Hodowla greckiego żółwia lądowego - testudo hermanni
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty
Grecki żółw lądowym jest najczęściej hodowanym przez człowieka gatunkiem żółwia. Jego popularność stale rośnie, ponieważ jest on bardzo łatwy w opiece i w niewielkim stopniu wymagający. Hodowla greckiego żółwia lądowego jest odpowiednia także dla osób stawiających pierwsze kroki w terrarystyce.
Warunki bytowe greckiego żółwia lądowego: na łonie natury i w otoczeniu zieleni
Hodowla greckiego żółwia lądowego na łonie natury bezsprzecznie wymaga wybiegu z zagonem warzywnym, szklarni lub ogrodu. Żółwie są bardzo podatne na stres. Z tego powodu powinny być stale trzymane w tym samym wybiegu. Nie jest możliwe, aby trzymać greckiego żółwia lądowego wyłącznie w terrarium. Greckie żółwie lądowe muszą stale przebywać w kojcu! Żółw może być trzymany w terrarium wyłącznie w okresie przejściowym.
Trzeba je jednak odpowiednio przygotować. Najlepszym podłożem jest substrat kokosowy zmieszany z ziemią ogrodową. Greckie żółwie lądowe wymagają w terrarium także odpowiedniego oświetlenia, tzn. światła, ciepła i światła UVB. Głównym pożywieniem żółwi lądowych są prawie wyłącznie zioła łąkowe i liście niektórych roślin, w razie potrzeby także sałata. Większość gatunków sałaty posiada niewystarczający skład, ale sałata rzymska dobrze nadaje się jako pożywienie awaryjne.
Hibernacja greckiego żółwia lądowego
Istnieją różnice między podgatunkami: Testudo hermanni boettgeri hibernuje w okresie zimowym od czterech do pięciu miesięcy, a Testudo hermanni hermanni od dwóch do trzech miesięcy. Zimowanie odbywa się w temperaturze od 4 do 6°C w lekko wilgotnej glebie ogrodowej bądź zmieszanej z humusem lub włóknem kokosowym. Aby zachować wilgotność, na wierzch należy położyć warstwę liści buku lub mchu torfowca. Możesz także pozwolić żółwiowi hibernować w osobnej lodówce. Jest to właściwie najbezpieczniejsza opcja, ponieważ tutaj można samodzielnie ustawić temperaturę i łatwo kontrolować zwierzęta.
Jeżeli Twój grecki żółw lądowy jest zdrowy, zdecydowanie możesz pozwolić mu na zimową hibernację. W przypadku zwierząt chorych należy tego unikać. Wiele osób hodujących żółwie wzbrania się przed hibernowaniem i jest zdania, że może to doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nie musisz się tego obawiać, jeżeli wezmiesz pod uwagę kilka ważnych kwestii. Niezwykle ważne jest, aby temperatura nigdy nie przekraczała 8°C. To spowodowałoby, że metabolizm żółwia zacząłby znowu działać. Konsekwencje tego mogą być bardzo dramatyczne. Podczas przygotowań do hibernacji nigdy nie należy głodzić żółwia. Sam przestanie jeść, gdy zrobi się chłodniej.
Rośliny pastewne dla greckiego żółwia lądowego - testudo hermanni (wybór)
- Czosnek niedźwiedzi, liście jeżyny, pokrzywa (z umiarem!)
- Oset
- Liście truskawki
- Podagrycznik pospolity
- Liście orzecha laskowego, hibiskus, tasznik, fiołek rogaty
- Koniczyna (z umiarem!), przytulia rzepna, czosnek pospolity
- Przytulia właściwa, mniszek lekarski
- Malwa
- Wiesiołek
- Płatki róży, rukola
- Bratek
- Jasnota
- Gwiazdnica pospolita, wyka ptasia
- Babka (babka zwyczajna, babka lancetowata), liście wierzby, liście winogron, dzika marchew