Opieka wakacyjna dla ptaków: dobry plan to połowa sukcesu

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein blauer Wellensittich sitzt auf einer Schulter.

Pakowanie walizek i w drogę – wspaniale, najpiękniejszy czas w roku przed nami! Wcześniej jednak ci, którzy mieszkają pod jednym dachem ze zwierzętami, muszą wszystko dobrze zaplanować. Właściciele ptaków wiedzą: Swoich skrzydlatych przyjaciół nie możemy zabrać ze sobą na wakacje, już sama podróż i obce otoczenie stanowiłyby dla nich ogromny stres. Właściciele papużek falistych, nimf, kanarków, papug i zeberek muszą więc wcześniej zadbać o dobrą opiekę dla swoich pupili na czas urlopu.

Opieka w czasie urlopu w domu czy poza nim?

Pierwsze pytanie, które się pojawia, to: Powinni Państwo opiekować się ptakami w domu, czy zabrać je do opiekuna ptaków lub do pensjonatu? Oba te rozwiązania mają zalety i wady.

Zaleta opieki w domu: Ptaszki są w swoim zwykłym środowisku i nie są narażone na stres związany z transportem i obcym miejscem pobytu. Wada: Muszą Państwo znaleźć kogoś, kto codziennie będzie poświęcał co najmniej dwa razy tyle czasu, aby dojechać do Państwa mieszkania, aby tam opiekować się ptakami i ich doglądać – tylko w ten sposób można zauważyć, czy żaden z ptaków nie jest chory. Opiekun ptaków powinien również odpowiednio opiekować się Państwa ptakami. Jeżeli na potrzeby zapewnienia opieki muszą Państwo zabrać ptaszki do domu opiekuna, będą one miały towarzystwo, ale starsze zwierzęta lub duże stada nie powinny być przenoszone ze znanego sobie środowiska.

Jak znaleźć odpowiedniego opiekuna dla ptaków

Opiekun dla ptaków powinien znać się dobrze na ptakach. Najlepsi będą miłośnicy zwierząt, którzy sami posiadają ptaki – powinny one jednak być zdrowe, aby nie zarazić Państwa stada. Odpowiednie osoby można znaleźć również poprzez polecenia – być może Państwa weterynarz ma gotową podpowiedź. Jeżeli szukają Państwo opiekuna w Internecie lub w gazecie, należy dokładnie mu się przyjrzeć i sprawdzić, czy mogą mu Państwo zaufać.

Lista kontrolna: Na to należy zwrócić uwagę podczas wyszukiwania opiekuna dla ptaków

  • Czy opiekun ma doświadczenie w opiece nad Państwa zwierzętami?
  • Czy jest on skłonny przychodzić do Państwa domu kilka razy dziennie przez dłuższy czas, aby opiekować się ptakami, a nawet je przygarnąć?
  • Czy interesuje go, jakie są szczególne cechy Państwa zwierząt?
  • Jeżeli ma on własne ptaki: Czy są one zdrowe?
  • Czy rozpozna on, kiedy jedno z Państwa zwierząt zachoruje?

Co musi wiedzieć opiekun wakacyjny

Najlepiej jest wypisać dla opiekunów wakacyjnych wszystkich informacji odnoszących się do Państwa ptaków. Opiekun ptaków powinien wiedzieć, że kanarki i papużki faliste lubią się kąpać, a także, że nimfy potrzebują intensywnego codziennego lotu swobodnego, że papugi należy poić raz dziennie, aby czuły się komfortowo, a zeberki potrzebują jasnego światła od 12 do 14 godzin dziennie . Prosimy również zostawić opiekunowi numer telefonu weterynarza (i oczywiście swój numer telefonu komórkowego!) na wypadek zaistnienia nagłego zdarzenia. Mogą Państwo więc wyjechać na wakacje bez obaw – mając poczucie, że Państwa ptaki są otoczone optymalną opieką.

Lista kontrolna: Co opiekun ptaków musi wiedzieć

  • Szczegóły dotyczące hodowli i karmienia Państwa zwierząt
  • Latem kilka razy dziennie należy podawać świeżą wodę, usunąć pokarm sokowy, wyczyść miski (ryzyko zarazków!)
  • Które z Państwa ptaków mogą potrzebować regularnych leków?
  • Jak często należy czyścić klatkę?
  • W którym z pomieszczeń ptaki mogą bezpiecznie latać?
  • Numer telefonu weterynarza i Państwa dostępność w miejscu wypoczynku w nagłych wypadkach i w przypadku pytań