Najczęstsze choroby skóry u psów – wczesne wykrywanie i utrzymywanie psa w zdrowiu
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Także i psy cierpią na choroby skóry. Fakt, że nasi wierni czworonożni przyjaciele posiadają sierść, która chroni ich przed szkodliwymi wpływami środowiska, niestety często uniemożliwia odpowiednio wczesne rozpoznanie chorobliwego stanu skóry. Choroby skórne u psów są porównywalne lub nawet identyczne z chorobami u ludzi. Należą do nich alergie, stany zapalne i nowotwory. Inne z kolei dotyczą tylko niektórych ras psów.
Niniejsze wprowadzenie pozwoli Państwu poszerzyć wiedzę, jak odpowiednio wcześnie zapobiegać chorobom skórnym u psa i rozpoznawać ich objawy.
Warstwy skóry psa: przegląd
U większości ras psów skóra jest koloru od białego po szary i składa się z trzech warstw:
- epidermy – lub naskórka,
- dermy – lub skóry właściwej,
- hipodermy – nazywanej też subkutikulą i tkanką podskórną.
Wewnętrzna struktura tych warstw jest nadzwyczaj kompleksowa.
Pielęgnacja skóry od wewnątrz: wskazówki dotyczące prawidłowego odżywiania psa
Aby zapewnić psu zdrową skórę i piękną sierść, potrzeba nie tylko regularnej pielęgnacji sierści, ale także zrównoważonego odżywiania. Objawy niedoboru często pojawiają się w pierwszej kolejności na skórze i sierści psa.
Niezbędne dla organizmu psa kwasy tłuszczowe
Egzogenne kwasy tłuszczowe i aminokwasy są tak nazywane, ponieważ są niezbędne dla przeżycia psa, ale nie mogą zostać wytworzone przez organizm psa samodzielnie. Muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Organizm potrzebuje ich, aby przyswoić rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i dostarczyć psu potrzebnej mu energii. Brak kwasów tłuszczowych nieuchronnie prowadzi do zaburzeń metabolicznych i objawów niedoboru, które początkowo mogą objawiać się poprzez suchą lub łuszczącą się skórę, świąd i matową sierść.
Wysokiej jakości karma sucha i mokra zawiera jako dodatki niezbędne kwasy tłuszczowe. Rzut oka na etykietę karmy dla psów wszystko wyjaśnia: wartościowymi tłuszczami są tłoczone na zimno kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, których organizm psa potrzebuje w określonej proporcji. Uzyskuje się je z ryb (łososia, dorsza) lub roślin (lnu, konopi, rzepaku, orzecha włoskiego). Ogólne pojęcia jak „tłuszcze i oleje“ oznaczają głównie tłuszcze niższej jakości, jak na przykład tłuszcz do smażenia, który w żadnym wypadku nie powinien być elementem karmy Państwa psa.
Stosując w żywieniu swojego psa karmy surowe (BARF), powinno się bezwzględnie zwracać uwagę na zrównoważone uzupełnianie obu kwasów tłuszczowych, jak i najlepiej regularnie zmieniać rodzaje stosowanego oleju.
Wysokiej jakości białka dla skóry psa
Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na piękną sierść i zdrową skórę psa są wysokiej jakości białka z różnych rodzajów mięs, ryb i roślin, które organizm rozkłada na aminokwasy. Ponieważ 90 procent sierści psa składa się z keratyny (białek fibrylarnych), niedobór tego składnika nieuchronnie staje się zauważalny w strukturze sierści.
Dopiero gdy karmę dla psów uzupełnia kilka źródeł białka o dobrej przyswajalności biologicznej, zagwarantowane jest wysokiej jakości odżywianie czworonoga. Pies, który w karmie podstawowej jako źródło białka w miejsce wysokiej jakości mięsa otrzymuje soję, prędzej czy później wykaże odpowiednie objawy niedoboru, ponieważ organizm psa bardzo słabo przyswaja soję. Do najlepszych źródeł białka należą jaja, wnętrzności i chude mięso, i to z nich powinna składać się wysokiej jakości karma dla psów.
Suplementy diety – kiedy są niezbędne?
Sytuacje, w których pies ma zwiększone zapotrzebowanie na pewne substancje, czynią planowe dodawanie suplementów diety istotnym lub nawet koniecznym. Dotyczy to na przykład ciężarnych suk. Również chore i starsze psy mają zwiększone zapotrzebowanie na minerały i pierwiastki śladowe. Suplementy diety, jeżeli są odpowiednio dozowane, mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom lub ich usuwaniu. Najlepiej jest podawać suplementy po konsultacji z weterynarzem lub ekspertem ds. żywienia psów.
Jeżeli pies jest zdrowy, jego odżywianie poprawne, a sierść mimo to pozostaje matowa, powodem może być jej niewłaściwa pielęgnacja. Również i tu istnieje kilka ważnych kwestii, na które należy zwracać uwagę. – Tutaj znajdą Państwo wskazówki dotyczące pielęgnacji sierści.
Cud natury – skóra
A Pierwsza warstwa: epiderma (naskórek)
Zewnętrzna warstwa (1) ciała psa i jednocześnie bariera ochronna przed wpływami środowiska (patogenami, szkodliwymi promieniami i ekstremalnymi temperaturami). Mimo, że jest to najcieńsza warstwa skóry, składa się ona z pięciu warstw.
B Druga warstwa: derma (skóra właściwa)
Kontroluje elastyczność i odporność skóry; oprócz komórek tkanki łącznej zawiera również gruczoły łojowe (2), naczynia krwionośne (3), nerwy (4) i mięśnie mieszków włosowych (5). Mięśnie mieszków włosowych umożliwiają psu postawienie sierści i odczuwanie na niej dotyku.
C Trzecia warstwa: hipoderma (tkanka podskórna)
Jest miejscem przechowywania komórek tłuszczowych (6); zawiera przy tym również naczynia i nerwy (7), które służą jako izolacja termiczna.
Najczęstsze choroby skóry u psów i ich objawy
Ponieważ skóra psa pokryta jest sierścią – z wyjątkiem pozbawionych sierści ras pierwotnych, tj. peruwiański pies Inków i meksykański Xoloitzcuintle – jego problemy skórne odkrywa się zwykle późno. W związku z tym częsta – a najlepiej codzienna – pielęgnacja sierści i skóry powinna być obowiązkiem każdego odpowiedzialnego właściciela psa. Lista możliwych symptomów jest tak długa, jak u ludzi. Tylko diagnoza weterynarza może dać w tej kwestii pewność.
Poniższe informacje mogą pomóc w ocenie sytuacji.