Coton de Tulear – wesoły promyczek z głową na karku

25.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Coton de Tulear stoi na polanie

Psy tej rasy bywają również nazywane „psami z bawełny“. Nic zresztą dziwnego. To określenie doskonale opisuje wygląd zewnętrzny tych sympatycznych futrzaków. Sierść cotona de Tulear jest tak miękka, że przywołuje na myśl pluszowe zwierzątko. Oczywiście my doskonale wiemy, że pies to nie zabawka! Te żwawe czworonogi robią furorę jako wesołe pieski do towarzystwa. Szczególnie single oraz aktywni seniorzy będą cieszyć się z tak żywotnego współlokatora.

Tylko dla szlachty

Nazwa coton de Tulear odnosi się do miasta portowego Tuléar mieszczącego się na Madagaskarze. Jednak w czasach kolonialnych wyłączne prawo do posiadania tych małych, ślicznych futrzaków miała szlachta francuska oraz kupcy. Wówczas psy te uważane były bowiem za „rasę królewską“, spełniały rolę piesków salonowych i nie były dostępne dla zwykłych obywateli czy też tubylców. Z tego też względu księga rodowodowa wskazuje na ich francuskie pochodzenie. W Europie coton de Tulear zyskał popularność dopiero w latach 70. Również wzorzec rasy istnieje zaledwie od 1970 roku.

Charakter cotona de Tulear

Psy rasy coton de Tulear to pocieszne stworzenia o zrównoważonym i wesołym usposobieniu, które uwielbiają towarzystwo i życie w społeczeństwie. Cieszą się zatem zarówno z obcowania z ludźmi, jak i z innymi czworonogami. Ze względu na przyjazne nastawienie nie sprawdzają się jako psy stróżujące. Łatwo przywiązują się do ludzi i uwielbiają pieszczoty, a jednocześnie doskonale wiedzą, czego chcą i są w stanie pokazać swój upór. Nie sposób się jednak na nie gniewać. Coton de Tulear to prawdziwy showman, który uwielbia być podziwianym i chwalonym przez swoją publiczność. Jego miłość do człowieka jest tak ogromna, że ciężko znosi nawet krótkie rozstania.

Wychowanie i chów cotona de Tulear

Pocieszny coton de Tulear będzie dobrym psem dla osób początkujących. Jego umiejętność dostosowywania się do sytuacji i chęć do nauki sprawiają, że jest łatwy w wychowaniu nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z psami. Ze względu na niewielkie rozmiary sprawdzi się jako lokator mieszkania w bloku. Niemniej jednak ten aktywny i żywotny futrzak potrzebuje regularnych wypadów na świeże powietrze: jest zawsze gotowy, aby pójść na spacer i oddać się zabawie. Z entuzjazmem podchodzi również do psich aktywności, takich jak agility czy też dog dancing. Pomimo, że nie ma podszerstka, całkiem nieźle znosi zimno i wilgotne powietrze. Upał jest za to dla niego koszmarem. W gorące dni należy zapewnić mu zacienione miejsce oraz możliwość schłodzenia się.

Ein Coton de Tulear rennt über ein Feld.

Pielęgnacja cotona de Tulear

Jego piękna sierść wymaga dokładnej pielęgnacji. Czesanie oraz szczotkowanie należą więc do codziennych obowiązków właściciela. Dla psa jest to przyjemność, która pozwala jednocześnie zapobiec filcowaniu się sierści. W przypadku cotona jest to niezwykle istotne, ponieważ jego sierść rośnie bardzo wolno, co uniemożliwia ewentualne wycinanie kołtunów. Należy dbać o to, aby sierść na łapach nie była zbyt długa i nie przeszkadzała psu podczas biegania. Ze względu na to, że coton de Tulear jest rasą stosunkowo młodą, która nie podlega masowej hodowli, nie stwierdzono do tej pory typowych przypadłości oraz chorób dziedzicznych. Państwa pies będzie się zatem cieszył dobrym zdrowiem. Średnia długość życia tej rasy to 15 lat.

PodsumowanieCoton de Tulear

Rasa
Coton de Tuléar
Pochodzenie
Madagaskar (księga hodowlana we Francji)
Klasyfikacja
Pies do towarzystwa
Rozmiar
wysokość w kłębie: pies 26−28 cm − suka 23−25 cm
Waga
pies 4−6 kg − suka 3,5−5 kg
Budowa ciała
górna linia lekko uniesiona, ogon poziomo do kręgosłupa, noszony „wesoło” w ruchu
Oczy
duże, okrągłe, czarne lub brązowe
Uszy
trójkątne, wysoko osadzone wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
gęsta, gładka lub lekko pofalowana długa sierść o strukturze bawełny bez podszerstka; kolor biały, ewentualnie z jasnoszarym odcieniem na uszach
Cechy szczególne
typowy chód to śmieszne podskakiwanie
Charakter
potulny, wysportowany, pełen życia i towarzyski
Pielęgnacja
codzienne szczotkowanie i czesanie; włosy na łapach muszą być krótkie
Zdrowie
Często występuje zwichnięcie rzepki (jak w przypadku innych małych ras)

Jeśli interesują cię francuskie rasy psów, to może spodobać ci się także kilka innych popularnych:

  • Owczarek francuski Beauceron: Beauceron, znany także jako „Berger de Beauce“. Jest rasą psów, która od dawna jest hodowana we Francji według surowych standardów. Pies pasterski z nizin zyskuje popularność także poza granicami swojego kraju, dzięki ciekawemu wyglądowi i dobremu charakterowi.
  • Dog z Bordeaux: Dog z Bordeaux to starożytna i silna rasa, pierwotnie wykorzystywana do polowań. Wbrew swojemu zewnętrznemu wyglądowi jest on kochającym, łagodnym psem, który ma wysoki próg pobudliwości, przez co dobrze się kontroluje.
  • Buldog francuski: Buldog francuski stał się jedną z najpopularniejszych ras psów. Nic dziwnego! Niewielu może oprzeć się ich urokowi i wesołości. Zrównoważony charakter sprawia, że „Frenchies“ nadają się także do życia w mieście.
  • Spaniel bretoński: Spaniel bretoński pochodzi z serca Bretanii i jest używany jako pies myśliwski na terenie całej Francji. To nadal rasa pracy, która potrzebuje dużej ilości aktywności.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować