Żółw lądowy: hodowla zgodna z potrzebami gatunku na zewnątrz
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Pod warunkiem zapewnienia hodowli zgodnej z potrzebami gatunku żółwie lądowe mogą dożyć 80 lat. Opieka nad tymi spokojnymi samotnikami nie jest wcale taka trudna.
Kto nie lubi patrzeć na te spokojne zwierzęta? Fascynują ich mądre twarze i szykowny pancerz. Żółwie lądowe żyją na naszej planecie od milionów lat, więc były obecne już w czasach dinozaurów. Na całym świecie istnieje ponad 327 gatunków żółwi z około 200 podgatunkami. Szczególnie popularny jest żółw grecki. Ma około 25 centymetrów długości, jest stosunkowo mały i opieka nad nim nie jest zbyt skomplikowana, jeżeli wiedzą Państwo, jakie są jego potrzeby.
Zwierzęta te mogą osiągnąć wiek 80 lat tylko wtedy, gdy są hodowane w sposób odpowiedni do potrzeb gatunku. Żółwie nie mogą być trzymane w terrarium ani w mieszkaniu! „Każdy dzień w środku jest szkodliwy dla zwierzęcia” – mówi weterynarz specjalizujący się w gadach, Kornelis Biron. Głodne światła istoty absolutnie muszą żyć na zewnątrz, w ogrodzonej przestrzeni. Bez promieni UV-B ich ciało nie będzie produkować witaminy D. Zaburzenia w tworzeniu kości mogą występować, jeżeli żółw nie ma wystarczająco dużo słońca i nie ochładza się wystarczająco w nocy.
Hodowla żółwia w ogrodzie
Najlepiej jest trzymać to wędrujące stworzenie w kojcu ogrodowym o powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych. Na każde dodatkowe zwierzę przypada dodatkowe dziesięć metrów kwadratowych. W kojcu pod żadnym pozorem nie może znaleźć się więcej niż jeden samiec, ponieważ panowie walczą ze sobą do krwi. Żółwie lubią się wspinać i kopać. Ogrodzenie kojca powinno uniemożliwiać ucieczkę.
„Środowisko życia powinno być utrzymane w dzikim klimacie” – mówi weterynarz. Idealne są gałęzie, korzenie, kamienie i pagórki. Należy zbudować tunel z płyt chodnikowych, w którym żółw będzie mógł się ukryć. Ważne jest również miejsce do kąpieli. Gliniaste podłoże jest korzystne. Żwir, ściółka lub podłoże z małych kawałków drewna są nieodpowiednie.
Niewielka szklarnia w kojcu sprawia, że przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne także wiosną i jesienią. Ci wegetarianie szczególnie lubią dzikie rośliny, tj. koniczyna, pokrzywa, mniszek lekarski i podagrycznik, i zawsze powinni mieć do dyspozycji siano. Od czasu do czasu można podawać sałatę. W ich menu w ogóle nie ma owoców i warzyw.
Hibernacja u żółwi
Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi i nie mogą marznąć. Jesienią ich metabolizm spowalnia, tracą apetyt i stają się apatyczne. Hibernacja między listopadem a marcem jest im bezwzględnie potrzebna!
Żółwia należy umieścić w przygotowanej uprzednio skrzynce, która wyłożona została liśćmi lub wilgotnym mchem, a następnie przenieść ją do nieużywanej lodówki ustawionej na sześć do dziewięciu stopni. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż zimowanie w ogrodzie, gdzie temperatury wahają się lub spokój zakłócają szczury. Raz w tygodniu należy zajrzeć do żółwia, aby upewnić się, że nic się nie dzieje. Należy unikać „czasu przejściowego” w terrarium! Przy pierwszych promieniach słońca skrzynkę należy przenieść do kojca. Wkrótce żółw powróci do życia i zacznie znowu okrążać swoje terytorium…