Żywienie szczeniąt: Jak karmić psa od samego początku!
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Właściwe żywienie zaczyna się w wieku szczenięcym. W zależności od rasy szczenięta przechodzą różne wzorce wzrostu aż do osiągnięcia dorosłości. Mniejsze rasy charakteryzują się niższym tempem wzrostu niż rasy średnie i duże. Małe rasy psów są często w pełni rozwinięte w wieku ośmiu miesięcy, duże rasy w wieku ponad dwóch lat. Dla zdrowego wzrostu Państwa szczenięcia szczególnie ważna jest jakość karmy i odpowiednia jej ilość. Rosnący pies potrzebuje pokarmu, który zapewni mu wystarczającą ilość energii i optymalną mieszankę składników odżywczych.
Najlepszym wyborem będzie specjalna karma dla szczeniąt, którą młody pies będzie karmiony do osiągnięcia wieku półtora roku. Karma jest specjalnie dostosowana do potrzeb rosnących psów.
Co jest potrzebne do wzrostu szczeniąt?
Do trzeciego tygodnia szczenięta wzmacniają swój organizm wyłącznie bogatym mlekiem matki, które zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Następnie można wprowadzić również karmę dla szczeniąt lub wysokiej jakości kaszkę, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W ósmym do dziesiątego tygodnia szczenięta są odstawiane od mleka matki, które powinno zostać zastąpione wyłącznie specjalną karmą dla szczeniąt.
Szanujący się hodowcy oddają małe psy dopiero po odstawieniu mleka matki i przekazują nowym właścicielom wystarczającą porcję wprowadzonej przez nich karmy dla szczeniąt, by szczenięta mogły łatwiej się przyzwyczaić do zmiany warunków.
Jak często karmić szczenię?
Szczenię należy karmić trzy do czterech razy dziennie aż do około szóstego miesiąca. Wtedy dwie do trzech porcji w ciągu dnia wystarczą, aby Państwa mały przyjaciel mógł wkroczyć w swoje dorosłe życie. Dojrzałe psy najlepiej jest karmić jednym lub dwoma posiłkami dziennie. Oczywiście każdy pies może mieć inne preferencje i potrzeby. W tym przypadku ważne jest, aby uważnie obserwować psa i wypracować odpowiednie podejście. W przypadku dużych ras należy kontynuować karmienie dwa razy dziennie, aby przeciwdziałać ewentualnemu ryzyku przeciążenia lub skrętom żołądka. Należy pamiętać też, aby pies mógł odpocząć po każdym posiłku.
Co należy wiedzieć o szczeniętach mniejszych ras?
Szczenięta potrzebują około roku, aby dorosnąć – i nie wolno marnować tego czasu na gorszą lub niewłaściwą karmę dla szczeniąt. Szczenięta potrzebują energii, minerałów i białka, choć ich przedawkowanie może być szkodliwe. Zbyt duża ilość energii przyspiesza proces wzrostu i wpływa na rozwój kości, więzadeł, ścięgien i stawów. Są one często przeciążone przez silny przyrost masy ciała. Stosowanie dodatkowych witamin i suplementów, choć w dobrej wierze, nie jest konieczne, a może być nawet szkodliwe, jeśli podaje się już wysokiej jakości karmę dla szczeniąt. Wysokiej jakości produkty zawierają wszystko, czego potrzebuje Państwa pies w fazie wzrostu. Należy o tym pamiętać również w przypadku serwowanych smakołyków dla psa.
Co należy wiedzieć o szczeniętach dużych ras?
Większość psów osiąga w wieku czterech miesięcy połowę swojej masy końcowej i może utrzymać to tempo wzrostu przynajmniej przez pierwszy rok życia. W przypadku dużych ras szybkie tempo wzrostu utrzymuje się aż do 18 miesiąca. Dog niemiecki osiąga swoją ostateczną wagę dopiero w wieku dwóch lat — i rzeczywiście tyle czasu potrzebuje. Nadmiar pokarmu i tym samym energii przyspiesza wzrost i może później prowadzić do problemów ze stawami i kośćmi. Wapń, na przykład, jest bardzo ważny dla struktury kostnej, ale jest już zawarty w wystarczających ilościach w wysokiej jakości karmie dla szczeniąt lub młodych psów dużych ras.
Wielu właścicieli dużych ras od razu podaje szczeniętom karmę dla dorosłych psów, obawiając się, że wysoka zawartość energii w karmie dla szczeniąt może zbytnio przyspieszyć ich wzrost. W ten sposób pozbawiają oni jednak psa innych ważnych elementów zawartych w karmie dla szczeniąt, które w karmie dla psów dorosłych występują w zredukowanych ilościach. W idealnym przypadku duże rasy do pierwszego roku życia (bardzo duże rasy do dwóch lat) powinny być karmione specjalną karmą dla dużych ras.
Jak samodzielnie przygotować mleko dla szczeniąt?
Czasami nie jest możliwe, aby szczenięta były karmione mlekiem matki. Przyczyną może być śmierć suki lub inny nieszczęśliwy wypadek. W takiej sytuacji konieczne jest przejęcie opieki nad szczenięciem. Zdecydowanie odradza się samodzielne preparowanie mleka dla szczeniąt według nierekomendowanych przepisów. U weterynarza lub w sklepach specjalistycznych dostępne jest specjalne mleko dla szczeniąt, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Karmienie szczeniąt w skrócie
Ponieważ szczenięta są w okresie wzrostu, potrzebują zbilansowanej i wysokiej jakości karmy jako podstawy zdrowego życia w dorosłym wieku. Ilość powinna być uzależniona od wielkości psa i zapotrzebowania na składniki odżywcze w fazie wzrostu.