Żywienie starszych psów: dzięki tym wskazówkom odpowiednio nakarmisz swojego seniora!
15.05.2023 - Czas czytania: 1 minuty
W ostatniej trzeciej części życia metabolizm psa działa znacznie wolniej. Ponadto większość psów staje się bardziej spokojna i zużywa mniej energii. Starsze psy potrzebują karmy o wyższej jakości i łatwiej przyswajalnej. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych grup wiekowych, ich żywność powinna być indywidualnie dostosowana do ich aktualnej aktywności fizycznej. Regularne kontrole wagi są równie ważne dla zapewnienia dobrego samopoczucia naszego psa.
Kiedy psa można uznać za seniora?
Okres starzenia się psa rozpoczyna się w różnym czasie w zależności od jego wielkości. Zachodzące wówczas zmiany w organizmie stopniowo zwiększają podatność psa na choroby i jego wrażliwość na stres. Wydajność psa stale spada, a jego narządy zmysłu stają się słabsze. Wydajność fizjologiczna zmniejsza się wraz z wiekiem. Pies jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju stres, jednocześnie zmniejsza się jego ochrona immunologiczna przed chorobami zakaźnymi.
Żywienie seniora: właściwe żywienie starszego psa
Sama zmiana ilości podawanej karmy dla dorosłych psów nie jest dobrym pomysłem. Skład minerałów i witamin powinien być zoptymalizowany w zależności od wieku, aby wspomóc słabnący układ odpornościowy. Najlepszym wyborem będzie specjalna karma dla psów seniorów, o wysokiej jakości i lekkostrawnym składzie.
Miska seniora: pięć wskazówek odnośnie karmienia starszych psów
Z wiekiem stan uzębienia psa pogarsza się, a przepływ śliny spada. O tych wskazówkach należy zawsze pamiętać, aby zapewnić psu zbilansowaną dietę nawet w podeszłym wieku: