Porady dotyczące żywienia psów: jak prawidłowo karmić swojego pupila?
15.05.2023 - Czas czytania: 7 minuty
Zrównoważone odżywianie to podstawa długiego i zdrowego życia. Dotyczy to również naszych czworonożnych przyjaciół. W karmieniu nie chodzi jednak tylko o jedzenie: aby dostarczyć zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały, pierwiastki śladowe i witaminy, przy wyborze sposobu żywienia trzeba wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby. Należy także zdecydować, czy wolimy stosować karmę mokrą, karmę suchą, żywienie mieszane czy surowe mięso. To, co wybierzemy, to przede wszystkim kwestia upodobań, ponieważ wszystkie te opcje umożliwiają żywienie psa w sposób zdrowy i pełnowartościowy – pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę kilka ważnych kwestii.
- Co jedzą psy?
- Rady dotyczące żywienia psów: jak określić ilość jedzenia?
- Które (suche czy mokre) karmy są zalecane dla psów?
- Porady żywieniowe dotyczące mieszanego karmienia psów
- Najważniejsze zalety karmienia mieszanego
- By karmić psa zdrowo, trzeba karmić go na zmianę!
- Przekąski: jak często je podawać?
- Porady żywieniowe dotyczące karmienia psów latem
- Karmienie mieszane to dobry sposób żywienia psa o ciepłej porze roku
- Właściwe żywienie latem wymaga dostarczania dużej ilości płynów
- Miski, z których psu przyjemnie się je
- Karmidła i stanowiska do karmienia dla dużych lub łakomych psów
Co jedzą psy?
Jeśli zdecydują się Państwo karmić psa gotową karmą ze sklepu dla zwierząt, można wybierać między karmami suchymi i mokrymi. Obie opcje mają swoje niewątpliwe zalety. Karma sucha dla psów jest w wielu przypadkach po prostu bardziej praktyczna: łatwiej ją dozować, w lecie nie psuje się tak szybko jak mokra, ma mniej intensywny zapach i mniej się jej marnuje. Karma mokra dla psów zawiera, jak sama nazwa wskazuje, znacznie więcej wilgoci, a więc dostarcza psu więcej płynów.
Rady dotyczące żywienia psów: jak określić ilość jedzenia?
Na opakowaniu każdej karmy pełnoporcjowej znajdą Państwo zalecenia żywieniowe, które są zwykle dostosowane do wagi, a często także do wielkości psa. Te zalecenia są zawsze oparte na charakterystyce „normalnych” psów. Są więc optymalne dla zwierzęcia o idealnej wadze i średniej aktywności. Jeśli Państwa pies ma nadwagę lub niedowagę (albo jeśli jego aktywność odbiega od średniej), muszą Państwo odpowiednio skorygować zalecane ilości.
Które (suche czy mokre) karmy są zalecane dla psów?
Bez względu na wybrany sposób karmienia, ważne jest, aby karma odpowiadała potrzebom psa. W ofercie dostępne są karmy przeznaczone specjalnie dla młodych, dorosłych i starszych psów. Należy także upewnić się, czy produkt jest oznaczony jako „karma pełnoporcjowa“. Tylko to gwarantuje, że dana karma niezawodnie zaspokoi zapotrzebowanie Państwa psa na energię i składniki odżywcze.
Oprócz tak zwanych karm pełnoporcjowych (zwanych też kompletnymi) dostępne są także karmy uzupełniające, które jednak nie mogą stanowić jedynego sposobu odżywiania psa.
Porady żywieniowe dotyczące mieszanego karmienia psów
Mieszanie suchej i mokrej karmy dobrze równoważy wady każdego sposobu karmienia. Karma mokra szybciej zaspokaja zapotrzebowanie psa na płyny. Jest też zwykle smaczniejsza i wiele czworonogów spożywa ją chętniej niż suchą. Aby nakarmić pieska w podróży, można podawać mu suchą karmę z ręki. W razie problemów z zębami, alergii lub zaburzeń żołądkowo-jelitowych konieczne może być przejście z karmy suchej na mokrą. Dobrze wtedy, gdy pies jest przyzwyczajony zarówno do suchej, jak i do mokrej karmy.
Co więcej, psy doceniają różnorodność i lubią mieszany sposób karmienia. Wiąże się to ze zróżnicowanym składem pożywienia, zgodnym z najbardziej naturalnymi potrzebami żywieniowymi psa. W połączeniu z produktami do żucia i wartościowymi przysmakami dla psów może to być dobry plan żywienia, odpowiadający nawet najbardziej wybrednym czworonogom.
Najważniejsze zalety karmienia mieszanego
Jeśli później konieczne będzie całkowite przejście na karmę suchą lub karmę mokrą (na przykład ze względów zdrowotnych), Państwa pies będzie już przyzwyczajony do „nowego“ sposobu żywienia. Psy, które przez całe życie jadły mokrą karmę, a potem nagle muszą przestawić się na karmę suchą, miewają problemy z akceptacją jedzenia w nieznanej postaci. Często zdarzają im się też problemy z trawieniem. Karmienie mieszane pozwala jednak tego uniknąć: jeśli zazwyczaj podają Państwo psu mokrą karmę, suchą można podawać po prostu jako smakołyk, aby pies się do niej przyzwyczaił.
By karmić psa zdrowo, trzeba karmić go na zmianę!
Suche i mokre jedzenie można łączyć w sposób zrównoważony i urozmaicać podawanymi w sposób rozsądny przysmakami. Na początku należy uważnie obserwować wagę psa i jego odchody. Karmę suchą można podawać jako smakołyk podczas spacerów lub szkolenia albo jako drugą porcję do miski z mokrym pokarmem. Jeśli jednak zostaną pomieszane w ramach jednego posiłku, szybko utracą Państwo kontrolę nad ilością jedzenia, składników odżywczych i płynów, które przyjął Państwa pies. Taka mieszanka może również prowadzić do problemów z trawieniem, ponieważ karma mokra jest trawiona znacznie szybciej i inaczej niż sucha. Zasadniczo zaleca się podawanie obu rodzajów karmy w różnym czasie.
Przekąski: jak często je podawać?
Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby energetyczne, a nie każdy opiekun zwierzęcia kontroluje wagę swojego psa. Jest to jednak konieczne, ponieważ przy obliczaniu dziennej racji często zapominamy o małych „grzeszkach“, jak smakołyki podawane psu między posiłkami. Zwłaszcza dawane w dobrych intencjach „kąski“ mogą być tuczące, ponieważ często zawierają dużo węglowodanów i tłuszczów. Jeden kęs kiełbasy czy sera ma prawie tyle samo kalorii co kompletna karma dla psów. Przekąski i smakołyki należy podawać psu w umiarkowanych ilościach.
Podstawowa zasada: u psów do serca nie trafia się przez żołądek! Lepszym rozwiązaniem są pieszczoty i głaskanie. Nawiasem mówiąc, jeśli Państwa pies waży trochę za dużo, idealną przekąską jest marchewka.
Porady żywieniowe dotyczące karmienia psów latem
Sposób odżywiania Państwa psa zależy nie tylko od jego wielkości, wieku i stanu zdrowia, ale także od pogody. W ciepłych miesiącach dobrze jest przestawić sposób karmienia swojego pupila na „czas letni”. Kiedy jest gorąco, Państwa czworonożny przyjaciel potrzebuje nie tylko więcej wody niż zwykle. Dobrze zrobią mu także posiłki o obniżonej wartości energetycznej. Chociaż słońce grzeje mocniej, pies spala mniej kalorii, ponieważ przy wysokich temperaturach mniej się rusza. Zrównoważone żywienie latem polega więc na dostarczaniu psu większej ilości płynów w mniejszych, lżejszych porcjach karmy. Jednak bez względu na to, jak bardzo jest gorąco, karma dla psa i woda powinny zawsze mieć temperaturę pokojową.
Karmienie mieszane to dobry sposób żywienia psa o ciepłej porze roku
W gorących miesiącach najlepiej sprawdza się mieszany sposób karmienia. Najlepiej podawać psu mokrą karmę rano, a suchą — w chłodne wieczory lub jako nagrodę podczas szkolenia. Po jedzeniu pies powinien odpocząć. W środku gorącego dnia miska na karmę może pozostać pusta — najważniejsze, żeby naczynia na wodę były pełne!
Właściwe żywienie latem wymaga dostarczania dużej ilości płynów
W kuchni, na korytarzu, na balkonie, obok legowiska – latem najlepiej postawić psu jak najwięcej misek z wodą. Powinien móc wykorzystać każdą okazję, aby się napić. Ponieważ psy prawie się nie pocą, dla ochłody liżą swoją sierść lub dyszą. W ten sposób tracą płyny, które muszą uzupełnić, pijąc. Wiele psów uwielbia gasić pragnienie lekko stęchłą wodą z kwiatków lub brudną wodą z kałuży. Dlatego trzeba dbać o to, aby woda w psich miskach była zawsze świeża i czysta. Jeśli Państwa pies niechętnie pije wodę, nie można polegać tylko na mokrej karmie. Można również dobrze zwilżyć suchą karmę lub na zachętę zmieszać niewielką ilość mokrej karmy z wodą. Gdy jest bardzo gorąco, warto też zachęcić psa do zabawy z wodą, −np. łowienia chrupek suchej karmy z miski czy brodzika.
Ważne jest również przechowywanie żywności:
- Karmę suchą należy zawsze przechowywać w szczelnym pojemniku, w przeciwnym razie utracone zostaną aromaty i chrupiąca konsystencja.
- Otwartą mokrą karmę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu dwóch dni.
- Bardzo ważne: zanim nakarmisz psa, pozostaw jedzenie na co najmniej dwie godziny. W ten sposób jedzenie ogrzewa się do temperatury pokojowej, a Twój pies nie jest narażony na ból brzucha z powodu zbyt zimnego jedzenia.
Miski, z których psu przyjemnie się je
Oczywiście najlepiej jest, gdy Państwa pies je z ręki. Do codziennych posiłków i gaszenia pragnienia potrzebuje jednak spokojnego miejsca do jedzenia, z odpowiednio dobranymi miskami z karmą i wodą. Miski powinny być nieco większe niż dzienna porcja karmy, aby pies nie robił bałaganu podczas jedzenia. Powinny też być łatwe do czyszczenia, stabilne i mocne. Głodny pies obchodzi się czasem dość szorstko ze swoją „zastawą stołową”. Zbyt lekkie, plastikowe miski może więc przesunąć albo nawet wywrócić. Aby miejsce karmienia dało się łatwo sprzątnąć (i zabezpieczyć dywan czy wykładzinę), polecamy wykorzystać zmywalną podkładkę z tworzywa sztucznego, która jednocześnie zapobiega ślizganiu się misek.
Karmidła i stanowiska do karmienia dla dużych lub łakomych psów
Jeśli mają Państwo dwa psy, przyda się stojak na miski z regulowaną wysokością, którą można dostosować do każdego zwierzaka indywidualnie. Jeśli miska znajduje się na odpowiednio dobranej wysokości, pies je w optymalnej pozycji, która wspomaga trawienie.
Jeśli Państwa czworonóg je szczególnie łapczywie i szybko, jednym z rozwiązań może okazać się automatyczny karmnik dla psów. Wydziela on pyszne kąski porcjami, więc psiak nie może pochłonąć wszystkiego naraz.
Konsekwentne żywienie w skrócie:
- Wybór sposobu żywienia (karma sucha, mokra lub karmienie mieszane)
- BARF – organiczna, dostosowana do potrzeb gatunku i surowa karma – alternatywa dla karm suchych i mokrych.
- Należy unikać częstych zmian karmy
- Zmiany sposobu żywienia trzeba wprowadzać małymi krokami
- Duże znaczenie ma jakość karmy
- Należy zapewnić psu odpoczynek po jedzeniu
- Zwierzę powinno zawsze mieć do dyspozycji wystarczającą ilość świeżej wody