Podstawowe komendy dla psów: trening dla czworonoga
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Psy są gatunkiem udomowionym od bardzo dawna, co wpływa nie tylko na to, że z powodzeniem „współpracują” z ludźmi. Od zawsze były i nadal są nieocenionymi pomocnikami w polowaniu, pasterstwie czy pilnowaniu domu i podwórka. Jednak współpraca zespołowa między człowiekiem i psem jest możliwa tylko pod dwoma warunkami: pies musi zaakceptować człowieka jako przywódcę stada i rozumieć, czego się od niego oczekuje. Do tego służą komendy (polecenia) wydawane psom — w prezentowanym materiale wyjaśniamy, jak nauczyć psiaka „ludzkiego” języka.
Jak przemówić do czworonoga: Czy psy rzeczywiście „rozumieją” komendy?
Inteligencja psów jest od dawna przedmiotem wnikliwych badań. Udowodniono, że te sprytne czworonogi mogą zrozumieć do 250 ludzkich słów .Do tego dochodzi umiejętność interpretowania wyrazu twarzy, gestów i zachowań znanych psu ludzkich „członków stada” oraz — do pewnego stopnia — myślenia abstrakcyjnego.
Klasycznym przykładem są sytuacje, w których niepilnowany pies zrobił coś zabronionego. Jeśli niespodziewanie pojawi się opiekun, pies zachowuje się w sposób, który można zinterpretować jako skruchę. Nie znaczy to oczywiście, że ma wyrzuty sumienia, ale jednak „wstecznie” wiąże swoje działanie z zakazem, którego jest świadomy. Państwa pies naprawdę Państwa rozumie: kojarzenie słów z przedmiotami lub poleceniami nie jest dla sprytnych czworonogów wielkim wyzwaniem, nawet jeśli wśród psów zdarzają się i geniusze, i mniej bystre osobniki.
Po co używać komend w szkoleniu psów?
Podczas treningu psa rozróżnia się różne kategorie poleceń. Zwierzę powinno z jednej strony przestrzegać zasad (komendy związane z „posłuszeństwem”), a z drugiej — wykonywać polecenia (komendy związane z „pracą”). W wychowaniu młodego psa podstawowe komendy to ważny fundament harmonijnego współistnienia. Młody zwierzak musi najpierw zorientować się, co wolno mu robić, a czego nie. Pierwszym poznanym przez niego słowem z „ludzkiego” języka powinno być zatem „dobrze” albo „nie”. Gdy opanuje te polecenia, można edukować go dalej: pożądane zachowanie powinno być nagradzane, a niepożądane karcone słownie.
Podstawowe komendy służą nie tylko kontroli i panowaniu nad zwierzęciem, ale także jego bezpieczeństwu. Wzmacniają też Państwa autorytet jako „osobnika alfa”. Pies podąża za swoim „przywódcą stada” i stara się go zadowolić. Później można ćwiczyć dodatkowe komendy, polecające psu usiąść, położyć się lub chodzić: w ten sposób możemy „sterować głosowo” swoim pupilem. Po opanowaniu podstawowych komend warto przejść do bardziej skomplikowanych zadań, które zachęcą psa do aktywności. Mogą się one różnić się w zależności od otoczenia: śledzenie tropu, aportowanie lub po prostu podawanie łapy czy interakcje z napotkanymi ludźmi.
Jak nauczyć swojego psa podstawowych komend?
Aby wydać swojemu psu polecenie, należy połączyć komendę słowną z oczekiwaną czynnością. Wymaga to cierpliwości i konsekwentności. Niektóre psy szybko rozumieją prośby swoich właścicieli, inne potrzebują trochę więcej czasu.
Gdy pies skojarzy, co oznacza dana komenda, korzystanie z przysmaków można powoli ograniczać, zastępując je pochwałą lub pieszczotą.
Czy istnieje jakaś lista komend dla psów?
W polszczyźnie stosuje się szereg słów funkcjonujących jako psie komendy.
Tego, jak prawidłowo przywoływać psa, dowiedzą się Państwo z poradnika „ Przywołanie awaryjne psa“.
Zasadniczo do każdej sytuacji można wybrać całkowicie indywidualne polecenie. Jako komendy sprawdzają się nawet zmyślone słowa, jeśli konsekwentnie to samo słowo jest zawsze używane dla określonego polecenia. Wtedy pies wie, co ono znaczy. Najlepsze są krótkie wyrazy składające się z jednej lub dwóch sylab.