Zasady prawidłowego żywienia kur

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zwei Hühner picken Körner aus einer Hand.

Dziobanie i grzebanie – kury spędzają większość dnia na poszukiwaniu pożywienia. To, co drób je, ma znaczący wpływ na jego zdrowie, ale także na wydajność nieśną. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie to, na co musisz zwrócić uwagę, aby właściwie karmić swoje kury.

Ein neben einem Huhn stehender Mensch nimmt ein Ein aus einem Hühnernest.

Żywienie kur – charakterystyka żywienia zgodnego z potrzebami gatunku

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich zwierząt, żywienie ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu kur. Wpływa ono również na produkcję jaj. Z tych względów należy zapewnić kurom zróżnicowaną i zbilansowaną paszę.

Zgodne z potrzebami gatunku żywienie kur składa się z czterech elementów:

  • Zboża i nasiona: najłatwiejszym sposobem na zaspokojenie potrzeb w zakresie spożywania zboża jest podawanie wysokiej jakości pełnoporcjowej paszy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w paszy zawarte są wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Pełnoporcjowa pasza dla kur jest dostępna zarówno z upraw ekologicznych, jak i konwencjonalnych.
  • Zielonka, tj. warzywa, sałata i owoce: świeża zielonka zawiera nie tylko dużo witamin, ale jest również dobrze przyjmowana przez kury. Możesz także przetworzyć resztki z kuchni.
  • Pokarm z wolnego wybiegu: im bardziej odpowiedni do potrzeb gatunku wybieg, tym więcej pożywienia znajdą tam Twoje kury. Będą wydziobywać robaki i owady, a także jeść trawę i zioła.
  • Grys: tak zwany grys dla kur składa się z wapna muszelkowego i kamyczków żołądkowych. Kura potrzebuje drobnych, biało-szarych ziaren dla dobrego trawienia i budowy kości: ponieważ kury nie mają zębów, ziarna zbóż wędrują do żołądka nierozgniecione. Dzięki obecności piasku są tam mielone i łatwiej trawione. Wapno muszelkowe zawiera również dużo wapnia, dzięki czemu zapewnia mocne kości i solidne skorupki jaj. Grys dla kur jest niezbędnym składnikiem paszy dla kur, jego brak prowadzi do zagrażającego życiu niedoboru bądź nieprawidłowego żywienia lub niedożywienia zwierząt.
    Jest on już zawarty w wielu pełnoporcjowych paszach.

Najlepiej byłoby, gdyby każdy składnik tego planu posiłków był uwzględniany codziennie.

Co nadaje się jako świeża pasza dla kur?

Kury są w zasadzie wszystkożerne. W gospodarstwie przyjemność z jedzenia czerpią z odpadów kuchennych. Jako świeża pasza szczególnie odpowiednie są następujące rodzaje owoców i warzyw:

  • cukinia
  • marchew
  • ogórki
  • sałata
  • owoce jagodowe
  • jabłko
  • gruszka
  • kukurydza

Owoce należy podawać tylko czasami, jako okazjonalne urozmaicenie diety!

Trawy i zioła, tj. mniszek lekarski, pokrzywa, mięta czy pietruszka również wzbogacają ich dietę. W żywieniu kur należy uwzględnić pokarmy bogate w białko, jak mącznik młynarek, ślimaki lub larwy – zwłaszcza jeżeli w obrębie wybiegu nie ma ich wystarczająco dużo.

Huhn sucht auf einer grünen Wiese nach Futter.

Czym nie należy karmić kur?

Nawet jeśli kury są wszystkożerne, nie wszystko powinno trafić do ich miski. Należy unikać następujących resztek i pokarmów, które są dla kur trudne do strawienia:

  • surowe i gotowane mięso drobiowe
  • mączka mięsna
  • owoce cytrusowe
  • awokado
  • kapusta
  • karma dla psów i kotów
  • surowe ziemniaki
  • słodycze

Kurom nie wolno również jeść spleśniałych lub pikantnych resztek jedzenia.

Ile razy dziennie należy karmić kury?

Większość hodowców kur karmi swoje zwierzęta raz dziennie. To, czy karmisz swoje zwierzęta rano czy wieczorem, zależy od Ciebie. Ważne jest, aby karmienie odbywało się zawsze o tej samej porze, a kury zawsze miały dostęp do wystarczającej ilości paszy i wody przez cały dzień. Codzienne karmienie obejmuje również takie zadania, jak czyszczenie akcesoriów – tj. misek na paszę lub podajników paszy – oraz wymiana wody pitnej.

Ile paszy potrzebuje kura?

To, ile paszy potrzebują kury, jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od rasy, wielkości zwierząt oraz rodzaju wybiegu. Jeżeli Twoje kury znajdują wystarczająco dużo pożywienia na wolnym wybiegu, wymagana ilość gotowej paszy znacznie się zmniejsza.

Z reguły kura o wadze 2,5 kg potrzebuje około 120 g paszy i 250 ml wody dziennie.

Wskazówka: miski na paszę i podajniki paszy powinny zawsze stać nieco wyżej, na przykład na cegle lub krążku z pnia drzewa, aby do paszy nie dostały się odchody.

Jeżeli nie chcesz karmić swoich kur ręcznie, możesz użyć automatycznego podajnika paszy dla kur. To urządzenie do karmienia, znane również jako silos paszowy dla drobiu, zawsze automatycznie się napełnia, gdy w misce nie ma już paszy. Miskę na wodę znakomicie zastąpi natomiast specjalne poidełko dla kur. Woda w tego typu poidłach chroniona jest przed zanieczyszczeniem.

Żywienie kur w zimie

Zimą kury potrzebują pożywienia o szczególnie wysokiej jakości, aby zrekompensować zwiększone zapotrzebowanie na energię z powodu zimna. Dlatego w chłodnych porach roku podawaj pełnowartościową paszę pełnoporcjową i uzupełniaj ją bogatą w witaminy zielonką, tj. owocami, warzywami i kiełkami.

Huhn sucht auf verschneiter Wiese nach Futter.

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować