Fascynujące gekony
Chyba każdy o nich słyszał: gekony! Istnieje blisko 1200 różnych gatunków gekonów, przy czym wiele nie zostało jeszcze odkrytych. Tutaj przedstawiamy ciekawe informacje na temat hodowli, żywienia i gatunków tych zwierząt.
Podpowiadamy, jak zaspokoić naturalne potrzeby gekonów hodowanych w domu
Wszystko, o czym powinieneś wiedzieć na temat gekonów
Gekony to jedne z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w naszych domach. Do gekonowatych należy ponad 1200 różnych gatunków. Każdy z nich ma nieco inne wymagania i upodobania. Dlatego nawet w głowach zaawansowanych hodowców, od czasu do czasu pojawiają się pytania. Na szczęście, w internetowym magazynie Maxi Zoo zebraliśmy wszystkie najistotniejsze informacje w artykuły oraz praktyczne poradniki, które możesz przeczytać już teraz na naszej stronie internetowej.
Gekon: Podstawowe informacje na temat jego hodowli
Podstawowym i najważniejszym zadaniem każdego hodowcy gekona jest zapewnienie zwierzakowi warunków, w jak największym stopniu zbliżonych do naturalnego środowiska gdzie występuje dany gatunek. Warto więc wiedzieć, że gekony zamieszkują przede wszystkim strefę równikową oraz podrównikową i można je spotkać prawie na wszystkich kontynentach.
W terrarium dla gekona hodowca musi zapewnić właściwe warunki i utrzymanie parametrów, na które składają się między innymi temperatura, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza.
Co ciekawe, różne gatunki gekonowatych można podzielić na te, które prowadzą życie nocne oraz te, które pozostają aktywne w ciągu dnia. Można je z łatwością od siebie odróżnić patrząc im w oczy. Te, które prowadzą życie nocne, mają pionowe źrenice, natomiast pozostałe – okrągłe.
Jak urządzić terrarium dla gekona
Jeszcze przed rozpoczęciem urządzania terrarium, należy zaopatrzyć się w sam zbiornik. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które różnią się między sobą materiałem (szkło lub płyta meblowa) oraz wielkością. W przypadku najczęściej hodowanego w polsce gatunku – gekona lamparciego, terrarium powinno mieć minimalne wymiary 45 cm x 45 cm x 30 cm. Najważniejsza w tym przypadku jest podstawa, ponieważ gady te się nie wspinają.
Kiedy już zakupisz odpowiednie terrarium, kolejnym krokiem będzie wybór właściwego podłoża. Grubość jego warstwy powinna wynosić minimum 5 cm. Najpopularniejszym wyborem będą piasek lub wiórki bukowe. Warto jednak dokładnie zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami danego gatunku.
Poza podłożem, istotne są także różne urządzenia oraz elementy wystroju terrarium, które pozwolą na jeszcze lepsze odwzorowanie środowiska, w którym zwierzę występuje w naturze.
Elementy wyposażenia terrarium dla gekona
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych zadań każdego hodowcy gekona jest odtworzenie warunków, które panują w środowisku, w którym jaszczurki te występują na wolności. Elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to:
- Podłoże: Dobór podłoża powinien być uzależniony przede wszystkim od wymagań danego gatunku. Aspekty wizualne znajdują się dopiero na kolejnym miejscu, chociaż zapewne są one bardzo ważne dla samego hodowcy.
- Temperatura: Do ogrzania terrarium wykorzystuje się zazwyczaj specjalne lampy grzewcze, które jednocześnie zapewniają właściwe naświetlenie. Popularne są także maty grzewcze, które można wygodnie umieścić pod podłożem, przez co wystrój terrarium wygląda nieco bardziej minimalistycznie. Oczywiście w zbiorniku należy także umieścić termometr, aby z łatwością kontrolować temperaturę.
- Elementy dekoracyjne: Dekoracje w terrarium gekona są ważne nie tylko ze względów estetycznych. Pozwalają one w jeszcze większym stopniu odtworzyć naturalne warunki. Poza tym, jaszczurki w ciągu dnia lubią się często schować. Warto więc zaopatrzyć je w różne kamienie i jaskinie, które będą się mogły stać ich bezpiecznym schronieniem.
- Rośliny: Różne naturalne lub sztuczne trawy sprawią, że nowe mieszkanie będzie dla gekona przytulniejsze. Poza tym mogą one także posłużyć jako dodatkowa kryjówka.
Gekon: Prawidłowe karmienie
Dieta gekona jest w dużym stopniu uzależniona od konkretnego gatunku. Gekon lamparci, który jest najczęściej spotykanym gatunkiem hodowanym w Polsce, należy do zwierząt drapieżnych. Żywi się między innymi owadami, bezkręgowcami oraz niewielkimi kręgowcami.
Żywe świerszcze to świetny wybór, ponieważ wzbudzają szczególne zainteresowanie gekona i pobudzają jego instynkt myśliwski. Warto o tym pamiętać jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup zwierzaka. Jeśli więc jesteś osobą, która nie wyobraża sobie karmienia swojej jaszczurki świerszczami, to gekon może nie być dla ciebie najlepszym wyborem.
Innymi składnikami diety gekona mogą być oseski myszy (można je zakupić w formie mrożonej), a także owoce. Warto również podawać zwierzakowi witaminy i suplementy, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym i z łatwością zamówisz pod swoje drzwi.
Gekon: Informacje dodatkowe
Gekony to bardzo ciekawe zwierzęta, dlatego poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych faktów na ich temat:
- Według naukowców gekony pochodzą oryginalnie z terenów Azji południowo-wschodniej.
- Gekon lamparci, czyli najczęściej hodowany w terrarium gekon, został odkryty w 1827 roku.
- W naturalnym środowisku występowania gekonów, temperatura w ciągu dnia wynosi około 40 stopni latem, oraz 20 stopni zimą. W nocy natomiast temperatury znacznie spadają, a zimą zdarzają się nawet przymrozki.
- W terrarium należy utrzymywać temperatury w granicach 25-30 stopni w ciągu dnia, oraz 20 stopni w nocy. Idealna wilgotność w ciągu dnia to 40-50%, a w nocy 70%.
- Gekon lamparci zawdzięcza swoją nazwę oryginalnemu wzorowi na ciele, który przypomina sierść lamparta.
- Możesz się spodziewać, że twój gekon lamparci urośnie do około 30 cm (razem z ogonem, który zajmuje mniej więcej połowę długości), a jego waga będzie wynosiła do 100g.
- Jeżeli marzysz o hodowli kilku gekonów w jednym terrarium, najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na jednego samca i kilka samiczek. Samce, które znajdą się zbyt blisko siebie, będą zestresowane oraz mogą prowadzić ciągłe walki o terytorium.
Poza właściwym urządzeniem terrarium, wpuszczeniem do niego gekona i karmieniem go – zadaniem każdego hodowcy jest także właściwe dbanie o porządek panujący w zbiorniku. Higiena jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie jaszczurki.
Przede wszystkim, należy zawsze pamiętać o codziennym usuwaniu z terrarium pozostałości kału, moczu, pokarmu oraz zrzucanych w trakcie wylinki warstw skóry. Co więcej, konieczne będzie przepłukiwanie miseczki i napełnianie jej świeżą, czystą wodą.