Lęk separacyjny u psa: gdy nasz pies ani na moment nie chce nas opuścić
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty
Czy Państwo i Państwa czworonóg nie odstępujecie siebie ani na krok? Dla zwierząt takich jak psy, przynależność do „stada”, w tym wypadku rodziny właściciela to nieodzowny element dobrego samopoczucia. Są Państwo dla psa „przewodnikiem stada”, dzięki któremu czuje się bezpieczny. Mimo to trudno sobie wyobrazić spędzanie z psem całych dni. Spokojne i stabilne emocjonalnie zwierzęta z reguły nie mają problemu z pozostaniem samemu na kilka godzin. Czasem jednak nawet krótka rozłąka staje się dla naszego pupila dramatem, a on natychmiast węszy lęk przed utratą najważniejszego kompana.
Życie w stadzie: Dlaczego psy to nie samotnicy
Psy to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się w otoczeniu innych przedstawicieli gatunku lub w towarzystwie ich ludzkiej rodziny. Szczególną uwagę przywiązują do autorytetu najbliższej im osoby. Jako właściciele piastują Państwo pozycję osobnika alfa, który w opanowany sposób kontroluje sytuację, decyduje o krokach, jakie należy podjąć i odpowiada za bezpieczeństwo stada. Pies może na Państwu polegać, jest opanowany i spokojny tak długo, jak w tej konstelacji nic się nie zmieni. Jako odpowiedzialny właściciele mają Państwo świadomość tych predyspozycji swojego psa i wiedzą, że nie powinien być on na długo pozostawiany bez opieki.
Czasem jednak nie ma wyjścia. Sprawy zawodowe, specjalne okazje lub nawet chwila, kiedy nasz ulubieniec musi zaczekać na nas w samochodzie, to sytuacje, kiedy pies musi poradzić sobie bez swojej ludzkiej drugiej połówki. W najlepszym wypadku zwierzak wykorzysta ten moment, by uciąć sobie dłuższą drzemkę. Dla bardziej zestresowanych psów nawet ta krótka chwila rozłąki to z kolei istna katastrofa. Nagle członek alfa opuścił stado, a pierwotne zaufanie zostało zachwiane. Kilka łatwych trików pomoże w takich sytuacjach odwrócić uwagę psa od jego lęku przed rozłąką.
Jak powstaje lęk separacyjny u psa?
Jeśli Państwa pies na krótką rozłąkę jednoznacznie
reaguje zdenerwowaniem lub lękiem, należy zbadać tego przyczynę.
Jak objawia się lęk separacyjny u psa?
Lęk separacyjny może mieć różny wpływ na zachowanie psa. Może on często prowadzić do konfliktów z otoczeniem.
Jaką rolę odgrywa zachowanie człowieka wobec lęku separacyjnego u psa?
Jeśli powodem lęku separacyjnego jest poprzedni właściciel psa lub złe wspomnienia z okresu szczenięcego, jest on uzasadniony i zrozumiały. Często jednak podejście człowieka odgrywa kluczową rolę. Nieświadomie wpajamy psu, że rozłąka to coś wielkiego. Jeśli do każdego pożegnania dołożymy głaskanie i próby pocieszania psa, będzie on bardziej emocjonalnie podchodził do każdej następnej rozłąki z „przewodnikiem stada”.
Również problemy związane z dominacją odgrywają kluczową rolę: w niektórych przypadkach skutkuje to tym, że pies przestaje widzieć w nas osobnika alfa i sam przejmuje kontrolę nad domem. Zostając w nim potem sam, nie może znieść, że niższy rangą osobnik opuścił stado. Rozbudza to w psu agresję.
Jak zapobiegać lękowi separacyjnemu?
Również psy „po przejściach” mają spore szanse na świadome i konsekwentne uporanie się ze swoimi lękami