Hodowla gekona cziczak: aktywne nocą, łatwe w pielęgnacji zwierzę dla początkujących
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Gekon cziczak (Hemidactylus frenatus) jest zwierzęciem prowadzącym nocny tryb życia i należy do gatunków półpalczastych. Wielu entuzjastów terrarystyki, którzy chcieliby hodować gekona, zaczyna swoją przygodę właśnie od tego gatunku, ponieważ zwierzę to właściwie nie ma żadnych wymagań hodowlanych. Mając na uwadze fakt, że gekon cziczak należy do zwierząt wyjątkowo aktywnych i doskonale się wspina, mogą Państwo obserwować go podczas jego aktywności i w ten sposób lepiej poznać zarówno jego zachowanie, jak i tryb życia.
Występowanie i przestrzeń życiowa gekona cziczak
Pierwotnie gekon cziczak, na co wskazuje jego potoczna nazwa, tj. azjatycki gekon domowy, był szeroko rozpowszechniony w Azji. Można go również znaleźć na wielu archipelagach, tj. Andamany, Nikobary, na Subkontynencie Indyjskim, na Malediwach, na Półwyspie Indochińskim, w Południowych Chinach, w Tajwanie i w Japonii, na Filipinach i na Archipelagu Sulu, na Archipelagu Indo-Australijskim, w Nowej Gwinei, w Australii, w Meksyku, na Madagaskarze i na Mauritiusie oraz w RPA. Dzieje się tak dlatego, że te gekony często wkradały się na statki jako pasażerowie na gapę, a następnie zamieszkiwały w odpowiednich regionach. Azjatyckie gekony domowe są mieszkańcami lasów i żyją głównie na drzewach.
Opis i cechy gekona cziczak
Hemidactylus frenatus może osiągnąć całkowitą długość wynoszącą ok. 13 cm. Połowa tej długości przypada na ogon. Wierzchnia część ciała jest ubarwiona na brązowo z żółto-szarymi elementami. Nocą jego barwy stają się nieco bledsze, a czasami gekon staje się prawie biały. Bezpośrednio pod nasadą ogona znajduje się sześć rzędów stożkowatych i jednocześnie tępo zakończonych łusek. Brzuch jest koloru żółtego po prawie biały i niemal przezroczysty. W związku z tym u ciężarnej samicy bardzo dobrze widać znajdujące się w jej wnętrzu jaja.
Chętnie się wspina i chowa
Gekony cziczak to prawdziwi mistrzowie wspinaczki. Zwierzęta te do perfekcji opanowały sztukę wspinania się i są przy tym bardzo zwinne. Dzięki lamelom pokrywającym powierzchnię palców mogą one swobodnie poruszać się po gładkich powierzchniach, sufitach oraz ścianach. Ponadto gekony cziczak potrafią, jak ma to miejsce w przypadku każdego gatunku gekona, zgubić swój ogon, kiedy poczują się zagrożone. Po pewnym czasie ogon odrasta i może zostać ponownie odrzucony. Gekony cziczak wolą ukrywać się w małych szczelinach, wnękach i dziurach. Stamtąd mogą bezpiecznie wypatrywać ofiary, a następnie szybko zaatakować.
W świetle ofiara jest
Hemidactylus frenatus jest co prawda zwierzęciem aktywnym po zmroku i nocą, jednak często można go zauważyć w pobliżu lamp. Ze względu na fakt, że owady są przyciągane przez światło, właśnie w takich miejscach często poluje on na swoje ofiary. Gekon cziczak odżywia się muchami, świerszczami domowymi, świerszczami, małymi robakami, pająkami, karaluchami i innymi owadami, z którymi może sobie poradzić stosownie do swojej wielkości.
Uwaga dotycząca ochrony gatunkowej
Wiele zwierząt hodowanych w terrariach jest objętych ochroną gatunkową, ponieważ ich populacje na wolności są zagrożone lub mogą być zagrożone w przyszłości. Dlatego handel jest częściowo regulowany przez prawo. Jednak obecnie dostępnych jest wiele zwierząt będących potomstwem hodowanych już zwierząt. Przed zakupem zwierząt należy zapytać, czy konieczne jest przestrzeganie jakichkolwiek specjalnych przepisów prawa.