Pozwolenie na posiadanie psa – wszystko, co muszą wiedzieć właściciele psów

27.07.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Jack Russell Terrier spaceruje na smyczy po chodniku

W miejscu publicznym nasze czworonogi są narażone na wiele bodźców, tj. jeżdżący na rolkach, rowerzyści, kije do nordic walking, biegacze – lista jest długa. W przypadku pozwolenia na posiadanie psa chodzi o to, aby pies nauczył się, że może na Państwa liczyć jako na nawigatora. Aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podstawowe posłuszeństwo i zachowania społeczne wobec innych przedstawicieli gatunku i ludzi. Jak uzyskać pozwolenie na posiadanie psa i co należy od tym wiedzieć, przeczytają Państwo tutaj.

Co to jest pozwolenie na posiadanie psa?

Pozwolenie na posiadanie psa jest świadectwem kwalifikacji dla właścicieli psów. Zaświadcza ono, że mają Państwo psa pod kontrolą w taki sposób, że nie stanowi on zagrożenia dla ludzi lub innych zwierząt. Do egzaminu należy część teoretyczna i praktyczna. Sprawdzana jest zarówno Państwa wiedza, jak i podstawowe posłuszeństwo oraz zachowania społeczne psa. Ponieważ ustawa w sprawie psów zależy od danego kraju związkowego, nie ma jednolitych państwowych przepisów. Ta okoliczność oraz nieprecyzyjne rozróżnienie dotyczące świadectwa kwalifikacji powodują zamieszanie. Świadectwo kwalifikacji wymagane jest w niektórych krajach związkowych do hodowli raz zaklasyfikowanych jako niebezpieczne. Ponieważ pozwolenie na posiadanie psa jest z reguły bardziej szerokie, często jest uznawane za świadectwo kwalifikacji.

Czy pozwolenie na posiadanie psa jest obowiązkiem we wszystkich krajach związkowych?

Nie ma ogólnokrajowego obowiązkowego pozwolenia na posiadanie psa, tak jak nie ma jednolitego pozwolenia na posiadanie psa. Dlatego należy zasięgnąć informacji dotyczących lokalnych przepisów w miejscu zamieszkania.

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

W części teoretycznej czekają na Państwa pytania wielokrotnego wyboru. Zakres egzaminu różni się – trzeba odpowiedzieć na 35 do 110 pytań. W związku z tym na udzielenie odpowiedzi mają Państwo od 60 do 180 minut. Wszędzie jednak obowiązuje 80 procent poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące posiadania psa, aby zdać. W ten sposób przechodzą Państwo do egzaminu praktycznego. Egzamin teoretyczny do pozwolenia na posiadanie psa jest częściowo dostępny również jako test online.

Pytania dotyczą wiedzy z następujących dziedzin:

  • zachowania społeczne
  • komunikacja
  • teoria nauki
  • wychowanie
  • kształcenie
  • strach i agresja
  • pielęgnacja
  • znajomość rasy
  • żywienie
  • zdrowie i rozmnażanie
  • ustawa ws. psów i prawo

Co dzieje się podczas egzaminu praktycznego?

Część praktyczna trwa dwie do trzech godzin. Tutaj testowane jest obchodzenie się z czworonożnym przyjacielem w przestrzeni publicznej. W tym celu egzaminator obserwuje Państwa w różnych sytuacjach, np. podczas spaceru bez smyczy w zatłoczonym parku lub podczas przechadzki w strefie dla pieszych. W programie może być też wizyta w sklepie lub na dworcu. W tym samym egzaminie praktycznym może brać udział do sześciu drużyn psów i ludzi. Jeśli zdadzą Państwo egzamin, pozwolenie na posiadanie psa obowiązuje tak długo, jak długo żyją Państwo z psem. Jeśli mają Państwo więcej psów, muszą Państwo uzyskać pozwolenie na posiadanie psa dla każdego swojego czworonoga. Pozwolenie na posiadanie psa obowiązuje też zawsze dla danej drużyny psa i właściciela. Po zdanym egzaminie uzyskują Państwo dwa zaświadczenia (teoria i praktyka), dowód w formie karty czekowej i plakietkę dla psa.

Na co zwraca uwagę egzaminator podczas egzaminu praktycznego:

  • Jak Państwa pies reaguje na ludzi, grupy ludzi i przedstawicieli swojego gatunku?
  • Jak reaguje na samochody, zakłócenia i hałas?
  • Czy pies słucha podstawowych poleceń (siad, miejsce, zostań, wróć)?
  • Czy pies przerywa rozpoczęte działania na polecenie?
  • Czy mogą Państwo prowadzić swojego psa na luźnej smyczy?
  • Czy pies pozostaje zrelaksowany, niezależnie od tego, co się wokół niego dzieje?
  • Czy Państwa pies konsekwentnie wykazuje posłuszeństwo w sytuacji egzaminu?
  • Czy przejawiają Państwo przyjazne dla zwierząt, przewidywalne zachowanie?
Zwei Hunde trainieren mit Frau auf Wiese

W tym wideo VDH mogą Państwo obejrzeć przykładowe sytuacje, które mogą wystąpić na egzaminie praktycznym.

Jak się przygotować?

Zasadniczo nie ma obowiązku udziału w kursach przygotowawczych. W sklepach specjalistycznych dostępna jest wystarczająca literatura do przygotowania się do egzaminu dla samouków. Przez stowarzyszenie oferowana jest bezpłatna aplikacja dotycząca pozwolenia na posiadanie psa.

Dobre przygotowanie się do części praktycznej może być trudniejsze. W praktycznym egzaminie bierze jednocześnie udział więcej psów – może to dekoncentrować niektóre czworonogi. Jeśli więc nie biorą Państwo udziału w kursie przygotowawczym, powinni Państwo ćwiczyć ze swoim również w grupie. Niech szukają Państwo sytuacji z wieloma bodźcami, które wystawią na próbę posłuszeństwo Państwa psa. Specjalne kursy przygotowawcze są oferowane przez szkoły dla psów i stowarzyszenia. Tam Państwo i Państwa pupil są docelowo przygotowywani do obu egzaminów.

Przeciętnie większość drużyn psów i ludzi na przygotowanie potrzebuje od trzech do czterech miesięcy.

Kto przeprowadza egzaminy?

Egzamin na pozwolenie na posiadanie psa na terenie całego kraju można zdawać w różnych związkach i u trenerów psów. Na stronach internetowych następujących stowarzyszeń znajdą Państwo miejsce egzaminu w swojej okolicy:

Wskazówka: Warto wcześniej przejrzeć strony internetowe tych stowarzyszeń. Tam oprócz terminów egzaminów znajdą Państwo polecane kursy i pomocny materiał do nauki.

Hunde sitzen angeleint in einer Reihe beim Training auf einer Wiese

Jak wyglądają warunki dopuszczenia?

Dwunożny przyjaciel musi mieć przynajmniej 16 lat, a czworonożny dwanaście miesięcy, aby wziąć udział w egzaminie. Ponadto pies musi posiadać dowód tożsamości w formie implantu mikrochipa oraz paszport szczepień i ubezpieczenie OC dla posiadacza psa.

Ile kosztuje pozwolenie na posiadanie psa?

Koszty pozwolenia na posiadanie psa wynoszą około od 90 do 130 euro za dwuczęściowy egzamin. W zależności od kraju związkowego i egzaminatora cena może się różnić. Nie obejmuje ewentualnie kosztów kursu. Egzamin można powtórzyć dowolną ilość razy, jeśli za pierwszym razem się nie uda.

W niektórych sąsiednich krajach, jak na przykład w Szwajcarii, pozwolenie na posiadanie psa jest od dawna obowiązkowe. Być może nie trzeba postrzegać tego obowiązku jako uciążliwej konieczności: Państwo i Państwa pupil mogą pokazać, że są dobrym zespołem, który bez problemu radzi sobie z codziennymi sytuacjami. Będą Państwo mieć to nawet na papierze, co jest świetną sprawą.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie