Odpowiedni dla psa wysiłek fizyczny i umysłowy

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Hund sitzt auf Wiese und gibt Mann Pfote

Każdy z pewnością kiedyś słyszał, że pies musi zostać „wybiegany”. Wielu ludzi sądzi, że regularne spacery i zabawy wystarczą, aby zapewnić psu odpowiedni wysiłek. Oczywiście, jedno i drugie jest ważne, ale pies potrzebuje zazwyczaj czegoś więcej, aby optymalnie się „zmęczyć”. Chodzi tu o to, aby zapewnić psu zajęcia odpowiadające jego potrzebom gatunkowym i społecznym, i dać mu okazję wykorzystać naturalne talenty i wyjątkowe dla jego rasy umiejętności.

Psie potrzeby dzielą się na następujące kategorie

  • umysłowe
  • fizyczne
  • społeczne
  • specyficzne dla rasy psa

Stymulacja umysłowa psa

Psu potrzebny jest także wysiłek umysłowy. Dla zaspokojenia tej potrzeby opracowano specjalne inteligentne zabawki dla psów. Zabawa uczy psa koncentracji i wspomaga zdolność myślenia. Zabawy zręcznościowe, praca węchowa czy aportowanie to klasyczne metody treningowe, które stymulują psa umysłowo. Pomaga także uczenie psa sztuczek, jak chociażby przynoszenia gazety czy szukania ulubionej zabawki pod szafą. Obdarzony bogatą wyobraźnią właściciel może wymyślić psu tysiące zadań i zabawić tym samym i siebie, i psa.

Zapewnienie psu odpowiedniego wysiłku umysłowego nie wymaga od Państwa poświęcenia wielkiej ilości czasu. Zazwyczaj wystarczy pół godziny zabawy dziennie, na przykład podczas spaceru.

Wysiłek fizyczny

Potrzebę wysiłku fizycznego zaspokoją oczywiście spacery z psem. Indywidualne wymagania dotyczące ruchu zależą tu od potrzeb rasy, a także od wieku i stanu zdrowia pupila. Na przykład chart potrzebuje przede wszystkim swobody ruchu i biegu, co nie oznacza, że musi on biegać przez długi czas. Pies łowiecki potrzebuje natomiast więcej ruchu niż pies pasterski.

Z reguły powinien wystarczyć jeden długi spacer, podczas którego pies biega na długiej smyczy (lub w idealnym przypadku wolno) i w spokoju obwąchuje otoczenie. Oczywiście oprócz tego konieczne są krótkie wyjścia, aby się załatwił.

Kontakt z innymi psami dla zaspokojenia potrzeb społecznych psa

Psy to zwierzęta społeczne, które potrzebują kontaktu z innymi osobnikami tego samego gatunku. Poprzez kontakt z innymi psami zwierzę uczy się odpowiednich zachowań i sposobów komunikacji.
Musi potrafić odpowiednio ocenić inne psy, podporządkować się im lub, wedle potrzeby, pokazać swoją dominację. Spacery to dla psa również okazja, aby zetknąć się z nieznanymi mu do tej pory formami komunikacji.

Dlatego też należy psu spokojnie pozwolić wchodzić w kontakt z innymi psami i wybierać na spacer miejsca, w których będzie miał okazję pobiegać z innymi zwierzakami bez smyczy.

Odpowiednie zajęcie dla psa zgodne z potrzebami rasy

Każdy pies ma inne potrzeby zależne od jego rasy i charakterystycznych dla niej umiejętności lub zadań, do których została wyhodowana. Właściciel powinien brać te potrzeby pod uwagę i zapewnić psu zajęcia, które jak najlepiej im odpowiadają. Oczywiście nie oznacza to, że muszą Państwo wybrać się ze swoim psem łowieckim na polowanie lub dać psu pasterskiemu zaganiać owce, powinni Państwo jednak poszukać dla niego zbliżonego do tych czynności zajęcia. Instynkt łowiecki retrievera można zaspokoić na przykład za pomocą treningu z dummy, a pies pasterski z pewnością pokocha zabawę w treibball. W przypadku niektórych ras, jak na przykład border collie, trudno jest jednak znaleźć zadanie zastępcze, które w pełni zadowoli psa. Psy pasterskie są mianowicie z natury niezależne i stworzone do ochrony terytorium.

Proszę zasięgnąć informacji na temat cech charakterystycznych dla rasy psa i zorientować się, jakie zajęcia są dla niego najbardziej odpowiednie

Czy spełnienie wszystkich potrzeb psa to praca na pełen etat?

W idealnym przypadku wszystkie potrzeby psa są w pełni spełnione. W rzeczywistości jednak jest to trudne do osiągnięcia, dlatego też powinni Państwo obserwować swojego pupila i dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu zajęcia, jakich potrzebuje. Ważne jest jednak, aby sprawiało to przede wszystkim przyjemność. Sport uprawiany z psem lub inne wspólne zajęcie powinno być traktowane jak hobby, które sprawia frajdę, wzmacnia wspólną więź i niesie ze sobą korzyści dla psa.

Przy wyborze psa należy wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby każdej rasy. Jeśli wiedzą Państwo, że nie będą Państwo w stanie ich zaspokoić, lepiej zdecydować się na inną rasę.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować