Właściwa hodowla, pielęgnacja i karmienie żółwi
Czy to w wodzie, czy na lądzie: żółwie są fascynującymi stworzeniami i wymagają dokładnej wiedzy, aby utrzymać je na odpowiednim poziomie gatunkowym. W zależności od rodzaju gatunku żółwia, należy wziąć pod uwagę jego specjalne potrzeby w zakresie pożywienia, warunków klimatycznych lub hibernacji. W naszych poradnikach znajdziesz ważne wskazówki, jak rozpieszczać swojego żółwia lub czego potrzebują te zwierzęta do hibernacji.
Dowiedz się, co jest potrzebne żółwiom do prowadzenia zgodnego z wymogami życia jako zwierzęta domowe
Żółwie: Wszystko, o czym musisz wiedzieć
Żółwie wodno-lądowe oraz lądowe całkiem często spotkać można w polskich domach. Ich hodowla jest bardzo interesująca i daje wiele satysfakcji z obserwacji tych powolnych stworzeń. Niezależnie jednak od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym hodowcom, a może dopiero zastanawiasz się nad zakupem żółwia, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tych zwierząt. W naszym magazynie online znajdziesz wiele przydatnych artykułów i poradników, które odpowiedzą na pytania pojawiające się w twojej głowie.
Podstawowe informacje o hodowli żółwi
Podstawowym i najważniejszym zadaniem każdego hodowcy żółwia, jest zapewnienie zwierzakowi prawidłowych warunków, zgodnych z wymaganiami danego gatunku. Jest to między innymi utrzymanie w terrarium właściwej temperatury, wilgotności, oświetlenia, czy umieszczenie dodatków takich jak żwir, miseczki, oraz dekoracje.
Oczywiście istotne jest również, aby samo terrarium spełniało wszelkie wymagania. Najlepiej, jeśli postawisz na szklany zbiornik o wielkości minimalnej 60 cm x 100 cm x 40 cm.
Jak urządzić terrarium dla żółwia?
Urządzenie terrarium dla żółwia uzależnione będzie przede wszystkim od tego, czy jesteś opiekunem żółwia lądowego, czy wodno-lądowego.
Idealnie urządzone terrarium dla żółwia lądowego powinno w jak największym stopniu odzwierciedlać warunki panujące w naturalnym środowisku jego występowania. W zależności od konkretnego gatunku będą to między innymi stepy Azji Środkowej, skaliste rejony Meksyku, lub gaje okolic Morza Śródziemnego. Potrzebować więc będziesz odpowiedniego podłoża, dekoracji oraz urządzeń takich jak grzałka, czy lampa.
Sprawy komplikują się nieco w przypadku żółwi wodno-lądowych. W ich przypadku opiekun musi zapewnić zarówno miejsce do pływania, jak i wygrzewania się. Zamiast typowego terrarium, należy więc postawić na akwarium o pojemności około 200 litrów. Oprócz wody należy w nim umieścić wyspę oraz podest. Upewnij się, że wysepka jest odpowiedniej wielkości i żółw będzie mógł się na niej wygodnie zmieścić, oraz poruszać się po niej wybierając odpowiadającą mu temperaturę.
Żółwie: Elementy wyposażenia terrarium
Zapewnienie właściwych warunków w terrarium wymaga wyposażenia zbiornika w kilka istotnych elementów i urządzeń. Będą to między innymi:
- Lampa grzewcza: Ten element wyposażenia pozwoli żółwiowi na wygrzewanie się w blasku „promieni słonecznych”, czyli to, co uwielbia robić w swoim naturalnym środowisku. Moc powinna zostać odpowiednio dostosowana do wielkości zbiornika oraz temperatury panującej w pomieszczeniu.
- Miski: Podobnie jak w przypadku większości zwierząt hodowanych w domu, żółwie również potrzebują dwóch miseczek na wodę oraz pokarm. Powinny być one w miarę płaskie i duże, aby umożliwić zwierzakowi wejście do nich.
- Podłoże: Podłoże będzie uzależnione od konkretnego gatunku żółwia. Na szczęście, w naszym sklepie internetowym z łatwością znajdziesz to, czego potrzebujesz.
- Wystrój: Elementy dekoracyjne wcale nie pełnią jedynie funkcji wizualnych. Często odgrywają one rolę kryjówek. Poza tym umożliwiają jeszcze lepsze odwzorowanie naturalnego środowiska występowania danego gatunku żółwia.
- Filtr: W przypadku żółwi wodno-lądowych, niezbędny jest również filtr do wody. Powinien być on stosunkowo mocny, ponieważ żółwie brudzą wodę szybciej i bardziej, niż rybki. Najlepszym wyborem będzie w większości przypadków filtr kubełkowy.
Żółwie: Odpowiednie karmienie
Żółwie wodno-lądowe są zwierzętami wszystkożernymi. Oznacza to, że trzeba im zapewnić zarówno pokarm mięsny, jak i roślinny. Ten pierwszy to przede wszystkim małe rybki słodkowodne (gupiki, mieczyki i inne), dżdżownice, czy ślimaki. Można je podawać w całości lub w formie odpowiednio przygotowanej karmy. Uzupełnieniem diety mięsnej mogą być między innymi (ale nie tylko) liście mniszka lekarskiego, czy babki. Pamiętaj jednak aby nie karmić swojego żółwia wodno-lądowego mięsem ptaków lub ssaków, jajkami, serem, czy sałatą. Tego typu składniki mogą poważnie zaszkodzić twojemu zwierzakowi.
Żółw lądowy jest z kolei zwierzęciem w pełni roślinożernym. W jego diecie powinny znajdować się między innymi trawy i rośliny (w mniejszym stopniu warzywa i owoce). Postaw na koniczynę, babkę lancetowatą, stokrotkę, mniszka lekarskiego, czy rzeżuchę.
Zarówno w przypadku żółwi wodno-lądowych, jak i lądowych zaleca się uzupełnianie diety profesjonalnymi granulatami i karmami. W Maxi Zoo znajdziesz wysokiej jakości pokarmy dla żółwi od renomowanych producentów.
Żółwie: Opieka i pielęgnacja
Żółwie są bardzo popularnymi zwierzętami hodowanymi między innymi w Polsce. Zapewne wynika to z faktu, że uchodzą za łatwe w pielęgnacji i opiece. Czy na pewno jest to jednak prawda?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wypuszczanie żółwi lądowych, aby swobodnie poruszały się poza terrarium, po dywanie, czy podłodze. Zdecydowanie odradzamy tego typu zachowanie. Należy pamiętać, że żółwie nie utrzymują stałej temperatury ciała, co oznacza, że pokojowa temperatura nie jest dla nich zbyt komfortowa. Poza tym, na dywanie, czy podłodze znajduje się kurz oraz wiele zanieczyszczeń, które zwierzak może połknąć. Nie wspominając nawet o tym, że żółw jest raczej małych rozmiarów zwierzakiem, przez co może zostać niezauważony i przypadkiem nadepnięty lub zaatakowany przez inne domowe pupile.
Wiele osób decyduje się także na zakup żółwia jako prezentu dla dzieci. Nie jest to najlepszy pomysł z wielu różnych powodów. Przede wszystkim, właściwa pielęgnacja żółwia wymaga wiele wiedzy, uwagi i cierpliwości. Należy zapewnić, aby w terrarium zawsze panowały właściwe warunki, a wszystkie parametry (takie jak temperatura, wilgotność, czy nasłonecznienie) były zachowane o każdej porze dnia i nocy. Warto również pamiętać o tym, że żółwie mogą być nosicielami salmonelli. Maluchy nie powinny więc bawić się z tymi zwierzakami. Każdy kontakt z żółwiem powinien kończyć się dokładnym umyciem rąk (także w przypadku osób dorosłych).
Żółwie to zwierzęta, których jedną z cech charakterystycznych jest długowieczność. Mimo tego zdaje się, że wiele osób zapomina o tym, decydując się na zakup zwierzaka. Opieka nad żółwiem to zobowiązanie nawet na kilkadziesiąt lat. Zanim więc żółw zamieszka w twoim domu lub mieszkaniu – bardzo dokładnie przemyśl tę decyzję.