Psy ratownicze – Rasy, ich zastosowanie i szkolenie

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Rettungshund beim Training.

Wiele akcji ratowniczych nie obędzie się dziś bez pomocy psów ratowniczych. Niestrudzeni pomocnicy pracują przy akcjach ratunkowych lub poszukiwawczych zasypanych lub zaginionych osób. Często są one jedyną nadzieją, aby po wypadku odnaleźć ludzi przy życiu. Chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat ekscytującej pracy psów ratowniczych? Proszę czytać dalej!

Historia psów ratowniczych: zawód starych tropicieli

Psy domowe wypełniały od dawien dawna zadania podobne do zadań psów ratowniczych. Pierwsi znani nam ratownicy na czterech łapach pochodzą z XVII wieku. Są to oczywiście popularne bernardyny, hodowane przez mnichów w Przełęczy Świętego Bernarda w Alpach Pennińskich.

Te wytrzymałe, silne, a przy tym łagodne psy pomagały z początku mnichom przy pracach domowych oraz pasterskich. Coraz częściej jednak zdarzało się, że ludzie ginęli zakopani w śniegu lub wpadali w szczeliny podczas górskich wędrówek. Podobno to właśnie bernardyny prowadziły wtedy zagubionych z powrotem do klasztoru, ratując im życie. Prawdziwe szkolenie psów ratowniczych zaczęło się jednak dopiero podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

Praca psa ratownika w dzisiejszych czasach

Psy ratownicze przechodzą dziś profesjonalne szkolenia przygotowujące je do ratowania osób zaginionych lub ofiar wypadku. Elektroniczne urządzenia lokacyjne okazują się w wielu przypadkach niewystarczające. Pies dysponuje natomiast ok. 250 mln receptorów (ludzie mają ich tylko ok. 25 mln) i niesamowitym talentem do węchu przestrzennego, jak znalazł do akcji ratowniczych. Nowoczesny pies ratowniczy nigdy nie pracuje sam – wraz z przewodnikiem stanowi on część ściśle współpracującego zespołu ratowniczego. W razie potrzeby stosuje się całe ekipy ratunkowe składające się z wielu takich zespołów.

Pies ratowniczy orientuje się za pomocą pokazanego mu wcześniej zapachu konkretnej osoby (mantrailing) lub ludzkich zapachów w powietrzu lub na ziemi. Odnalezienie osoby sygnalizuje za pomocą szczekania lub skrobania. Na terenie o słabej widoczności pies biega tam i z powrotem między znaleziskiem a przewodnikiem lub zastyga przy ofierze i szczeka.

Obszary działania psów ratowniczych

Wiele psów ratowniczych specjalizuje się w szczególnego rodzaju katastrofach lub wypadkach. Są to na przykład:

Poszukiwania na terenach niezabudowanych

Poszukiwania podczas lawiny

Poszukiwania w ruinach

Ratownictwo wodne

Akcje specjalne: Lokalizacja na wodzie i poszukiwanie zwłok

Psy ratownicze: Rasy i cechy charakterystyczne bohaterów na czterech łapach

W zasadzie każdy pies, niezależnie od rasy, może przejść szkolenie na psa ratowniczego. Musi jedynie być zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i chętny do rozwiązywania zadań.

Różne rasy nadają się najlepiej do różnych zadań. Popularne w ratownictwie są przede wszystkim psy pasterskie, takie jak owczarek niemiecki lub belgijski, border collie, owczarek australijski, a także retrievery. Są one silne, bystre, skupione na zadaniu i wytrzymałe. Również takie rasy, jak samojed, lub psy łowieckie, jak pointer czy beagle, mają wiele cech przydatnych w ratownictwie.

Jak przebiega szkolenie psa ratowniczego?

Aby pies stał się prawdziwym psem ratowniczym, musi najpierw zdać wraz z właścicielem wiele wymagających egzaminów. Konieczny jest trening posłuszeństwa zakończony egzaminem na psa towarzyszącego. Następnie pies przechodzi podstawowe szkolenie w różnych dziedzinach:

Dziedziny pracy psa ratownika:

  • Praca w terenie: ćwiczenia w trudnym terenie (rury, drabiny itp.)
  • Mobilność w terenie: ćwiczenia na trudnych nawierzchniach (gładkich, elastycznych, kratkach itp.)
  • Praca z powiadomieniami: werbalny język wyświetlania (szczekanie, odsyłanie, drapanie itp.)
  • Prace poszukiwawcze: w poszukiwaniach terenowych i poszukiwaniach gruzu.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować