Właściwe zajęcie dla ptaków – udana rozrywka zgodna z wymogami gatunku
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Jeśli ptaki ozdobne się nudzą, okazują niezadowolenie. Papużki faliste, kanarki, papugi i nimfy potrzebują ptasiego towarzystwa i całej masy zajęć. Tu przeczytasz, jak zapewnić ptakom ozdobnym rozrywkę zgodnie z wymaganiami gatunku.
- Potrzeba zabawy u ptaków
- Towarzystwo to podstawa - bez przedstawicieli własnego gatunku się nie obejdzie
- Lubiąca ruch papuga
- Jak bawić się ze swoją papugą
- Nimfy lubią hałas i ruch
- Co lubią papużki faliste
- Wiele zabawy i frajdy dla kanarków
- Zrób to sam - jak samodzielnie wykonać zabawki
- Lista: Tymi rzeczami chętnie bawią się ptaki
- Lista: Te materiały są zabronione
Potrzeba zabawy u ptaków
Papugi i papużki, i te duże, i małe gatunki, mają jedną cechę wspólną: niesamowitą inteligencję i rozwiniętą potrzebę zabawy. Papugi należą do niewielu gatunków zwierząt, o których wiadomo, że w wieku dorosłym i na wolności bawią się dla oczywistej przyjemności. W ten sposób włączają się w otoczenie, np. zamieniając wiatraki na karuzele lub wskakując w wiry wiatru blisko ziemi. Jeśli ptaki się nudzą i mają za mało ruchu, mogą zachorować. Warto zorganizować im place zabaw, które sprawią im radość.
Towarzystwo to podstawa - bez przedstawicieli własnego gatunku się nie obejdzie
Papużki faliste, papugi, kakadu i kanarki są zwierzętami stadnymi. Oznacza to, że tylko w obecności przedstawicieli własnego gatunku czują się bezpiecznie i dobrze. Dlatego koniecznie zawsze należy hodować przynajmniej dwa ptaki. Ufne ptaki lubią wprawdzie też towarzystwo ludzi, niektóre nawet bawią się z dwunożnymi, ale nigdy nie zastąpimy im innego ptaka.
Lubiąca ruch papuga
Papugi i papużki są ptakami wspinającymi się i równie zręcznymi i szybkimi ptakami latającymi. To, jakie „zabawki do akcji” i sprzęt sportowy będą odpowiednie, zależy nieco od danego hodowanego gatunku ptaków. Mieszkańcy koron drzew preferują różnorodne pionowe akcesoria do wspinaczek i zawieszania się, podczas gdy mali, zwinni latający akrobaci nie powinni mieć za wiele wiszących przeszkód na trasie lotu. Lubią huśtawki, na których znajdzie miejsce możliwie jak najwięcej członków gromady. Większość papug i papużek jest też zapalonymi „ptakami wodnymi”. Kąpiel służy pielęgnacji piór i czystości, a także absolutnej przyjemności. Dlatego stale należy oferować im każdorazowo odpowiednio dużą „wannę” w formie płaskiej miski. Tak samo, jak psy i koty, również papugi zachwycają się „zabawkami interaktywnymi”. Rozkładają klapkę i przesuwają obiekty, aby dostać się do smakołyku. Sprytne papugi można nawet trenować za pomocą smakołyku i klikera.
Na wolności papugi większość czasu spędzają na poszukiwaniu jedzenia. Aby zająć je zgodnie z wymaganiami gatunku, można części dziennej racji karmy schować w ptasim pokoju. W ten sposób zwierzęta najpierw muszą szukać lub nieco się wysilić, aby dostać się do swojego pożywienia. Małe ptaki lubią wypełnione świeżymi ziołami koszyczki. Ale należy zwrócić uwagę na to, aby ptak nie zaczepił się o nie szponami.
Porada redakcji:
Tę zabawę należy zorganizować w rzeczywistości tylko ze smakołykami. Główny posiłek powinien zasadniczo być jedzony w domku dla ptaków lub w wolierze. Tylko wtedy możesz w razie potrzeby łatwo zwabić ptaka do jego domu.
Jak bawić się z papugą
Jeśli papuga zaakceptuje Ciebie oprócz swojego zwierzęcego kumpla jako część stada, chętnie będzie się z Tobą bawić. Szczególnie lubi zabawę w łapanie, w której zachęca Cię do „aportowania”. Papuga rzuca przedmiot na podłogę i oczekuje, że go podniesiesz i jej zwrócisz. Inne zabawy, w które bawi się z ludźmi, to „ciągnięcie sznurka”, toczenie piłeczki, drobne bójki o przedmioty i zabawy w chowanego.
Nimfy lubią hałas i ruch
Inteligentne nimfy to nadzwyczaj rozbrykane ptaszki i ucieszą się z zabawki dla ptaków. Ruchome siedziska, tj. linki, pierścienie i huśtawki, są szczególnie lubiane przez te ładne ptaki. Mimo to wiszące obiekty nie mogą blokować tras lotów w wolierze. Możesz dać im także „niepołykalne” dzwoneczki, grzechotki, „bębenki”: nimfy z upodobaniem bawią się przedmiotami, które wydają dźwięki. Należy zadbać o to, aby ptaki zawsze miały coś do hałasowania, na przykład puszkę, w którą mogą stukać dziobkiem. Albo łyżkę, którą mogą uderzać z trzaskiem.
Co lubią papużki faliste
Swobodny lot, szukanie karmy, kąpiel, obgryzanie i odkrywanie czegoś nowego – papużki faliste robiłyby to wszystko także na wolności. Jeśli hoduje się je jako zwierzęta domowe, w pewnej formie należy również pozwolić im na to zachowanie. Proszę dać im zabawki do gryzienia i wspinania się. Ponadto ucieszy je kąpiel raz w tygodniu.
Wiele zabawy i frajdy dla kanarków
Kanarki uwielbiają się bawić. Ci jaskrawożółci śpiewacy są bardzo ciekawscy i potrzebują wiele urozmaicenia, każdej ilości ruchu i jeszcze więcej frajdy. Codzienne godziny na swobodne latanie, drabinka i ukryte smakołyki, które mogą odkrywać podczas zabawy zapewniają im dobry humor. Proszę włożyć im gałązki lub korzenie do woliery.
Zrób to sam – jak samodzielnie wykonać zabawki dla swoich ptaków
Podczas następnego spaceru w lesie można zebrać kilka gałązek i szyszek. Można z nich zbudować proste sprzęty do ćwiczeń lub zabawkę do karmienia dla swoich ptaków.
Porada redakcji:
Można włożyć kawałki warzyw lub innych rzeczy, które ptaki chętnie jedzą, w szczeliny otwartej szyszki. Wygrzebywanie smakołyków zapewni im zajęcie i całą masę frajdy! Szyszkę należy zawiesić tak, aby nie mogły się w niej zawiesić szponami.
Z tych materiałów można samodzielnie zrobić zabawki dla ptaków
- Korek od wina
- Gałązki i patyki
- Szyszki
- Nieobrobione drewno, szczególnie niepryskane gałązki z drzew owocowych z własnego ogrodu
- Kulki drewniane
- Rolki po papierze toaletowym
- Karton
- Drut
- Grube sznurki lub linki
- Kartony po jajkach
Te materiały w przypadku zabawy są zabronione
- Lustro: po pierwsze grozi niebezpieczeństwem zranienia się, po drugie ptak może uznać, że ma towarzysza. Zainteresowanie fantomowym przyjacielem może mieć skutki zdrowotne, jak zapalenie wola, jeśli zagubiona papuga stale będzie próbować karmić swoje lustrzane odbicie.
- Plastikowe ptaki: to samo dotyczy plastikowego towarzysza z efektem „wańki-wstańki” na drążku do siedzenia, który kryje w sobie ryzyko obrażeń.
- Łyko i sizal: zabawki z łyka i sizalu, od których mogą oddzielać się dłuższe włókna, również mogą stanowić niebezpieczne pułapki, które w tragicznych okolicznościach mogą doprowadzić do uduszenia, zapalenia wola lub zaplątania się.