Degility dla psów: w spokoju siła
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Znają i uwielbiają Państwo psią dyscyplinę agility, w której psy są wysyłane na parkur, aby dowieść swoich umiejętności i wykazać się szybkością? Państwa starszy lub niewystarczająco sprawny pies nie radzi sobie jednak z tego typu wyzwaniami? Nie należy się poddawać, ponieważ dyscyplina degility to doskonały sport rekreacyjny dla psów i może być indywidualnie dopasowany do każdego z nich. Tutaj dowiedzą się Państwo, jakie zalety ma dla psa degility!
Degility – z miłości do czworonoga
Degility jest sportem dla psów, który skupia się na ćwiczeniach zręcznościowych, ale jest skierowany do psów z niepełnosprawnością i ograniczeniami związanymi z daną rasą. Przede wszystkim duże rasy często zmagają się z problemami stawów i nie powinny uprawiać zbyt wymagających sportów. Również małe psy nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi przeszkodami i zadaniami na torze agility. Nadpobudliwe, nerwowe i agresywne psy nie powinny natomiast jedynie „zmęczyć się”, biegnąc przy rowerze lub podczas treningu agility — wręcz przeciwnie — potrzebują ćwiczeń, które ich uspokoją i będą miały charakter zadaniowy.
Degility to wolniejsza i uproszczona wersja toru do agility, której sprosta każdy czworonóg. Koncepcja degility zakłada przede wszystkim bezstresowy, odpowiedni dla każdej rasy trening, który wzmacnia muskulaturę, koordynację i pamięć psa.
W przeciwieństwie do agility czy mobility, degility przebiega powoli, lecz właśnie w tym leży siła tego treningu. Będą Państwo zaskoczeni, że właśnie wolniej wykonywane ćwiczenia będą dla Państwa psa większym wyzwaniem niż szybki bieg przez przeszkody. W przeciwieństwie do agility, filozofia psiej dyscypliny degility nie ma na celu obudzić u psa „ducha sportu”, lecz rozwinąć upodobanie do aktywności fizycznej połączonej z rozwiązywaniem zadań.
Cele treningu degility
Degility nie jest wymagającą dyscypliną. Tor przeszkód jest przygotowywany w taki sposób, aby każdy pies mógł go opanować i dobrze się przy tym bawić. Szkolenie z zakresu degility ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie psa i jest zalecane przez wielu terapeutów, fizjologów i psychologów dla psów jako odpowiedni dla każdej rasy i delikatny psi sport.
Cele i korzyści w skrócie:
- Ogólne wzmacnianie kondycji
- Zaspokojenie potrzeb ruchowych psa
- Budowa i wzmacnianie mięśni
- Ruch, który nie stwarza zagrożenia dla stawów
- Wzmacnianie zdolności intelektualnych
- Wzmocnienie wiary we własne siły u lękliwych psów
- Wzmacnianie koordynacji
- Redukcja stresu u psów agresywnych i z niewystarczającym poziomem aktywności
- Wzmacnianie więzi między psem a właścicielem
Podczas gdy agility jest przeznaczone tylko dla psów zdrowych, sprawnych i szczególnie aktywnych (pracujących), degility jest odpowiednie dla wszystkich typów czworonogów. Terapeuci dla zwierząt podkreślają równoważący wpływ treningu na zestresowane, agresywne, ale także lękliwe i niespokojne psy. Psy z objawami stresu lub tak zwani „domatorzy” z niedostateczną ilością ruchu lub o złej kondycji fizycznej są w degility delikatnie wprowadzani do zadań, w których pracują przede wszystkim „umysłowo”.
Ponieważ pies pokonuje wszystkie etapy toru degility razem z właścicielem, dyscyplina ta idealnie nadaje się do wzmocnienia ich więzi. Szczególnie dla psów lękliwych, nieśmiałych i niewystarczająco zsocjalizowanych może to być wspaniała okazja, aby rozwinąć wiarę we własne siły, ale i w swojego właściciela.
O czym należy pamiętać?
Najważniejsze na samym początku: każde ćwiczenie, a dokładniej cały tor przeszkód powinien być dostosowany do aktualnego poziomu sprawności fizycznej Państwa psa lub stopnia jego niepełnosprawności. Ani czas, ani precyzja wykonywanych ćwiczeń nie mają znaczenia w przypadku degility. Degility powinno być dla Państwa psa zabawą i wzmocnić go fizycznie oraz psychicznie. Należy unikać wszelkiego rodzaju presji i starać się motywować psa przy każdym zadaniu. Zaczyna się od prostych, ale jednocześnie ciekawych ćwiczeń. Unikamy zadań, które są trudne do wykonania, ponieważ są one czynnikiem stresogennym dla psów, którego nie należy lekceważyć.
Pies powinien mieć możliwość przerwania ćwiczenia w dowolnym momencie. Niemniej jednak trzeba dać psu poczucie, że brawurowo radzi sobie z każdym z nich. Starajmy się wyczuć, jeśli jakieś ćwiczenie nie przypadło do gustu psu. Jeśli nie jest on w stanie wykonać danego ćwiczenia, waha się lub wykazuje niepewność, nie motywujmy go zbyt długo. Ćwiczenie należy zakończyć w odpowiednim momencie, zanim pies zdąży się zestresować.
Jeśli pies nie skończy ćwiczenia przed czasem, trzeba nauczyć go, że nie jest to porażka, natychmiast przechodząc do prostszego ćwiczenia, które już zna i nie szczędząc mu pochwał. W ten sposób Państwa pies zawsze otrzyma pozytywną informację zwrotną, że jego wysiłek się opłacił. To szczególnie ważne w przypadku lękliwych i niepewnych siebie psów.
Tory do degility: zbudować samemu czy wybrać szkolę dla psów?
W teorii nie ma przeciwwskazań, aby samodzielnie zbudować własny tor degility, pod warunkiem, że Państwa ogród ma wystarczającą przestrzeń, a Państwo sami zostali wystarczająco wdrożeni przez trenera w kwestii zasad treningu degility. Budowanie poszczególnych stacji i sprzętu do ćwiczeń we własnym zakresie może jednak szybko przerosnąć nawet doświadczonego majsterkowicza. Ponadto niedokładnie przygotowane stacje toru mogą stanowić niebezpieczne źródło obrażeń dla psa. W związku z tym zaleca się odwiedzanie wyłącznie profesjonalnie zbudowanych torów degility. Na ten moment niektóre miasta i gminy oferują specjalne „place zabaw dla psów”, na których znajdują się niektóre urządzenia do degility. W urzędzie miejskim uzyskają Państwo potrzebne informacje.
Najlepszym wyborem będzie zawsze szkoła dla psów, specjalizująca się w degility. Tylko tutaj Państwa pies znajdzie zadania dostosowane do jego potrzeb. Państwo z kolei nauczą się, jak podchodzić do poszczególnych ćwiczeń degility w sposób odpowiedni dla danej rasy psa i prawidłowo motywować ulubieńca. Ponadto można podyskutować z innymi właścicielami psów. Porady i triki ekspertów również są oferowane w pakiecie.
Jeśli mają Państwo zdrowego i zwinnego, lubiącego pracę psa, można rozważyć trening agility.