Czasopismo Terraristik Magazin oferuje Państwu skoncentrowaną wiedzę fachową na temat pozyskiwania, hodowli i cech szczególnych jaszczurek, ropuch, płazów i co. Tutaj poznasz różne gady, ich siedliska i ulubione pożywienie. Ekscytujące portrety zwierząt przybliżą Ci te wspaniałe stworzenia. Znajdują się tu również praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego żywienia, pielęgnacji terrarium i transportu gadów.
Terrarystyka – Hooby (nie) dla każdego
Terrarystyka staje się w Polsce coraz popularniejsza. Węże, ptaszniki, żółwie, czy jaszczurki hodowane w domu chyba już nikogo nie dziwią. Jest to świetna pasja, która wymaga jednak sporo wiedzy i właściwego przygotowania. Na szczęście, w naszym internetowym magazynie Maxi Zoo, znajdziesz wszystkie istotne wskazówki i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeżeli więc jesteś hodowcą egzotycznego zwierzaka, lub dopiero zastanawiasz się nad jego zakupem, koniecznie sprawdź nasze poradniki i artykuły.
Terrarystyka – Od czego zacząć?
Hodowla egzotycznych gadów lub płazów może być świetnym wyborem dla zabieganych osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na zabawy i codzienne spacery z pupilem, co jest koniecznością w przypadku psów lub kotów. Nie oznacza to oczywiście, że jaszczurka, czy wąż całkowicie poradzą sobie bez Twojej pomocy.
Terrarystyka opiera się przede wszystkim na stworzeniu zwierzakowi warunków, które w jak największym stopniu przypominać będą te, znane z terenów jego występowania w naturze. Oznacza to, że hodowca musi pamiętać między innymi o utrzymaniu właściwych parametrów – temperatury, wilgotności, czy naświetlenia. Poza tym istotne są także odpowiednie akcesoria, wystrój oraz dieta zwierzaka.
Terrarystyka: Wybieramy właściwy zbiornik
Pierwszym etapem przygody każdego hodowcy jest zakup odpowiedniego terrarium. Wybór będzie oczywiście znacznie uzależniony od indywidualnych wymagań danego gatunku. Zbiorniki dostępne na rynku są zazwyczaj wykonane ze szkła, płyty meblowej lub OSB.
Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są terraria szklane. Występują bowiem w wielu różnych rozmiarach i kształtach, przez co z łatwością można dopasować je nie tylko do potrzeb zwierzaka, ale także wnętrza mieszkania lub domu.
Dużą zaletą terrarium wykonanego z płyty meblowej jest to, że świetnie można wkomponować je w układ mebli. Pięknie się prezentuje i zazwyczaj jest nieco tańsze niż szklane terrarium. Warto jednak pamiętać, że nie jest wodoodporne, przez co nie nada się dla wielu gatunków (na przykład żółwia wodnego).
Terrarium z OSB świetnie utrzymuje temperaturę i nadaje się również dla większych zwierząt, a dodatkowo jest zazwyczaj najtańszą opcją.
Terrarystyka: Wyposażenie terrarium
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zadaniem każdego hodowcy jest stworzenie warunków odwzorowujących te, które panują w naturalnym środowisku danego gatunku. Pomagają w tym różnego rodzaju akcesoria, urządzenia oraz elementy wystroju terrarium. Są to między innymi:
- Podłoże: Podłoże w terrarium pełni wiele różnych funkcji i powinno być odpowiednio dobrane do wymagań danego gatunku. Co więcej, pamiętaj o tym, aby zawsze kupować profesjonalne podłoże ze sklepu zoologicznego i nie stosować wskazówek, które można znaleźć w internecie na temat tego, jak samemu zrobić podłoże. Przede wszystkim, istotne jest aby podłoże nie zawierało toksycznych elementów lub substacji, które mogłyby zaszkodzić zwierzakowi. Co więcej, materiał powinien być łatwy w czyszczeniu i dezynfekacji. Zanim zdecydujesz się na piasek, trawę, korę lub jeszcze inne podłoże, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami danego gatunku.
- Ogrzewanie i oświetlenie: Zdecydowana większość gatunków zwierząt hodowanych w terrariach wymaga nieco wyższej temperatury niż „pokojowa”. Oznacza to, że niezbędnym elementem wyposażenia każdego terrarium jest ogrzewanie w postaci maty grzewczej lub oświetlenia grzewczego. To drugie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku zwierząt, które ze swej natury uwielbiają kąpiele słoneczne. Tego typu żarówka umożliwia bowiem stworzenie gorącej wyspy, czyli punktu w terrarium, w którym jaszczurka lub pająk będą mogły odpocząć oraz syntezować witaminę D. Pamiętaj, że moc ogrzewania należy dostosować do potrzeb gatunku. Zwierzęta pustynne będą wymagały bowiem zdecydowanie wyższej temperatury, niż na przykład zwierzęta tropikalne.
- Elementy dekoracyjne i rośliny: Stworzenie terrarium, które będzie cieszyło oko hodowcy, a także będzie przypominało zwierzakowi jego naturalne środowisko, wymaga użycia odpowiednich ozdób. Mogą to być jaskinie, które zapewnią prywatność lub liany dające możliwość zachowania odpowiedniej dawki ruchu. Niektóre gady będą także wymagały mini basenów, w których będą mogły zażywać kąpieli i się relaksować. Jeśli marzysz o żółwiu wodno-lądowym, pamiętaj, aby umieścić w terrarium specjalną wyspę, na której będzie mógł się wygrzewać. Jak widzisz, elementy dekoracyjne w zbiorniku mają nie tylko funkcje estetyczne ale także praktyczne.
Terrarystyka: Żywienie
Oprócz zapewnienia zwierzakowi domu, należy także pamiętać o odpowiednim jego karmieniu. Niektóre gatunki żywią się przede wszystkim roślinami, ale bywają i takie, którym trzeba zapewnić owady lub większe gryzonie. Należy na to zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretnego zwierzaka. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwą osobą, nie chcesz przecież skończyć z wężem, który będzie od Ciebie wymagał podawania mu żywych myszy.
Co więcej, jak każde żyjące stworzenie, zwierzęta hodowane w terrariach potrzebują również wody. Upewnij się więc, że Twój ulubieniec ma zawsze dostęp do miski pełnej świeżej wody, która jest codziennie wymieniana.
Różnego rodzaju karmy najwyższej jakości, pochodzące od renomowanych producentów, znajdziesz w naszym sklepie internetowym Maxi Zoo. Z łatwością wybierz to, czego potrzebujesz, dodaj do koszuka, złóż zamówienie, a dzięki szybkiej wysyłce już po kilku dniach Twój ptasznik lub żółw będą mogli cieszyć się pysznym posiłkiem.