Opieka nad psem okazuje się zbyt dużym obciążeniem? Wskazówki, jak zadbać o szczęśliwe życie z psem

27.07.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Eine Frau spielt mit einem Welpen

Konieczność pracy z domu była dobrą okazją, aby sprawić sobie wymarzonego psa. Teraz jednak trzeba wrócić do biura. Czy można w takiej sytuacji odpowiednio zadbać o potrzeby psa? Czy to nie za dużo obowiązków? Bez obaw: wielu psich opiekunów zmaga się z takimi rozterkami. Radzimy, jak sprawić, aby życie z psem znów było piękne.

Pomocy! Nie radzę sobie z opieką nad swoim psem!

Jako szczeniak był słodki i przyjazny. Teraz umie już załatwiać swoje potrzeby na dworze i jako nasz wierny towarzysz chodzi za nami krok w krok. A może jest to pies adoptowany ze schroniska, któremu daliśmy nowy dom. Potrzeba było dużo czasu i cierpliwości, aby zaskarbić sobie jego zaufanie. Łatwo dało się to połączyć z pracą z domu. W ten sposób można się było skoncentrować na potrzebach psa. Teraz jednak trzeba wracać do biura, a zwierzak pozostawiony w domu czuje się samotny. Skomle, gdy wychodzimy z domu, łamiąc nam serce na kawałki. A my mamy wyrzuty sumienia i się zastanawiamy, czy wystarczająco dobrze zajmujemy się naszym czworonogiem. A może lepiej byłoby mu gdzie indziej? Nie warto się zamartwiać — przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pozostać ze swoim psem zgranym zespołem.

Jak pogodzić pracę z opieką nad psem

Psy najlepiej czują się w towarzystwie swojego człowieka. Może więc pracodawca zgodzi się na przyprowadzanie czworonoga do pracy? Udowodniono, że obecność psa w biurze poprawia nastrój pracowników, obniża stres i zwiększa motywację do pracy. Te argumenty mogą przekonać szefa, który wciąż nieufnie podchodzi do tego pomysłu. Warto podjąć ten temat z przełożonym i współpracownikami. Podczas przerwy z pewnością wielu z nich chętnie się przyłączy do wspólnego spaceru!

Jak wprowadzić psa do biura

Jednak nie zawsze istnieje możliwość zabierania zwierzaka do pracy. Niektóre psy mogą zostać same na kilka godzin, ale cały dzień może się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Warto wtedy skorzystać z różnych form opieki. Być może przyjaciele, znajomi albo sąsiedzi zgodzą się przypilnować psa. Może to być dla nich świetna okazja, aby spędzić trochę czasu ze zwierzakiem, na którego sami nie mogą sobie pozwolić.

Pobierz listę

Niektóre psy bardzo dobrze czują się w placówce opieki dziennej. Gdy Państwo pracują, Państwa pupil ma stałą opiekę. Jest wyprowadzany, może bawić się z innymi przedstawicielami gatunku i być może odbywa nawet nieco treningu. Opinie online mogą ew. udzielić informacji o wszystkim, co jest ważne dla Państwa psa, np. miejsce do szaleństw.

Być może pracują Państwo pół dnia, ale nie udaje się zaspokoić potrzeb czworonoga tak, jak tego potrzebuje? W takim przypadku pomocne będą „usługi wyprowadzania psów”. Gdy Państwo pracują, opiekunowie psów odbierają Państwa podopiecznych z mieszania i idą ze swoim „stadem” na kilkugodzinny spacer.

Niezależnie od tego, czy Państwa psem podczas tygodnia pracy zajmie się placówka opieki dziennej, czy skorzystają Państwo z usługi wyprowadzania lub zatrudnią prywatnego opiekuna, należy dać swojemu pupilowi czas na poznanie danego opiekuna!

Możliwe, że pomocny będzie dog sharing. Przy klasycznym dog sharingu dwóch właścicieli dzieli odpowiedzialność za jednego psa. Na portalu znajdą się też jednak właściciele psów, którzy wzajemnie się odciążają, na zmianę opiekując się swoimi psami.

Frau hält weißen Pudel im Arm

Oczywiście mój pies powinien zostać. Jak uzyskam pomoc?

Wiele niepożądanych wzorców zachowania można opanować poprzez wychowanie. Proszę poszukać profesjonalnej szkoły dla psów lub trenera, który do Państwa pasuje, i pracować docelowo i konsekwentnie nad problemami.

Wspólnie z trenerem mogą Państwo poszukać przyczyn jego zachowania, które następnie w większości przypadków daje się złagodzić lub całkiem usunąć. Nigdy nie jest za późno, psy uczą się przez całe swoje życie!

Często przyczyną jest różnica w komunikacji między człowiekiem i zwierzęciem. W obu przypadkach zależy to od Państwa jako właściciela. Należy poznać rasę swojego zwierzęcia: być może tkwi w nim inteligentny pies pasterski, który potrzebuje inteligentnego zajęcia? Pies stróżujący, który chce chronić Państwa przed niechcianymi gośćmi? Albo pies myśliwski, który biega za wszystkim, co się rusza? Dla wszystkich „problemów’ istnieje odpowiedni trening.

Porada redakcji: Trudności ze zrozumieniem pojawiają się też po drugiej stronie. Być może pies Państwa nie słucha, bo go Państwo nie rozumieją? Być może przeciążają go Państwo sprzecznymi poleceniami. Psy reagują mniej na słowa niż na mowę ciała. Także tutaj pomoże trener psów.

Konsekwentne wychowanie

  • Powinni być Państwo samokrytyczni, jeśli pies czegoś jeszcze nie wykonuje – być może nie wyjaśnili mu Państwo tego zrozumiale.
  • Jeśli w danych sytuacjach zareagują Państwo w taki sam sposób, pies łatwiej to zrozumie.
  • Należy zwrócić uwagę na szczegóły w zakresie systematyczności i mowy ciała – małe różnice mogą mieć wielki wpływ.

Co, jeśli jednak muszę oddać swojego psa?

Zdarzają się w życiu nieprzewidziane sytuacje, gdy trzeba się ze swoim psem rozstać. Być może starszy pies nie dogaduje się z nowym, a może awans w pracy wiąże się z wyjazdami w delegacje, przez co nie możemy się dalej opiekować naszym czworonogiem. Może chodzi o zmianę mieszkania, problemy finansowe, powiększenie się rodziny albo chorobę, która nas ogranicza. Taka decyzja nigdy nie jest łatwa — ani dla psa, ani dla człowieka — i podejmuje się ją z ciężkim sercem.

W takiej sytuacji trzeba się kierować przede wszystkim dobrem zwierzęcia. Należy znaleźć dla niego kochający dom, w którym będzie szczęśliwy. Najlepiej by było, gdy ktoś z rodziny lub przyjaciół mógł przyjąć do siebie psa. Gdy to jest jednak niemożliwe i zamieszczamy ogłoszenie w Internecie, musimy się dokładnie przyjrzeć potencjalnym nowym opiekunom. Warto ich parę razy do siebie zaprosić i wybrać się na wspólny spacer. Tylko w taki sposób można sprawdzić, czy kandydat na nowego właściciela pasuje do naszego podopiecznego. Zapytajmy, czy możemy obejrzeć nowy dom naszego pupila. Opowiedzmy o naszym psie, o jego upodobaniach, ewentualnych chorobach i przyzwyczajeniach. Trzeba być zupełnie szczerym! Jeśli nowy opiekun pozna wszystkie szczegóły, będzie mógł się na nie odpowiednio nastawić i właściwie przygotować.

Jeśli nie uda się Państwu samodzielnie znaleźć nowego domu dla swojego pieska, pomocne będą prywatne organizacje ochrony zwierząt. Zatroszczą się one o miejsca opieki lub odpowiedni nowy dom.

Smutny pies

W zależności od tego, jak silna jest więź między Państwem a Państwa psem, pies będzie za Państwem tęsknił, gdy zostanie przekazany nowemu właścicielowi. Może skomleć, piszczeć, niewiele jeść. To, jak długo będzie trwała faza smutku, jest sprawą indywidualną. Niektóre psy po zmianie właściciela potrzebują miesięcy, aby przyzwyczaić się do nowego domu. Warto dać nowej pani lub panu nieco czasu, aby zwierzę mogło się do nich przyzwyczaić.

Lista kontrolna: ważne przemyślenia przed zakupem psa

  • Czy w ogóle mam wystarczającą ilość czasu, aby zatroszczyć się o psa?
  • Jaka rasa pasuje do mnie i mojego życia?
  • Czy w rodzinie są alergicy?
  • Czy mam wystarczającą ilość miejsca dla psa/określonej rasy psa?
  • Czy wszyscy członkowie rodziny są zgodni co do tego, że decyduję się na psa?
  • Kto zatroszczy się o mojego psa, gdy ja przez długi czas nie będę w stanie?
  • Jak właściwie konkretnie wyobrażam sobie wspólne życie z pieskiem?

Inne ciekawe artykuły