Bieganie z psem — jak zacząć i co warto o tym wiedzieć?

15.05.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Bieganie z psem — jak zacząć i co warto o tym wiedzieć?

Jeśli brak Ci motywacji do regularnego uprawiania sportów, idealnym partnerem, codziennie zachęcającym Cię do działania, będzie nie kto inny jak Twój kudłaty przyjaciel! Pies to doskonały kompan do biegania — bez względu na porę roku, czy pogodę, będzie miał ochotę towarzyszyć Ci podczas treningu. Cieszący się coraz większą popularnością canicross nie jest jednak dyscypliną, którą może uprawiać każdy. Sprawdź, jakie rasy najbardziej lubią biegać, w jaki sposób zadbać o zdrowie swojego czworonoga i w jaki sprzęt koniecznie należy zainwestować, aby bieganie z psem było bezpieczne!

Bieganie z psem – canicrossing dla początkujących

Ogromną zaletą tego sportu jest możliwość dostosowania poziomu jego intensywności do wzrostu, wieku, rasy i kondycji czworonoga, tak aby nie zagrażał jego bezpieczeństwu i zdrowiu. Wspólne bieganie z całą pewnością polubią wszystkie psiaki, dla których duża dawka ruchu powinna stanowić element codziennej rutyny. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej ruchliwe zwierzaki mogą mieć gorszy dzień, więc jeśli poczujesz, że Twój psiak jest mniej aktywny niż zazwyczaj, nie forsuj go do intensywniejszego treningu.

Jak zacząć biegać z psem? Do tematu warto podejść z głową i umiarem. Pamiętajmy, że podobnie jak ludzie, zwierzęta muszą przyzwyczajać się do wzmożonego wysiłku stopniowo. Na początek zdecydowanie lepiej sprawdzą się po prostu długie spacery, które stopniowo można przeplatać lekkim truchtem. Dopiero gdy wyczujemy, że nasz psiak doskonale daje sobie radę, możemy pokusić się o spokojny bieg, jednak najlepiej na krótkim dystansie, który oczywiście z czasem warto zwiększyć.

Bieganie z psem, poza stopniowym wprowadzeniem czworonoga w nową aktywność, wymaga też odpowiedniego sprzętu. Warto oczywiście, aby nasz zwierzak wiedział, czym jest przywołanie awaryjne psa i jak powinien na nie zareagować, jednocześnie należy pamiętać, że canicross jest aktywnością, do której niezbędna będzie odpowiednia smycz do biegania z psem. Podczas treningu swój egzamin zdecydowanie lepiej niż w przypadku obroży zdadzą szelki, a zamiast klasycznej smyczy warto zainwestować w taką z amortyzatorami, którą przypina się do pasa biodrowego.

Spore znaczenie będzie mieć samo rozpoczęcie czynności. Przed wyjściem z domu, warto nastawić psiaka, na to, co będziecie robić, podkreślając np. innymi gestami i słowami, że nie będzie to zwykły spacer. Zamiast „na spacer” można mówić „idziemy biegać”, pokazując set do canicrossingu. W ten sposób piesek szybko zrozumie, jaki będzie cel Waszego wspólnego wyjścia.

Pamiętaj także, aby nie zaczynać biegu zaraz po wyjściu na zewnątrz. Pierwsze kilka minut zawsze należy do Twojego pupila, który musi załatwić wszystkie swoje potrzeby. W tym czasie możesz się rozciągać lub biegać w miejscu, w taki sposób, aby nie przeszkadzać swojemu czworonogowi. Po kilku, kilkunastu minutach możesz przejść do delikatnego truchtu.

Doskonałym nawykiem podczas biegania, będzie monitorowanie zachowania psiaka i reakcji jego ciała na wysiłek fizyczny. Jeśli zauważysz, że ciężko dyszy lub co chwilę zwalnia, być może obrane tempo lub długość trasy są dla niego zbyt wymagające. W takiej sytuacji dostosowujemy tempo do możliwości swojego zwierzaka. Na koniec trasy, jeśli Twój pupil był grzeczny, nie ciągnął smyczy i np. biegł tuż przy nodze, możesz sięgnąć do torebki na przysmaki dla psa i nagrodzić go ulubioną przekąską.

Które rasy lubią biegać?

Choć wydawać by się mogło, że dosłownie każdy psiak lubi ruch i zabawę, niestety nie każdy nadaje się do regularnego i intensywnego treningu, jakim jest canicross. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem takiej wspólnej formy aktywności, w pierwszej kolejności warto zabrać swojego pupila do weterynarza, który na podstawie m.in. ilości tkanki tłuszczowej, kondycji stawów czy serca, będzie mógł oszacować jego kondycję.

Należy także mieć na uwadze, że niektóre rasy zdecydowanie lepiej będą radzić sobie na długich dystansach. Jeśli lubimy spędzać czas aktywnie, doskonałym kompanem będzie:

  • syberyjski husky,
  • alaskan malamute,
  • owczarek australijski,
  • border collie,
  • springer spaniel angielski,
  • wyżeł niemiecki krótkowłosy,
  • labrador retriever,
  • bokser,
  • owczarek niemiecki,
  • airedale terier,
  • beagle.

Podczas planowania wspólnych tras, aby bieganie z psem było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne dla Twojego czworonoga, musisz jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego rasę, ale równie na wielkość, wiek, ewentualne choroby i inne aspekty, które mogą utrudniać, a nawet całkowicie wykluczać wspólne aktywności. Pamiętaj, że bardzo dużo może zależeć od indywidualnych preferencji i możliwości psiaka. Być może idealnym kompanem do wspólnych wypadów okaże się nawet żywiołowy kundelek.

Jak zacząć biegać z psem?

Jak już wspominaliśmy, aby rozpocząć przygodę z canicrossingiem w sposób bezpieczny i komfortowy dla Twojego zwierzaka, niezwykle istotne jest właściwe i systematyczne przygotowanie. Zupełnie tak jak Ty, Twój piesek również będzie musiał przyzwyczaić się do nowej formy aktywności, która początkowo może stanowić dla niego niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli nigdy regularnie nie trenował. Dobrym startem będą długie spacery, a także aktywna rozgrzewka polegająca na rzucaniu frisbee lub innej ulubionej zabawki.

Aby właściwie wzmocnić kondycję i zdrowie czworonoga, konieczne będzie zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Pamiętajmy, że wzmożony wysiłek fizyczny będzie prowadził do deficytu kalorycznego, który musisz uzupełnić. Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, koniecznie poproś o radę weterynarza, który pomoże Ci ustalić właściwy jadłospis.

Duże znaczenie mają także godziny karmienia. Choć oczywiście bieganie powinien poprzedzać solidny obiad, dbający o właściwy poziom energii czworonoga, najlepiej, aby został podany nie później niż na 2-3 godziny przed treningiem. Zaraz po powrocie też nie należy od razu podawać psiakowi pożywienia, zdecydowanie lepiej skupić się na uzupełnieniu niedoboru wody.

Należy pamiętać, że canicross można uprawiać jedynie z dorosłymi zwierzakami! Od kiedy zatem warto rozpocząć wspólne aktywności? Psiak powinien ukończyć minimum 10 miesięcy, jednak regularne treningi najlepiej przeprowadzać ze zwierzętami, które ukończyły pierwszy rok życia.

Jak zacząć biegać z psem, aby jeszcze bardziej zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo? Ogromne znaczenie będzie mieć rodzaj nawierzchni, a więc miejsce, w którym zdecydujemy się odbywać treningi. Ostry żwir, rozgrzany w lecie beton, czy pełne kleszczy lasy mogą stanowić zagrożenie dla Twojego psiaka, dlatego warto odpowiednio się przygotować.

Obowiązkowo należy zadbać o obrożę przeciwpchelną, a jeśli planujemy biegać wieczorami, niezbędne okażą się akcesoria dla psów zapewniające bezpieczeństwo w ciemności jak np. niewielkie lampki LED, mocowane przy szelkach. Do biegania warto także wybierać mniej uczęszczane przez innych ludzi i psy miejsca.

Akcesoria do biegania z psem, które mogą Ci się przydać

Wiesz już jak zacząć biegać z pupilem, jak właściwie podejść do wzmacniania jego kondycji i w jaki sposób poprawić jego dietę. Czas więc abyś poznał listę kilku najistotniejszych akcesoriów, dzięki którym zadbasz podczas treningu o bezpieczeństwo swoje i swojego kudłatego przyjaciela.

Sportowe szelki dla psa

Kompletowanie akcesoriów należy zacząć od podstaw. Sprzęt, w jaki obowiązkowo musimy się zaopatrzyć to oczywiście wygodne szelki dla psów, najlepiej w wersji sportowej. Podczas biegania nigdy z kolei nie używamy obroży, ponieważ może ona wyrządzić Twojemu podopiecznemu sporą krzywdę np. poprzez uszkodzenie kręgów szyjnych i zbyt mocne ściskanie za gardło.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt ułatwiający bieganie z psem, w tym przypadku odpowiednie szelki, konieczne będzie zwrócenie uwagi na kilka istotnych kryteriów.

  1. Żadne psie sporty nie powinny być dla Twojego pupila niekomfortowe, dlatego koniecznie zadbaj o to, aby szelki nie opisały szyi ani gardła.
  2. Szelki nie mogą również opinać psa w klatce piersiowej ani wrzynać się pod jego pachami.
  3. Optymalny rozmiar powinien być ok. 2 cm szerszy od tułowia.
  4. Szelki powinny kończyć się przed nasadą ogona.

Elastyczna smycz do canicrossingu

W podstawowym wyposażeniu osób chcących uprawiać bieganie z psem dla początkujących koniecznie powinna znaleźć się smycz dla psa, jednak będzie ona nieco inna niż klasyczna smycz spacerowa. Powinna być zdecydowanie bardziej elastyczna, najlepiej wzbogacona o zwiększające komfort podczas biegu amortyzatory. Smycz do biegania z psem musi maksymalnie ograniczyć wszystkie ewentualne szarpnięcia i musi składać się z wysokiej jakości komponentów jak m.in. solidne i grube karabińczyki.

Uprząż na biodra

Kolejnym must have będzie odpowiedni pas na biodra, czyli mówiąc inaczej uprząż dla człowieka. Warto dobrać ją do swojego wzrostu i wagi jednak ogólna zasada mówi o tym, że im będzie szersza, tym lepiej. Pamiętajmy, że każde szarpnięcie psa będzie stanowiło obciążenie dla naszego ciała. Jeśli uprząż będzie odpowiednio szeroko, siła szarpnięcia rozłoży się na większy obszar, amortyzując w ten sposób każdy wstrząs.

Miseczki silikonowe na wodę

Bez niej ani rusz! Z pewnością podczas biegu będziesz pamiętać o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. Podczas tej czynności koniecznie zadbaj także o swojego czworonoga! Najlepiej sprawdzą się lekkie, składane miseczki silikonowe, które zajmują niewiele miejsca i możesz je przypiąć nawet do własnych spodni, czy pasa.

Bieganie ze swoim ukochanym czworonogiem to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Pomaga zbudować silną więź opartą na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu i sympatii. Jednak aby bieganie z psem było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, konieczne będzie właściwe podejście i odpowiednie przygotowanie. Sprawdź kondycję i zdrowie swojego zwierzaka, wprowadź właściwą dietę i zadbaj o odpowiedni sprzęt, dzięki któremu wspólne bieganie stanie się dla Was sposobem na doskonałą zabawę!

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować