Mała skrzynka lęgowa - krok po kroku

28.10.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Vogel fliegt zum Nistkasten

Z jakiego materiału powinna być wykonana idealna skrzynka lęgowa? Jak duży powinien być otwór wlotowy - i gdzie najlepiej ją powiesić?

W wielu dużych miastach brakuje mieszkań i to nie tylko dla ludzi! Nasze rodzime dzikie ptaki również mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca gniazdowania. Parki zostały uporządkowane, coraz częściej znikają stare wydrążone drzewa. Także budynki z gładkimi elewacjami sprawiają, że zięby i szpaki właściwie nie mogą budować gniazd. Dlatego skrzynki lęgowe i pomoce lęgowe są przez nich przyjmowane z wdzięcznością.

Właściwy moment

Jesienią, a najpóźniej na początku marca, warto rozwiesić skrzynki lęgowe, ponieważ wtedy ostatnie ptaki ogrodowe szukają odpowiednich kryjówek, w których mogą wychowywać młode. Jeżeli chcą Państwo zawiesić kilka skrzynek, należy się upewnić, że jest między nimi wystarczająco dużo miejsca.

Odpowiednie usytuowanie

Skrzynki lęgowe powinny być dobrze chronione przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. Idealne jest ustawienie jej w kierunku południowo-wschodnim lub na wschodnim. Ekspozycja północna może być zbyt chłodna, zachodnia może być za mocno narażona na wpływy atmosferyczne, a południowa za mocno się nagrzewać. Odpowiednimi miejscami są ściany domu lub szopy, lub drzewa – należy korzystać wyłącznie z nierdzewnych gwoździ aluminiowych, które nie uszkodzą drzewa. Wolnowiszące skrzynki lęgowe, które zostały zawieszone daleko od gałęzi, zapewniają ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa przed zwierzętami atakującymi gniazda.

Właściwy materiał

Plastikowe i metalowe skrzynki chłodzą w nocy, podczas gdy w ciepłe dni wewnątrz nich kumuluje się ciepło. Nadają się naturalne materiały, tj. beton drzewny lub drewno, najlepiej trwałe odmiany, jak dąb, buk, robinia akacjowa lub modrzew. Wewnątrz drewno pozostaje surowe, na zewnątrz można zastosować ochronę bezrozpuszczalnikowymi farbami wodorozcieńczalnymi i olejem lnianym. Terakota jest również odpowiednim materiałem budowlanym.

Eine Blaumeise sammelt Fell aus einem Baumstumpf

Właściwy model

Dach skrzynki lęgowej powinien wystawać tak, aby deszcz nie dostawał się do wnętrza przez otwór wlotowy. Występ nie może być ani zbyt wąski, ani zbyt krótki, aby drapieżniki, tj. koty czy wiewiórki, nie mogły siadać na dachu i sięgać łapami do otworu wlotowego. Niestety, pręty przed otworem wlotowym dają również zwierzętom atakującym gniazda możliwość przytrzymywania się i sięgania do otworu.

Rzeczywiście nasze dzikie ptaki mają różne wymagania dotyczące swoich wylęgarni, również w odniesieniu do wielkości otworu wlotowego. W dużych ogrodach dobrym pomysłem jest więc wieszanie skrzynek z otworami różnej wielkości. Skrzynki dla sikorek modrych powinny mieć mały otwór wlotowych o średnicy 28 milimetrów, bogatki potrzebują otworu o średnicy 32 milimetrów. W przypadku kowalika odpowiednie są otwory wlotowe o średnicy od 35 do 38 milimetrów. Na przykład pleszka zwyczajna lubi półotwarte skrzynki dla ptaków.

Skrzynki lęgowe można czyścić jesienią. Gniazda są usuwane, a skrzynka dokładnie omiatana szczotką. Nie należy używać żadnych ostrych środków czyszczących.

Á propos: Świeżo opróżnione i oczyszczone skrzynki lęgowe należy ponownie zawiesić. Zimą dają one schronienie innym zwierzętom, tj. popielice szare, orzesznice leszczynowe, nietoperze i niektóre owady.