Sylwester z psem – nie dajmy szans strachowi!
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Już Boże Narodzenie jest wyzwaniem dla wielu rodzin posiadających psa. Ale to Sylwester jest zarówno dla większości naszych czworonożnych towarzyszy, jak i prawie wszystkich innych zwierząt, najprawdziwszym horrorem. Z chęcią obeszłyby się bez ogłuszających wybuchów. Dzieci – a także wielu dorosłych – już rano są zwierzęco podekscytowane i z niecierpliwością oczekują przyjścia nowego roku. Pies oczywiście tego nie rozumie, a panujące wokół podniecenie dodatkowo go tylko niepokoi. Tutaj przeczytasz, jak uspokoić swojego psa w Sylwestra i przetrwać z nim najtrudniejszą noc w roku.
Zaczyna się nieźle – właściwe przygotowanie
Kiedy pies i rodzina mają już za sobą kontemplacyjne dni Bożego Narodzenia, rozpoczyna się przerażający Sylwester. W tygodniu po świętach Bożego Narodzenia sprzedawane są fajerwerki na noc sylwestrową i mimo zakazu – tu i ówdzie zaczyna się już odpalanie petard, rakiet i fajerwerków.
Najlepszym rozwiązaniem dla Twojego psa byłoby, gdyby dało się go trzymać z dala od tego hałasu. W wielu miastach i gminach w Holandii prywatne fajerwerki są zabronione; podobnie w całej Danii. Również w Irlandii można stosować wyłącznie niewielkie fontanny z fajerwerków i zimne ognie. Może warto zatem rozważyć wyjazd z psem na przełomie roku? Na sylwestrowe hałasy większość psów reaguje strachem, a niektóre wręcz paniką.
Ostatnia noc w roku – dla Państwa psa to poważna sprawa
Warto zadbać o zachowanie przez cały dzień zwykłej rutyny i nie pozwolić, aby pies poczuł, że nadchodzi coś wyjątkowego. Twój czworonożny towarzysz jest na Ciebie zorientowany. Psa nie należy zostawiać samego w domu, nawet jeśli pokusa udania się na przyjęcie sylwestrowe jest wielka. Twój pies będzie wdzięczny, że ma w domu obrońcę.Ostatnie wyjście na spacer w Sylwestra powinno odbyć się nieco wcześniej. Ryzyko natrafienia na petardy jest wtedy jeszcze stosunkowo niskie. Tego dnia nie należy spuszczać psa ze smyczy, nawet jeżeli zwykle reaguje na komendy. Pies może ze strachu uciec lub zostać trafionym przez niedbale odpaloną petardę.
Po powrocie do mieszkania warto się odpowiednio przygotować:
- Należy zadbać o spokojne i zrelaksowane otoczenie.
- Proszę zamknąć okna i w razie potrzeby opuścić rolety. To tłumi hałas i zasłania rozbłyski światła.
- Warto wypróbować muzykę klasyczną – powinna ona działać na zwierzęta uspokajająco. Zasadniczo jednak muzyka nie jest dobrym sposobem na zredukowanie hałasu z zewnątrz. Należy zwrócić uwagę
- na odpowiednią głośność, aby nie przeciążyć wrażliwego psiego słuchu.
W trakcie wieczoru warto mieć pod ręką specjalne przysmaki dla lękliwego czworonoga.
Kiedy pies zaczyna drżeć
Ignorowanie przestraszonego psa, który szuka u Ciebie schronienia, byłoby dużym błędem psychologicznym. Należy zapewnić mu wsparcie i bliskość, kiedy tylko tego zażąda. Przez długi czas twierdzono, że powinno się ignorować strach swoich czworonogów, żeby go w nich nie umacniać, gdyż psy mogą interpretować każdą reakcję jako potwierdzenie zasadności swojego strachu. Założenie to dawno zostało już jednak obalone. Istnieje bowiem różnica między współczuciem a wsparciem. Nie należy pozostawiać zdenerwowanego i niespokojnego psa samemu sobie; trzeba się nim zaopiekować
Należy pozostać w pobliżu i zaoferować psu kontakt fizyczny, nie naciskając na niego. Warto pozwolić psu zdecydować, czy chce się wycofać, czy być blisko Ciebie. W tym pierwszym przypadku należy upewnić się, że odpowiednie legowisko lub koc są dostępne w wybranym przez psa (a nie przez Ciebie) kącie.
Produkty i kości do przeżuwania zadbają o odwrócenie uwagi. Jeśli strach nie jest jeszcze zbyt silny i pies przyjmuje pokarm, przeżuwanie kości uspokoi zwierzę i zapewni mu zajęcie. Pomocne może być przeprowadzenie z psem dobrze znanych mu zabaw, które sprawiają mu przyjemność, a jednocześnie pozwalają na dodatkowe odwrócenie jego uwagi i stworzenie pozytywnej atmosfery.
Gdy lęk jest zbyt silny – środki na uspokojenie
Jeśli lęk jest tak mocny, że odwrócenie uwagi i spokojne środowisko nie wystarczają, należy uciec się do ziołowych lub homeopatycznych środków uspokajających. Krople kwiatowe Bacha czy inne mieszanki ziołowe sprawdziły się jako naturalna terapia. Krople można dostać bez recepty w aptece lub w naszym sklepie online.
Psy bardzo różnie reagują na wszelkie rodzaje środków uspokajających. Należy zacząć od małych dawek i uważnie obserwować swoje zwierzę. Może być tak, że podawanie środka trzeba będzie zacząć dzień przed Sylwestrem. Inne psy na ziołowe krople uspokajające reagują natomiast już w ciągu godziny.
Jeśli zioła i/lub krople kwiatowe Bacha nie poskutkują, warto użyć dostępnych bez recepty środków uspokajających opartych na feromonach (Dog Appeasing Pheromones, DAP). Psie matki poprzez gruczoły mleczne przekazują feromony szczeniętom, aby je uspokoić i zbudować silną więź. Dzięki temu szczenięta czują się w pobliżu swoich matek bezpiecznie. Jak pokazują niektóre badania, efekt ten można również zaobserwować u psów dorosłych.
Jeśli to wszystko nie pomaga, należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z weterynarzem i zasięgnąć u niego szczegółowej porady. Warto pamiętać: urlop w wolnym od fajerwerków kraju lub mieście może sprawić, że całego kłopotu da się uniknąć. Życzymy Tobie i Twojemu czworonogiemu przyjacielowi szczęśliwego Nowego Roku!