Szkolenie psa metodą klikerową — ćwiczenia dla początkujących

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Clicker Training mit zwei Hunden, roter Clicker

Metoda klikerowa, co to takiego? Szkolenie metodą klikerową to technika bazująca na wynikach badań behawioralnych. Polega ona na skłonieniu psa do pożądanego zachowania przy użyciu sygnału dźwiękowego (kliknięcie) i związanej z nim nagrody. Niektórych może zaskoczyć, że pies będzie bardziej posłuszny dzięki kliknięciu niż słownej komendzie. Mimo to badania potwierdzają, że większość psów pozytywnie reaguje na szkolenie tą metodą, łączącą naukę z zabawą. Jeszcze dziś wypróbuj metodę. Poniżej dowiedzą się Państwo, na czym dokładnie polega szkolenie.

Zrozumienie i przygotowanie szkolenia metodą klikerową

Metoda klikerowa dzięki stosowanemu wzmocnieniu pozytywnemu pozwala skłonić psa do pożądanego zachowania. Do przeprowadzenia szkolenia potrzebne będą dopasowane do rasy psa, zdrowe smakołyki oraz kliker lub zabawka typu „Knackfrosch”. Kliker emituje neutralny, aczkolwiek niecodzienny i w odróżnieniu od Państwa głosu nienacechowany emocjonalnie dźwięk. Palec, którym naciskamy na kliker jest oprócz tego znacznie szybszy niż wypowiadana komenda słowna lub pochwała. Krótkie „klik-klik” ma na celu natychmiastowy sygnał: „Doskonale się spisałeś, zaraz zostaniesz nagrodzony!”

By to skojarzenie zadziałało, pies musi najpierw nauczyć się, że po kliknięciu następuje smaczna nagroda. W metodzie klikerowej ten pierwszy krok nosi miano „klasycznego warunkowania”. Dźwięk kliknięcia to „wzmocnienie wtórne”, które zwiastuje smakołyk, czyli „wzmocnienie pierwotne”. Oba wzmocnienia mają na celu skłonienie psa do pożądanego zachowania.

Szkolenie metodą klikerową należy rozpocząć od opanowania klikania w odpowiednim momencie. Krótkie ćwiczenie pozwoli Państwu opanować klikanie z dokładnością co do sekundy.

Jak dojść do wprawy w metodzie klikerowej: krok po kroku

By osiągnąć pożądaną precyzję w klikaniu, warto wypróbować następujące ćwiczenie, do którego będzie potrzebny partnera oraz piłeczka tenisowa lub kauczukowa.

Należy ustawić się na przeciwko swojego partnera do treningu, trzymając kliker w gotowości. Prosimy partnera, by rzucił piłeczką o podłoże. Należy kliknąć dokładnie w tym momencie, gdy piłka dotknie podłoża. Ćwiczymy tak długo, aż dojdziemy do perfekcji. Alternatywnie można podrzucić piłeczkę do góry i kliknąć, gdy piłeczka osiągnie najwyższy punkt.

Szkolenie psa metodą klikerową: warunkowanie

Na początku kliknięcie klikera będzie dla psa zupełnie bez znaczenia. Pierwsze ćwiczenie z użyciem klikera polega więc na warunkowaniu psa na połączenie dźwięku kliknięcia z następującą po nim nagrodą. Dlatego też początkujący powinni zaopatrzyć się w torebkę ze smakołykiem oraz specjalny kliker. Na pierwsze ćwiczenia warunkowania warto wybrać ustronne miejsce, w którym pies nie będzie rozpraszany przez otoczenie.

Pierwsze kliknięcie powinno być nieplanowane, po którym nie oczekujemy niczego od psa. Należy kliknąć i od razu nakarmić psa smakołykiem: Klik – smakołyk – klik – smakołyk. Czynność tę należy powtarzać przy każdym ćwiczeniu od ok. 10 do 20 razy.

By przekonać się, czy warunkowanie powiodło się, należy kliknąć w momencie, gdy uwaga psa skupiona jest akurat na czymś innym. Jeśli zareaguje on na kliknięcie i skieruje swój wyczekujący wzrok w Państwa stronę, oznacza to, że warunkowanie oraz pierwsze ćwiczenie metodą klikerową zakończyły się sukcesem.

Błędem jest wykorzystywanie klikera do innych celów, np., by przywoływać psa, a tym bardziej chcąc zyskać jego uwagę. Kliker może być wyłącznie wykorzystywany jako sygnał potwierdzenia i w parze ze smakołykiem (lub inną nagrodą).

Szkolenie metodą klikerową właściwie nie niesie ze sobą praktycznie żadnych minusów, ponieważ kliker wzmacnia nagrodę, nie zastępując jej.

Wiele możliwości szkolenia i kilka błędów początkujących

Kliker można wykorzystać zarówno przy praktycznych ćwiczeniach wychowawczych dla psa, np. podczas treningu szczeniąt jak i przy sportowych ćwiczeniach do agility.

Nie wolno poddawać się ani reagować nerwowo, jeśli szkolenie metodą klikerową nie zadziała za pierwszym razem, a Państwa ulubieniec mimo wielu prób nie zrozumie Państwa oczekiwań. Należy zastanowić się, gdzie w szkoleniu mogły zostać popełnione błędy.

Wiele możliwości szkolenia i kilka błędów początkujących

Targetowanie to rodzaj szkolenia, gdzie pies uczy się dotykania nosem specjalnego wskaźnika (targetu) lub palca właściciela, a następnie za nim podąża. Dzięki temu szkoleniu łatwo poprowadzą Państwo swojego psa przez slalom agility, czy nawet na wagę u weterynarza.

Wskazówka: Dostępne są specjalne wskaźniki targetowe, które składają się z kija teleskopowego oraz klikera.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować