Możliwości psich zmysłów to cud percepcji

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Hund auf Erkundungstour durch den Wald

Narządy zmysłów u psa są zmyślne w każdym tego słowa znaczeniu i w fascynujący sposób współgrają z jego potrzebami. Na całym ciele pies posiada receptory zimna, jednak ciepło może odczuwać jedynie na nosie. Ponieważ psy rodzą się ślepe, zmysł dotyku jest szczeniętom niezbędny do przeżycia – pozwala bowiem natychmiast odnaleźć ciepłe sutki matki. Wiele potrzeb lub zachowań psa można łatwiej zrozumieć, poznając wyjątkowe cechy jego zmysłów.

Z pomocą nosa pies osiąga rekordowe wyniki w zakresie percepcji

Absolutnym rekordzistą wśród zmysłów psa jest jego nos. Pies może z jego pomocą dokładnie rozpoznać nawet kwasy tłuszczowe, będące składnikiem zapachu skóry u ssaków. Pies wywęszy więc sarny czy innych przedstawicieli własnego gatunku na długo przed tym, nim my sami zdamy sobie sprawę z ich obecności. Psi nos działa na zasadzie stereo – każdy otwór nosowy działa niezależnie – i jest kilkakrotnie lepszy od naszego. Ludzki nos posiada jedynie od 20 do 30 milionów komórek węchowych, nos jamnika ma ich około 125 milionów, a owczarka nawet 220 milionów.

Im dłuższy jest psi pysk, tym lepszy jest jego zmysł węchu, ponieważ ma więcej miejsca na śluzówkę, która wchłania molekuły zapachowe. Gruczoły zapewniają tam stałe nawilżenie, stąd psi nos jest zawsze zimny i wilgotny.

Podczas poszukiwania śladu pies oddycha do 300 razy na minutę, aby regularnie „aktualizować” sytuację zapachową. Wysusza to śluzówkę, stąd też węszenie wywołuje u psa niezwykle silne pragnienie.

Postrzeganie psich oczu jest przede wszystkim błyskawiczne

Świat widziany oczami psa nie jest wprawdzie kolorowy, ale nie jest też bezbarwny. Psy nie rozróżniają koloru czerwonego i zielonego – czerwony widzą jak zielony – natomiast bardzo dobrze rozróżniają odcienie niebieskiego.

Psi wzrok nie jest wprawdzie tak ostry jak nasz, jednak optyka psich oczu znacznie wyprzedza naszą pod względem wrażliwości na światło i prędkość. Błyskawiczne detektory ruchu strzelają 80 klatek na sekundę; nasze oko ledwie dochodzi do 60. Stąd też nie zauważamy chyżej myszki, którą pies tymczasem już od dawna goni. Ponieważ jego oczy osadzone są na łbie relatywnie szeroko, posiada on duże pole widzenia w zakresie ok. 240 stopni, i bardzo niewielkie pole martwe. Ogranicza to trochę jego widzenie przestrzenne, za to nie ma możliwości, by niezauważonym podejść do psa z boku.

Jedyne w swoim rodzaju możliwości psich uszu: potrafią mówić

Po uszach psa rozpoznać można, w jakim jest nastroju. Otwarte, postawione uszy świadczą o uwadze i oczekiwaniu; kładąc uszy, pies pokazuje poddańczość i bierność.

Psy wyczulone są na wysokie frekwencje dźwięku, do około 50 000 Hz, których my nie jesteśmy nawet w stanie usłyszeć. Stąd też do ćwiczeń z psem wykorzystuje się gwizdki o wysokiej częstotliwości. Uszy Państwa pieska mogą w dodatku dokładnie określić źródło dźwięku i odległość, w jakiej się ono znajduje. W tym celu aktywuje on siedemnaście różnych mięśni uszu i nastawia swoje radary na odbiór. Ponadto pies może po prostu stłumić określone dźwięki, odfiltrowując tym samym te, które go interesują.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować