Pyton królewski – odmiany, terrarium, cena
02.09.2024 - Czas czytania: 4 minuty
Pyton królewski to jeden z najpopularniejszych gatunków węży hodowanych w terrariach. Ze względu na niewielkie rozmiary i wymagania, często bywa określany mianem węża dla początkujących. Atrakcyjne ubarwienie i mnogość odmian sprawiają jednak, że cieszy się on sympatią również doświadczonych terrarystów. Poznaj najważniejsze informacje o pytonie królewskim i przekonaj, jak odpowiednio hodować go w domu.
Najważniejsze informacje o pytonie królewskim
Podsumowaniepyton królewski
Rasa | Pyton królewski |
Pochodzenie | Tropiki w Afryce Zachodniej i Środkowej |
Budowa ciała | mocna |
Kolor | Podstawowy kolor to ciemnobrązowy do czarnego
|
Charakter | Chętnie się chowa, aktywny nocą |
Pyton królewski – charakterystyka gatunku
Pyton królewski (python regius) to gatunek węża należący do rodziny pytonów. Zaledwie 150 cm długości oraz waga nieprzekraczająca zwykle 2 kg sprawiają, że jest on jednym z najmniejszych i najlżejszych przedstawicieli swojego gatunku. W naturze zamieszkuje przede wszystkim nizinne tereny i różne środowiska – zarówno wilgotne, mocno zakrzewione lasy deszczowe, jak i suchą sawannę.
Pomimo niewielkich gabarytów, pyton królewski może pochwalić się mocnym, wytrzymałym ciałem. Szeroka głowa jest wyraźnie oddzielona od szyi, a szczęka szeroko zaokrąglona. Patrząc na pytona królewskiego z góry, na głowie wyraźnie widoczne są duże nozdrza; po bokach znajdują się jamki, które pełnią rolę swoistej kamery termowizyjnej.
Odmiany pytona królewskiego
Typowe ubarwienie pytona królewskiego obejmuje atrakcyjnie prezentującą się kombinację plam w różnych odcieniach brązu i czerni. Na bokach widoczne są plamy w kolorze od jasnobrązowego po żółty. Wzór ten rozciąga się częściowo na obszar pleców. Plamy na bokach przerywane są w nieregularnych odstępach przez plamki oczne w podstawowym ubarwieniu. Spód ciała pytona królewskiego ma zwykle kolor biały (w kierunku odcienia kości słoniowej).
Pytony królewskie występują jednak w wielu odmianach kolorystycznych i wzorach – liczyć można je w tysiącach! Champagne, Fire, Cinnamon, Spider, Banana, Ghost, Chocolate, Pastel – to tylko niektóre z wyhodowanych wariantów barwnych.
Pyton królewski – terrarium i hodowla
Pyton królewski, choć ma określone wymagania, nie jest gatunkiem trudnym w hodowli – i to właśnie między innymi z tego powodu cieszy się dużą popularnością wśród wielu terrarystów.
Urządzając terrarium dla pytona królewskiego, należy uwzględnić warunki, w jakich żyje on w swoim naturalnym środowisku. Pamiętać trzeba także o tym, że wąż królewski to zwierzę nocne i dopiero z nadejściem zmierzchu staje się aktywny. Pyton królewski przebywający na wolności najczęściej wycofuje się w ciągu dnia do różnych kryjówek – opuszczonych nor gryzoni lub kopców termitów.
Pyton królewski prowadzi w naturze naziemny, skryty tryb życia. Z uwagi na ten fakt, w przypadku hodowli prowadzonej w terrarium, bardzo ważne jest zapewnienie mu różnych kryjówek do schowania i schronienia – w przeciwnym razie będzie czuł się nieustannie zagrożony. Dostępne są różne opcje. W terrarium dla węża królewskiego umieścić można różne dekoracje do terrarium – jaskinie, niewielkie, drewniane skrzynie, tunele z kory, odwrócone doniczki czy plastikowe pojemniki z otworem wpustowym. Warto też włożyć do niego konar lub gałąź o większej średnicy, dzięki którym pyton królewski będzie mógł się wspinać.
Idealnym podłożem do terrarium dla pytona królewskiego będzie twarda glina – do wyłożenia dna zbiornika można też użyć gleby torfowej z niewielką ilością kory. Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią wilgotność powietrza – można ją w prosty sposób regulować poprzez codzienne spryskiwanie wyposażenia terrarium oraz podłoża.
Chęć poruszania się u pytona królewskiego nie jest tak duża, jak w przypadku innych gatunków. Jego terrarium nie powinno być jednak mniejsze niż to o wymiarach 130 x 70 x 70 cm.
Co jedzą pytony królewskie?
Pyton królewski żywi się w naturze głównie ptakami, gryzoniami i małymi ssakami. W domowej hodowli podstawę jego diety stanowią zwykle myszy, chomiki, szczury, myszoskoczki, a niekiedy również młode kurczęta. Podając mu pokarm dla węży w postaci żywych gryzoni, pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać go samego. Proces karmienia pytona królewskiego powinien odbywać się pod nadzorem – w przeciwnym razie może skończyć się to dotkliwym zranieniem węża, a nawet jego śmiercią. Ponadto, należy upewnić się, że zwierzę ma zawsze do dyspozycji świeżą wodę – najlepiej podaną w specjalnym poidełku lub misce do terrarium.
Warto też mieć na uwadze, że pytony królewskie bywają niekiedy bardzo wybredne i często odmawiają przyjmowania pokarmu – prowadząc niekiedy nawet wielomiesięczne głodówki.
Pyton królewski cena – ile kosztuje wąż królewski?
Cena pytona królewskiego w standardowym umaszczeniu wynosi zwykle w granicach 300 – 400 złotych. Im bardziej niszowa i ceniona odmiana kolorystyczna, tym zwykle więcej trzeba zapłacić za dany okaz – niekiedy jest to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Czy na pytona królewskiego trzeba mieć pozwolenie?
Pyton królewski to chroniony gatunek węża, objęty przepisami Unii Europejskiej oraz międzynarodową konwencją CITES. Należy pamiętać, że przy jego zakupie wymagana jest nie tylko rejestracja w odpowiednim urzędzie, ale również uzyskanie od sprzedawcy zaświadczenia o pochodzeniu węża.
Hodowla pytona królewskiego nie należy do przesadnie skomplikowanych. Właśnie z tego powodu wąż ten jest bardzo popularny wśród osób stawiających pierwsze kroki w terrarystyce. Jak każdy inny gatunek, wymaga on jednak odpowiednich warunków do życia – wszystkie niezbędne produkty do terrarium dla pytona królewskiego kupisz w sklepie MAXI ZOO!