Efektywne szkolenie psa z linką treningową: nasze wskazówki

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Hund an Schleppleine, Angeleinter Hund am See

Odpowiednio przeprowadzone szkolenie chodzenia z linką treningową z młodymi psami to gwarancja rychłego sukcesu. Celem ćwiczenia jest, by w pewnym momencie móc w pełni poluzować linkę. Trenując z linką treningową, przyzwyczają Państwo swojego psa do wolnego biegu tuż obok siebie, sprawiając, że pozostanie Państwu posłuszny. Zapoznając się z naszymi instrukcjami dotyczącymi szkolenia z linką treningową, dowiedzą się Państwo, jak efektywnie przeprowadzić to ćwiczenie!

Szkolenie na lince treningowej dla początkujących: Przygotowanie i wybór linki

Szkolenie z linką treningową sprawdzi się następujących przypadkach:

  • Psy, które nie reagują na przywołanie
  • Psy, których zachowania dobrze nie znamy
  • Psy z instynktem myśliwskim
  • Wychowywanie młodego psa
  • Spacer w miejscach, gdzie obowiązuje nakaz trzymania psa na smyczy (parki publiczne)

Zwłaszcza w przypadku wychowywania młodych psów, które nie trzymają się już kurczowo naszej nogi, a doświadczają trudnego okresu dojrzewania, linka treningowa może okazać się doskonałym narzędziem treningu. Używając linki można także przeciwdziałać niepożądanym zachowaniom psa. Na przykład u dojrzałych psów z silnym zacięciem myśliwskim takie szkolenie to jedyny niezawodny sposób, by nauczyć psa reagowania na przywołanie.Najpierw potrzebne będą odpowiednie szelki dla psa oraz stabilna, odmierzona linka treningowa.Zasada mówi, że im większy i silniejszy pies, tym krótsza i stabilniejsza powinna być linka. Muszą być Państwo w stanie zamortyzować szarpnięcie i przytrzymać psa, jeśli ten zacznie się wyrywać.

Długość linki treningowej wynosi z reguły od 5 do 15 metrów. Dłuższe linki szybką stają się nieporęczne. Należy pamiętać, że linka często będzie się brudzić i lądować w błocie. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w profesjonalną, dopasowaną do tego typu treningu linkę. Linka powinna być lekka i nie krępować ruchów psa. Na całej długości nie powinny znajdować się żadne szlufki ani dodatkowe uchwyty, by pies się w nie nie zaplątał. Haczyki uprzęży powinny być wystarczająco dopasowane do rozmiarów psa i posiadać bezpieczne zapięcia.

Ponadto pies powinien być wyposażony w wygodną uprząż. To bardzo ważne, ponieważ z pewnością zdarzy się, że nasz pies nastąpi na linkę podczas treningu. Uprząż musi prawidłowo amortyzować ruchy psa, aby uchronić stawy lub bardzo wrażliwą szyję przed uszkodzeniem. Dlatego najważniejsza zasada mówi: nigdy nie wolno mocować linki treningowej do obroży, gdyż może to prowadzić do poważnych obrażeń kręgów szyjnych psa!

Na końcu linki należy zrobić węzeł, aby zapobiec wyślizgnięciu się jej z ręki. Zwłaszcza w przypadku silnych psów, które mogą mocno przyspieszyć, dobrze jest nosić rękawiczki, aby uchronić się przed skaleczeniem. Zaleca się także noszenie solidnego obuwia, ponieważ pies w każdej chwili może wybrać drogę przez pole lub las. Mocne nastąpienie na linkę skutecznie zatrzyma czworonoga.

Pierwsze ćwiczenia: przyzwyczajanie psa do linki treningowej

Państwa pies musi najpierw przyzwyczaić się do linki i opanować chodzenie z nią. Należy koniecznie pokazać mu, jak omijać przeszkody nie zaplątując się w linkę. Pies musi także zaakceptować, że linka nie jest zabawką, którą wolno mu szarpać czy gryźć. Jeśli pies zacznie bawić się linką, należy jasno wystosować komendę „Przestań!”.

Nagradzamy psa tylko wtedy, gdy biega tuż przy naszej nodze. Linka służy do nawiązania więzi między nami a psem i nie powinna pozostawać napięta. Musimy zachęcić naszego psa do tego, aby odwrócił się w naszą stronę i nawiązał kontakt wzrokowy. Można zastosować komendę „Patrz tutaj!”, a następnie nagrodzić psa, gdy ten – nawet przypadkowo na nas spojrzy. Można wtedy też zaanimować psa do zabawy.

Ikona Grający pies

 

Tutaj znajdziesz odpowiednią smycz dla swojego psa.

Przejdź sklepu online

Trenowanie przywoływania na lince treningowej

Trenowanie przywoływania na lince treningowej
Najważniejsza komenda, jaką nasz pies musi opanować podczas wolnego biegu to „Do mnie!”. Należy obserwować dokładnie swojego czworonoga podczas treningu i spróbować przewidzieć jego następny ruch. Czy w okolicy może znajdować się jakiś ciekawy krzak? Czy pies nie spotka za moment innego czworonoga ze swoim właścicielem? A może zaraz coś zaszeleści pod nogami?

Należy przywołać psa, jeszcze zanim coś odwróci jego uwagę. Warto nagrodzić go wyjątkowo smakowitą przekąską lub odwrócić jego uwagę innym zajęciem. Może zaaportować rzucony w przeciwnym kierunku dummy wypełniony karmą lub jego innym ulubionym aportem.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Maxi Zoo „Aportowanie” .

Należy ćwiczyć przywoływanie psa tak często, jak to możliwe. Jeśli jednak Państwa pies znalazł sobie inną atrakcję, żadne komendy nie pomogą w przypadku niewyszkolonych psów. Pomóc może linka treningowa: należy użyć jej, aby zwabić psa z powrotem do siebie, nie zapominając go nagrodzić.Od czasu do czasu można także puścić linkę. Nadepnięcie na linkę to Państwa „hamulec bezpieczeństwa”. Pochłonięty polowaniem pies z łatwością daje się zatrzymać, zapominając o swojej zdobyczy.

Więcej o szkoleniu psów z nadmiernym instynktem łowieckim przeczytają Państwo w poradniku Maxi Zoo „Oduczanie zachowań łowieckich”

Spacer w lesie z linką treningową jest dobrą alternatywą, aby niewyszkolony pies mógł się wybiegać, będąc jednocześnie pod kontrolą właściciela. Ostatecznym celem treningu z linką jest jednak nauczenie psa reagowania na przywołanie bez smyczy.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować