Kakadu – charakterystyka, wymagania, cena
12.06.2024 - Czas czytania: 5 minuty
Kakadu to charakterystyczne papugi z fantazyjną koroną z piór. Atrakcyjny wygląd to niejedyny ich atut – ptaki te są niesłychanie inteligentne, towarzyskie i emocjonalne. To prawdziwe pieszczochy, które bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Ich mocna osobowość sprawia jednak, że nie są dla każdego. Jakie potrzeby oraz wymagania mają papugi kakadu? Poznaj je bliżej!
- Podstawowe informacje o kakadu
- Papugi kakadu – charakterystyka gatunku
- Jak wygląda papuga kakadu?
- Jaki charakter mają kakadu?
- Ile jest gatunków kakadu?
- Czym żywi się kakadu?
- Hodowla kakadu w domu – opieka i wychowanie
- Ile kosztuje papuga kakadu?
- Papuga kakadu – najczęściej zadawane pytania
- Czy papuga kakadu lata?
- Czy kakadu są głośne?
- Czy kakadu gada?
- Co lubi jeść kakadu?
- Jaka klatka dla kakadu?
Podstawowe informacje o kakadu
PodsumowanieKakadu
Pochodzenie | Australia, Tasmania, Moluki |
Wielkość | 30–66 centymetrów (w zależności od gatunku) |
Waga | 90–860 gramów (w zależności od gatunku) |
Wygląd | Korona z piór, haczykowaty dziób, krępa budowa; duże gatunki mają silny, masywny dziób |
Upierzenie | upierzenie przeważnie monochromatyczne, białe, szare, różowe, ciemne; ewentualnie z kontrastującymi piórami i koroną |
Długość życia | realistycznie i w zależności od gatunku około 40 lat, udokumentowane przypadki, gdy ptaki przekraczały 80 rok życia |
Charakter | ciekawski, zabawny, hałaśliwy, kapryśny, bardzo wrażliwy
|
Papugi kakadu – charakterystyka gatunku
Kakadu (Cacatuinae) to podrodzina średniej wielkości papug z rodziny kakaduowatych, zasiedlająca najliczniej tereny Australii i Tasmanii, w mniejszym stopniu także wybrane zakątki Azji. Naturalnym środowiskiem życia ptaków są przede wszystkim tropikalne lasy deszczowe i otwarte łąki. Jako zwierzęta domowe kakadu zaczęto hodować od około XVII wieku dla klas wyższych – początkowo trzymano je jednak nie do towarzystwa, ale w roli… prestiżowych „ozdób”.
Jak wygląda papuga kakadu?
Kakadu to średniej wielkości papuga. Dorosły osobnik osiągnąć może od 30 do nawet 70 cm długości. Wyróżnikiem gatunku jest spektakularna korona z piór, tak zwany „irokez” oraz dziób – duży i haczykowaty. Znamienne jest także upierzenie pokryte ochronnym pudrem.
W porównaniu do innych przedstawicieli rodziny papug, kakadu mają stosunkowo subtelne ubarwienie. Ich upierzenie jest zwykle białe, szare, ciemne lub różowe, czasami z różnokolorowymi pokrywami skrzydeł. Korona z piór może kontrastować kolorystycznie z resztą ciała kakadu.
Jaki charakter mają kakadu?
Kakadu to ptaki wyjątkowo inteligentne, towarzyskie i ciekawskie. Bytując na wolności, tworzą duże stada. Są bardzo emocjonalne oraz przywiązane do swoich towarzyszy. Wchodzą w trwające całe życie, monogamiczne związki partnerskie. Uwielbiają się bawić i potrafią być naprawdę pomysłowe.
Papugi kakadu hodowane jako zwierzęta domowe, potrafią nie odstępować „na krok” swojego właściciela. Otoczone odpowiednią opieką, są wesołe, komunikatywne, oddane i mocno przywiązane do człowieka. To prawdziwe pieszczochy, które uwielbiają bliski, fizyczny kontakt i przytulanie. Bywają zazdrosne i są w stanie w widoczny sposób okazywać niechęć, wobec tego, kogo uznają za swojego konkurenta w wyścigu o względy opiekuna.
Ile jest gatunków kakadu?
W obrębie podrodziny Cacatuinae, wyróżnić można 21 różnych gatunków kakadu. Do tych najbardziej znanych w europejskiej hodowli ptaków domowych zaliczają się:
- kakadu różowa (Eolophus roseicapilla) – z różowym upierzeniem, szarymi skrzydłami i różowo-białawą koroną,
- kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) – z białym upierzeniem i długimi piórami korony w kolorze żółtym,
- Kakadu molucka (Cacatua moluccensis) – z białym upierzeniem o lekko różowym połysku i różowymi piórami korony widocznymi w momencie stawiania ich do góry,
- Kakadu biała (Cacatua alba) – z białym upierzeniem oraz delikatnie żółtym spodem ogona i spodnią stroną skrzydeł.
Czym żywi się kakadu?
Naturalna dieta kakadu obejmuje nasiona, owoce, korzenie, kwiaty, pąki, a czasami gąsienice oraz owady. Żywienie w warunkach domowych powinno uwzględniać potrzeby gatunku i być możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, co papuga zjada w naturze.
Dobrym rozwiązaniem będzie wybór gotowej karmy dla ptaków – niskotłuszczowej mieszanki paszowej z możliwie najniższą zawartością nasion oleistych (np. ziaren słonecznika, ostropestu czy rzepaku). W celu urozmaicenia diety, kakadu należy podawać również warzywa, owoce i świeże gałązki do gryzienia.
Hodowla kakadu w domu – opieka i wychowanie
Kakadu to papuga, które z pewnością nie jest dla każdego. Ptak ma nie tylko określone wymagania gatunkowe – jest również dość absorbujący i wykazuje tendencję do dominacji. Wymaga od opiekuna stanowczości oraz konsekwentnego, a zarazem łagodnego podejścia. Wychowanie kakadu powinno opierać się na pozytywnym wzmacnianiu i nagradzaniu ptaka za dobre zachowanie.
Kakadu mają ogromną potrzebę przestrzeni i wyróżniają się również ze względu na zamiłowanie do gryzienia. Jedynym odpowiednim dla potrzeb gatunku miejscem jest więc bardzo duża woliera dla ptaków, przestronny pokój lub stała możliwość dozorowanego latania w mieszkaniu, którego wyposażenie musi być podporządkowane potrzebom papug. Żerdki, odpowiednie podłoże, pojemniki na wodę i pokarm, huśtawki i drabinki dla ptaków – to podstawa wyprawki.
W domu, w którym mieszka kakadu, niezbędne są także różne zabawki dla ptaków. Ważne jest to, by były one nie tylko atrakcyjne wizualnie i bezpieczne, ale i bardzo mocne – kakadu dość szybko je niszczą. Wśród przydatnych rzeczy dla ptaków znajdują się także preparaty do higieny i pielęgnacji, głównie samej woliery – utrzymanie jej w czystości jest niezbędne dla zdrowia papug.
W sytuacji, kiedy można mieć kakadu na oku, warto pozwolić jej jak najwięcej czasu spędzać poza klatką. Ptaka należy jednak pilnować – papuga cacadu ma wysoką tendencję do niszczenia różnych rzeczy i z pewnością po mistrzowsku rozprawi się z różnymi elementami wyposażenia domu.
Jak wszystkie papugi, także i kakadu potrzebują towarzystwa. Ptaki bardzo źle znoszą samotność – wielogodzinne pozostawianie papugi zamkniętej w klatce w domu, może skutkować wieloma problemami behawioralnymi – przykładowo, lękiem, agresją, dziobaniem, wyrywaniem piór czy krzykiem.
Ile kosztuje papuga kakadu?
Cena kakadu wahać się może od 3500 do 8000 złotych. Kwota, jaką przyjdzie zapłacić za ptaka zależy w dużej mierze od jego gatunku i związanego z nim wybarwienia oraz samej hodowli. I choć zakup kakadu jest wydatkiem jednorazowym, stale ponosić trzeba będzie koszty związane z jej utrzymaniem. Mowa tu nie tylko o zakupie karmy czy przysmaków, ale także pozostałych, niezbędnych rzeczy do wyposażenia klatki ptaka czy opieki weterynaryjnej. Papugi kakadu niechlubnie „słyną” ze swoich niszczycielskich zdolności – co jakiś czas zatem różne akcesoria zwyczajnie wymagać będą wymiany.
Papuga kakadu – najczęściej zadawane pytania
Czy papuga kakadu lata?
Kakadu to papugi, które potrafią i lubią latać. Warto pamiętać, że latanie to aktywność niezbędna dla ich dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego – dlatego też decydując się właśnie na ten gatunek, trzeba mieć na uwadze, że konieczne będzie wypuszczanie ptaka na zewnątrz woliery.
Czy kakadu są głośne?
Papugi kakadu są wyjątkowo żywiołowe, ekspresyjne i głośne. Potrafią być bardzo hałaśliwe – zwłaszcza, gdy są przez długi czas pozostawione same sobie.
Czy kakadu gada?
Kakadu to papugi bardzo inteligentne, które z łatwością potrafią nauczyć się wielu różnych sztuczek. Choć ich umiejętności naśladowcze nie są aż tak rozwinięte jak ma to miejsce w przypadku amazonek czy żako, kakadu są w stanie „przyswoić” krótkie wyrazy i zwroty. Znakomicie naśladują także różne dźwięki.
Co lubi jeść kakadu?
Kakadu jedzą w naturze ziarna, nasiona, orzechy. Spożywają też chętnie rośliny strączkowe oraz owoce i warzywa.
Jaka klatka dla kakadu?
Papuga kakadu to ptak, który potrzebuje mnóstwo przestrzeni. Tak naprawdę, im większa klatka, tym lepiej.