Co robić z psem w wielkim mieście?
29.08.2023 - Czas czytania: 8 minuty
Życie z psem w wielkim mieście może być wyzwaniem. Odkryj praktyczne porady na temat spacerów, socjalizacji, a także dbania o zdrowie i bezpieczeństwo twojego psa w zgiełku miejskim. Dowiedz się, jak zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi pełne szczęścia i zdrowia miejskie życie.
Mieszkasz w dużym mieście i zastanawiasz się, jakie aktywności możesz zaproponować swojemu psiakowi, aby czuł się dobrze, miał dużo energii i stale się rozwijał? Wbrew pozorom nawet wielkie aglomeracje mogą być dla czworonoga równie atrakcyjne co polne bezdroża, jeśli tylko dobrze rozplanujesz Waszą codzienność! Poznaj nasze sprawdzone porady na spędzanie czasu z pupilem!
- Pies w wielkim mieście - co wolno, a czego nie?
- Jak przyzwyczaić czworonoga do ruchu i ludzi?
- Przygotowanie psa do spaceru w mieście
- Miejsca dla psów w mieście - parki i wybiegi dla psów
- Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego psa w tłumie?
- Pies w przestrzeni miejskiej – gdzie wolno wchodzić z psem?
- Najważniejsze wskazówki dla właścicieli psów w wielkim mieście
Pies w wielkim mieście - co wolno, a czego nie?
Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o posiadanie psa w mieście, jest zadbanie o bezpieczeństwo czworonoga, własne i wszystkich osób, które znajdują się w okolicy. Przepisy dotyczące psów w miastach, nie nakazują zakładania pupilom kagańców czy smyczy, ale kodeks wykroczeń zwraca uwagę na to, że właściciel psa powinien zrobić wszystko, by zwierzę nie stwarzało niebezpieczeństwa dla otoczenia. Nawet jeżeli Twój pupil jest świetnie wyszkolony i nie masz najmniejszych problemów z jego przywoływaniem, pamiętaj, że jest to tylko zwierzę, którym rządzą instynkty. Być może coś go przestraszy, wyczuje jakiś bardzo atrakcyjny zapach lub spotka kogoś, kogo bardzo lubi i wtedy Twoje wołania mogą nie przynieść skutku. Dlatego warto zawsze trzymać psiaka na smyczy, aby mieć pewność, że masz nad nim pełną kontrolę. Wyjątkiem są oczywiście miejsca zabezpieczone przeznaczone do puszczania czworonogów wolno. Nie zapominaj także, że inne zasady dotyczące wprowadzania psów mogą obowiązywać na różnych obiektach. Niektóre hotele, restauracje, centra handlowe czy nawet gminy, mogą mieć własne regulaminy i trzeba się do nich stosować. Dlatego, zanim zabierzesz gdzieś swojego psiaka, zapoznaj się z obowiązującymi regułami, ponieważ może okazać się, że posiadanie kagańca, smyczy i obroży dla psa jest tam koniecznością lub w ogólnie można go do danego miejsca wprowadzić.
Jak przyzwyczaić czworonoga do ruchu i ludzi?
Psy w niektórych kwestiach można śmiało przyrównać do małych dzieci. Pewne kwestie są bowiem dla nich niejasne, dopóki się z nimi nie zetkną i nie wyjaśni im się, w jaki sposób powinny się w danym miejscu zachowywać. Obcowania z ludźmi należy czworonogi uczyć metodą małych kroków. Nie ma nic gorszego niż wejście z psem w duży tłum już na pierwszym spacerze. Rzeczywiście, zdarzają się pupile, którzy od razu odnajdą się w sytuacji, jednak większość zwierząt może wpaść w panikę, a nawet zachować się agresywnie ze strachu.
Dlatego spacery warto zaczynać od mniej uczęszczanych uliczek, na których od czasu do czasu pojawiają się ludzie. Warto też w trakcie takich spacerów spróbować skupić uwagę pupila na sobie, np. wydając od czasu do czasu komendy, za których wykonanie dostaje nagrodę w postaci psich przysmaków. Jeśli masz taką możliwość, dobrze byłoby gdyby spacery odbywały się w spokojniejszych porach, kiedy wokół nie ma mnóstwa samochodów, rowerów i przechodniów. Kiedy pupil zaakceptuje dane miejsce, możesz zmienić pory, aby zaczął przyzwyczajać się do gwaru. Następnie czas na zmiany i zabranie go w niego bardziej zatłoczone miejsce. Oczywiście nie jest dobrym pomysłem, aby wybrać centrum miasta, ale park, gdzie przebywa sporo spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy, jest już dobrą opcją.
Jeśli Twój czworonóg lubi inne psy, warto pozwolić mu pobawić się nimi, aby nie czuł, że są one jakimkolwiek zagrożeniem. Jest jeden z lepszych sposobów socjalizacji. Jeżeli Twój pupil jest po drugiej stronie i obecność innych psów go drażni, możesz zabrać ze sobą do parku zabawki do rzucania dla psa i spędzić ten czas aktywnie 1:1.
Gdy wycieczki do parku staną się już całkowitą codziennością, można pójść dalej i zabrać psa w bardziej zatłoczone miejsce, np. na dworzec czy do rynku. Pamiętaj jednak, aby było to za dnia, dzięki czemu pupil będzie czuł się bezpiecznie oraz aby stale obserwować czworonoga, co da Ci pewność, że wszystko z nim w porządku. Jeśli mimo wszystko, zdecydujesz się, zabrać zwierzę na wieczorny spacer po mieście, koniecznie wyposaż je w akcesoria dla psów zapewniające bezpieczeństwo w ciemności, za które wielokrotnie podziękujesz samemu sobie. Przydadzą się one zresztą również podczas codziennych, krótkich spacerów nocnych.
Przygotowanie psa do spaceru w mieście
Wybierając się z futrzastym przyjacielem na spacer po mieście, nie zapomnij zabrać ze sobą oczywiście smyczy dla psa, ale to nie wszystko! Pamiętaj, aby mieć ze sobą smaczki, które pozwolą Ci nagrodzić psa, gdy będziesz potrzebował nagrodzić go za odpowiedź na Twoje komendy, które mają odwrócić jego uwagę. Warto też wziąć przenośną miskę podróżną dla psa, ponieważ czworonogi, szczególnie w ciepłe dni, potrzebują częstego nawadniania.
Miejsca dla psów w mieście - parki i wybiegi dla psów
W większych miastach bardzo popularne jest zagospodarowanie pewnych obszarów na parki i wybiegi dla psów. To świetna wiadomość dla wszystkich właścicieli czworonogów, którzy martwią się o to, jak aktywnie spędzać codzienność ze swoim ukochanym pupilem. Pies w wielkim mieście wcale nie musi oznaczać apatycznego kanapowca, który wychodzi z domu tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jeśli nie znasz za dobrze swojej okolicy, koniecznie sprawdź, czy psi park nie znajduje się tuż za rogiem, ponieważ z większości dużych aglomeracji takie miejsca są bardzo popularne. Co więcej, zazwyczaj w takich parkach organizowane są różne spotkanie dla psów i ich właścicieli, podczas których pupile mogą socjalizować się z innymi czworonogami i wesoło spędzać czas. Nierzadko w takich przestrzeniach są też bardziej profesjonalne zajęcia, np. z behawiorystami, którzy trenują z psami różne umiejętności.
Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego psa w tłumie?
Smycz dla psa to konieczność, nie tylko ze względu na inne zwierzęta czy ludzi, ale także dla jego własnego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że wychodząc z pupilem np. na dworzec, do centrum czy do galerii handlowej, możesz spotkać małe, nieostrożne dzieci, pędzących rowerzystów czy dorosłych, który w niegu potykają się i wpadają na innych, w tym na Twojego czworonożnego przyjaciela. Dlatego staraj się, trzymać psa na smyczy i zwracać na niego często uwagę, aby mieć pewność, że wszystko z nim w porządku. Jeśli Twój psiak nie garnie się do kontaktu z ludźmi, nie lubi go i najchętniej przebywałby tylko w towarzystwie znanych mu osób, musisz zadbać o jego komfort i grzecznie, ale stanowczo odmawiać wszystkim ludziom, którzy wyciągają do niego ręce, by go pogłaskać. Jeżeli jednak Twój pupil uwielbia innych ludzi i chce się do kogoś zbliżyć, a druga strona także wykazuje chęć obcowania z nim, jak najbardziej możesz na to pozwolić. Uważaj jednak na małe dzieci, które przypadkowo mogą uderzyć czy szarpnąć zwierzę. Nie zapomnij też, aby dobrze zabezpieczyć swojego pupila środkami odstraszającymi pchły i kleszcze dla psów. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że nawet nie przebywając w lasach czy na polach, czworonogi są atakowane przez te pasożyty. Po każdym spacerze warto też obejrzeć dokładnie zwierzaka, ponieważ podanie mu środków odstraszających nie jest równoznaczne z tym, że faktycznie wszystkie pchły i kleszcze będą trzymały się od niego z daleka.
Pies w przestrzeni miejskiej – gdzie wolno wchodzić z psem?
W przypadku psów w przestrzeni miejskiej nie musisz obawiać się, że czeka na nie dużo ograniczeń. Większość restauracji, kawiarni, sklepów i innych miejsc jest w obecnych czasach dog-friendly i bardzo chętnie przyjmuje czworonożnych przyjaciół. Co więcej, niektóre placówki gastronomiczne oferują nawet menu dla Twojego pupila! Pamiętaj jednak, aby przed wejściem sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie obiekty, faktycznie nie mają nic przeciwko. To, co jest natomiast najważniejsze, to fakt, że sposoby spędzania czasu z psem powinny być dostosowane do preferencji Twojego pupila. Jeżeli mimo wszystkich prób socjalizacji, zwierzak nie czuje się dobrze w parku dla psów, może warto zaopatrzyć się w akcesoria rowerowe dla psa i zacząć zabierać swojego futrzastego przyjaciela na tego typu wycieczki? Z kolei jeśli Twój czworonóg uwielbia ludzi i gwar miasta, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać go do centrum, gdzie Ty usiądziesz przy kawie, a on będzie mógł obserwować otoczenie. Pamiętaj tylko, aby na takie wyjścia zawsze zabierać ze sobą większą ilość woreczków na psie odchody, ponieważ sprzątanie po swoim czworonogu to zdecydowany must-have każdego właściciela.
Najważniejsze wskazówki dla właścicieli psów w wielkim mieście
Jak więc widzisz ilość aktywności oraz miejsc dla psów w mieście jest naprawdę duża, więc z pewnością Twój pupil nie straci swojej energii i dobrego nastroju, mieszkając w takich warunkach. Wszystko zależy bowiem od właścicieli i od tego, jak bardzo będzie im zależało na tym, aby ich czworonożny przyjaciel miał zapewnioną odpowiednią ilość codziennego ruchu, socjalizacji i rozrywek. Podsumujmy więc, co możesz robić z psem w centrum miasta.
Otóż dostępne opcje to:
● treningi w parku z pomocami szkoleniowymi dla psów lub w towarzystwie specjalisty z tej dziedziny;
● uczestnictwo w spotkaniach socjalizujących dla psiaka;
● spacery i zabawy w psim parku;
● wizyta na psim wybiegu;
● spotkania z właścicielami innych psów, aby Wasze czworonogi mogły się wspólnie pobawić;
● długie spacery po centrum, gdzie zwierzę ma dużo możliwości poznania nowych zapachów i doświadczenia różnych sytuacji;
● bawialnie i psie przedszkola, które są obecnie coraz popularniejsze, a zwierzęta oprócz tego, że są tam pod dobrą opieką, korzystają też z różnych inteligentnych zabawek dla psów, które rozwijają ich umysły;
● częste wyjazdy poza miasto, gdyż zazwyczaj wystarczy przejechać kilka kilometrów, aby znaleźć lasek czy łąkę, gdzie pupil się wybiega.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, że pies w mieście może rozwijać się tak samo dobrze jak ten, który mieszka na wsi. Wystarczy odrobina chęci i wiedzy, aby zorganizować mu mnóstwo aktywności. Skorzystaj z naszych porad, a Twój pupil na pewno będzie szczęśliwy!