Nauka mantrailingu – ekscytujący sport dla bystrych tropicieli

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies węszy po łące

Psi węch nie ma sobie równych. Psie nosy wyposażone są w około 250 mln receptorów węchowych, które umożliwiają im rozpoznawanie zapachów i czerpanie z nich złożonych informacji. Ludzki nos posiada jedynie marne 25 mln receptorów – to prawie nic w porównaniu z psim nosem. Wyczulony zmysł węchu pozwala psom na uzyskanie o wiele większej ilości informacji na podstawie zapachów.

Psi węch jest niemal przestrzenny – nic dziwnego, że ok. 10 procent mózgu psa (u ludzi jest to jeden procent) zajmuje się przetwarzaniem informacji uzyskanych na podstawie zapachów. Mantrailing to rodzaj sportu, który wspaniale wykorzystuje tę umiejętność i oferuje naturalne zajęcie dla psa, które stanowi dla niego wyzwanie, a zarazem pobudza jego węch.

Czym jest mantrailing?

Mantrailing (tropienie użytkowe) to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych metoda odnajdywania zaginionych lub poszukiwanych osób („man” – człowiek, „trail” – trop). Wykorzystuje umiejętność psów do podążania kilometrami za jednym tropem. Metoda ta stosowana jest przez policję, a także w ratownictwie, skąd bierze swój początek.

Podczas gdy konwencjonalne tropienie polega na tym, że pies podąża za śladem pozostawionym przez zwierzę, człowieka lub przedmiot, mantrailing wymaga prawdziwej specjalizacji. Psy uprawiające ten sport muszą nauczyć się rozpoznawać wśród innych zapachów specyficzną ludzką woń, aby podążyć za jej tropem.

Prawdziwie fascynujący jest fakt, że psy tropiące potrafią wyłapać w powietrzu zapach nawet po kilku dniach. Niektórzy eksperci są przekonani, że ich psy są w stanie podążyć nawet za tropem człowieka, który poruszał się samochodem.

Mantrailing to dla psów domowych naturalny sposób spożytkowania energii, oferujący przy tym fascynujące zajęcie właścicielowi. Nic dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością wśród osób prywatnych.

W jaki sposób działa mantrailer (pies tropiciel)?

Każdy człowiek ma swój wyjątkowy, indywidualny zapach składający się z wydychanego powietrza, woni wydzielanych przez ciało i gazów będących produktem przemiany materii. Do tego dochodzą włosy i bakterie, które zamieszkują nasze ciała, a także złuszczająca się skóra (od 1 do 1,5 g każdego dnia). To prawdziwy koktajl zapachów.

Psy wyszkolone w mantrailingu wiedzą, jak rozszyfrowaćtę niepowtarzalną mieszankę zapachów i odróżnić ją od pozostałych zapachów, aby podążyć za tropem. Potrafią nawet rozróżnić między starym a nowym tropem na podstawie bakterii zamieszkujących komórki naszej skóry i włosów. Dobrze wytrenowany pies porzuci w takiej sytuacji stary trop i podąży za nowym. Psy potrafią na dodatek wąchać w „stereo”, to znaczy przestrzennie, i oddzielają od siebie zapachy trafiające do nich przez lewą i prawą dziurkę nosa.

W mantrailingu „kalibruje się” psa, używając jednej próbki zapachowej. Pies bada później szlak i porównuje napotkane zapachy z zapachem pokazanej mu wcześniej próbki, przetwarzając przy tym informacje, takie jak świeżość zapachu, kierunek, a także jego intensywność.

Jakie psy nadają się do mantrailingu?

Dziewięciomiesięczny pies łowiecki lub trzynastoletni senior – w mantrailingu nie gra to żadnej roli. Jeśli jednak chcą Państwo, aby pies uprawiał mantrailing profesjonalnie, należy rozpocząć trening w jak najmłodszym wieku. Jest to świetna zabawa dla szczeniaków.

Jak nauczyć swojego psa podstawowych komend?

Przed rozpoczęciem treningu z psem muszą Państwo sami się doszkolić. Mantrailing wymaga mianowicie wyjątkowo dobrej współpracy między zwierzęciem i człowiekiem, a także prawidłowej interpretacji sygnałów psa przez właściciela. Do sygnałów tych należą nawet najmniejsze zmiany w pozycji ciała, ogona, ruchy uszu lub fafli. Dobry trener musi też mieć wiedzę na temat psiego węchu i sposobu przetwarzania przez psa zebranych w ten sposób informacji.

Czego potrzebują Państwo do mantrailingu?

Polecamy przetestować usługi kilku szkół mantrailingowych, zanim zdecydują się Państwo na jednego trenera. Ponieważ w Polsce nie jest konieczne zdanie specjalnego egzaminu, aby nauczać mantrailingu, niektórzy trenerzy mogą okazać się zbyt wymagający dla psa, który może się szybko zniechęcić.

Najważniejsza zasada to: Obwąchiwanie szlaku powinno sprawiać psu (oraz Państwu) radość!

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować