Nieświeży oddech u psów – przyczyny, zagrożenia i praktyczne rozwiązania

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Frau krault einen Hund hinter den Ohren

Podczas przytulania lub czesania pupila nie sposób tego nie zauważyć: psu śmierdzi z pyska. Nie lekceważ tego niezręcznego problemu. Stara kość z ogródka czy smakołyki od rzeźnika nie zawsze są tu przyczyną. Nieświeży oddech u psów może wskazywać na problemy zdrowotne.

Współczesny wilk i wada cywilizacji

Jeśli spojrzysz na dietę krewnych swojego psa żyjących na wolności, łatwo jest zauważyć zasadniczą różnicę: zęby wilków mają znacznie trudniejsze zadanie. Od rozcinania ofiary, przez obgryzanie kości i kopyt, po naturalne odrobaczanie poprzez żucie i połykanie skóry oraz sierści – wszystko to uwalnia zęby od płytki nazębnej. Naturalna i odpowiednia dla gatunku dieta wspiera zdrowie poprzez trawienie. Żadna współczesna żywność dla ludzi nie ingeruje w ten proces.

Jak rozwija się nieświeży oddech u psów?

Nieodpowiednia opieka dentystyczna to tylko jedna z możliwych przyczyn nieświeżego oddechu. Poddając pupila ewentualnemu leczeniu stomatologicznemu u weterynarza i stałej opiece stomatologicznej z użyciem praktycznych narzędzi, szybko uporasz się z tym problemem.

Sytuacja jest inna, jeśli przyczyna dosłownie „leży głębiej” – w przewodzie pokarmowym. Gorsze jedzenie lub niezbilansowana dieta ze smakołykami ze stołu mogą dać popalić układowi pokarmowemu pupila. Ten próbuje pozbyć się niestrawionego pokarmu i reagujegazami, wzdęciami, wyziewami przez skórę lub mocno nieświeżym oddechem. Inną możliwością są nierozpoznane choroby narządów wewnętrznych. Psy są prawdziwymi mistrzami w nieokazywaniu złego samopoczucia. Jednak nieświeży oddech może być u nich oznaką poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Psu śmierdzi z pyska: jak znaleźć przyczynę

Beagle schläft auf dem Boden

Teraz jest jasne: nieświeży oddech u psów może mieć wiele różnych przyczyn. Ale która z nich dotyczy Twojego pupila? Eliminuj kolejne czynniki, aż odkryjesz prawdziwą przyczynę dolegliwości.

  • Płytka nazębna: nie sposób jej przeoczyć. Zawiera bakterie, które w kontakcie z powietrzem wydzielają przykry zapach. Zasięgnij porady weterynarza.
  • Zdrowie zębów i dziąseł: regularnie sprawdzaj zgryz psa pod kątem złamanych zębów, zapalenia dziąseł lub ciał obcych między zębami. Również w tym przypadku uzyskasz pomoc u weterynarza.
  • Problemy z trawieniem: sprawdź plan żywienia, unikaj podawania pupilowy pikantnych potraw lub słodyczy z własnego talerza. Postępuj konsekwentnie i weź pod uwagę zmianę głównej karmy.

Jeśli nic nie pomoże, należy koniecznie skonsultować się z weterynarzem, ponieważ uporczywy nieświeży oddech u psów często ma przyczyny organiczne i jest oznaką chorób zwierzęcia. Może wskazywać na dolegliwości, tj.:

  • Zapalenie lub infekcja grzybicza jamy ustnej i gardła
  • Guzy w tej samej okolicy lub w gardle
  • Ciężkie zaburzenia przewodu pokarmowego
  • Choroby nerek lub wątroby
  • Choroby metaboliczne, tj. cukrzyca

Dlaczego leczenie to nie tylko kwestia wrażliwości

Jedno jest pewne: zawsze chodzi o zdrowie zwierzęcia. W większości przypadków nieświeży oddech u psa jest tymczasowy i przemija. Kiedy psu śmierdzi z pyska, przyczyna może być znacznie poważniejsza, a jej zaniedbanie może mieć o wiele większe konsekwencje. Jeśli zauważysz ten problem u swojego pupila, zrób notatki: kiedy po raz pierwszy pojawił się nieświeży oddech? Ma rybi czy słodki zapach? Czy w ostatnim czasie wprowadzono zmiany w żywieniu zwierzęcia? W ten sposób dostarczysz weterynarzowi przydatnych informacji, które pomogą w leczeniu Twojego pupila.

Nieświeży oddech u psów – jeden problem, wiele możliwych rozwiązań

Najłatwiej zacząć od sprawdzenia składu karmy. Wysokiej jakości karma zawiera mało zbóż i zero cukru. Można to rozpoznać, jeśli składniki te nie są wymienione na pierwszych miejscach w informacji o składzie. Dodane cukry mają czasem różne nazwy — jak melasa, fruktoza czy glukoza — dlatego trudno jest je natychmiast zidentyfikować. Produkty uboczne pochodzenia roślinnego, nieokreślone oleje i tłuszcze, a także atraktanty i wzmacniacze smaku (E 123, E 620 do E 630) nie powinny znajdować się w lekkostrawnej karmie. Wszystkie te składniki mogą powodować niestrawność lub chorobę. Pomocne może być przestawienie pupila z mokrej karmy na karmę suchą przeznaczoną specjalnie do pielęgnacji zębów i oddechu.

Podobnie jak ludzie, psy mają więcej lub mniej płytki nazębnej, w zależności predyspozycji danej rasy. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel potrzebuje pomocy, wskazane są szczoteczki na palce do mycia zębów i twarde smakołyki do gryzienia.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, zasięgnij porady weterynarza.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować