Jak opanować spotkania z innymi psami i rozumieć psią mowę ciała
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Kiedy opiekunowie psów mają złe doświadczenia ze spotkaniami z psami, zwykle zapinają swoich pupili na smycz, gdy tylko zauważą innego czworonoga. Choć strach przed spotkaniami z innymi zwierzętami jest zrozumiały, mają one kluczowe znaczenie dla zachowań społecznych psa. Dlatego ważne jest, aby opiekun umiał czytać język ciała zwierząt i podchodził do innych psów pewnie i bez napięcia. Tu dowiedzą się Państwo, jak to dokładnie działa.
Jak zrozumieć język ciała psów: „psia etykieta”
Problemy ze spotkaniami z innymi psami najlepiej rozwiązywać w sesji treningowej, w której najpierw nauczą się Państwo rozumieć zachowanie psów.Spotkanie dwóch dobrze zsocjalizowanych, luźno biegających psów odbywa się według ustalonego kodu, swego rodzaju „psiej etykiety”:
Młode psy, które nie mają jeszcze ustalonych granic, mają tendencję do podejmowania typowych dla okresu dojrzewania prób dominacji. W takim przypadku dominujący pies sztywno unosi ogon w górę, jeży sierść na grzbiecie i kładzie głowę lub łapę na grzbiecie drugiego psa. Może też próbować wskakiwać na niego od tyłu, co należy do repertuaru zachowań dominacyjnych obu płci. Podporządkowujący się pies zachowa się w takiej sytuacji ugodowo i odsunie. Pewny siebie dorosły pies (lub dorosła suka) jasno jednak zademonstruje młodemu, że nie da się zdominować.
W większości przypadków walczące psy rozdzielają się po krótkiej bójce, której efektem jest co najwyżej kilka nieszkodliwych zadrapań.
Trenowanie spotkań z innymi psami — decyzja właściciela
Kontakty z innymi przedstawicielami tego samego gatunku są dla Państwa psa bardzo ważne, zwłaszcza jeśli mają Państwo szczeniaka lub młodego psa. Spotkania z innymi psami gwarantują, że młode psy wyrosną na zwierzęta przystosowane społecznie. Ale to, jak i kiedy odbywają się te spotkania, powinno zależeć od Państwa.
„Trenowanie” spotkań z innymi psami służy więc temu, aby takie sytuacje nie były dla Państwa ani Państwa psa źródłem stresu. Podstawą takiego treningu jest budowanie silnej, pozytywnej więzi między Państwem a Państwa psem. Szukanie i aportowanie przedmiotów, które najlepiej ćwiczyć z psem codziennie w parku, to dla Państwa czworonożnego przyjaciela idealna zabawa, w której uznaje właściciela za fascynującego partnera.
Podczas spotkań z innymi psami nieocenione przysługi oddają wyćwiczone polecenia takie jak „siad” czy „stój” oraz zawołania takie jak „chodź” lub „tutaj”, które w trudnej sytuacji pomogą Państwu odciągnąć psa od innych czworonogów. Jeśli Państwa pies szaleńczo uwielbia bawić się z innymi psami, należy najpierw uspokoić go, każąc mu usiąść, a dopiero potem pozwolić mu na zabawę, wydając polecenie „Idź”. Nigdy jednak nie można pozwolić mu, aby ciągnął właściciela w stronę innych psów.
Unikanie spotkań z innymi psami: wskazówki dotyczące zachowania się i sytuacji kryzysowych
Zdarzają się sytuacje, w których spotkanie dwóch psów jest niepożądane, na przykład jeśli Państwa pupil jest chory, ma cieczkę albo zachowuje się bardzo lękliwie lub agresywnie, kiedy jest na smyczy.
Po pierwsze i najważniejsze: w każdej sytuacji należy zachować spokój i najpierw porozumieć się z opiekunem drugiego psa. Trzeba poprosić go, by odwołał swojego psa, jeśli Państwa pies idzie na smyczy. Nigdy nie wolno pozwolić swojemu psu odczuć własnego zdenerwowania lub niepokoju, zachować opanowanie i nie ciągnąć nerwowo smyczy. Spotkanie z innym psem wymaga emocjonalnego przygotowania i szybkiej reakcji.
W razie ugryzienia należy poprosić opiekuna drugiego psa o świadectwo szczepienia i natychmiast udać się do weterynarza, aby zajął się ewentualnymi krwawieniami wewnętrznymi i urazami narządów u Państwa psa.