Zmiana karmy u szczeniaka - jak zrobić to dobrze?

31.10.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Drei Welpen fressen aus dem Napf.

Istnieje kilka zasad których należy przestrzegać zmieniając karmę dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych.

Jak długo podawać karmę dla szczeniąt, a kiedy przejść na karmę dla dorosłych psów i czy można karmić naprzemiennie? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psów. Karma dla szczeniąt jest idealna dla dorastających psów, ponieważ jest bogata w lekkostrawne białka, które żołądek małego psa może łatwo strawić.

Należy zawsze przestrzegać ilości karmy zalecanej przez producenta. Każdy przysmak, kość do żucia i tym podobne należy odjąć od właściwej codziennej ilości pokarmu, aby nie przekarmić psa. Nie należy tego bagatelizować, bo podawanie zbyt dużej ilości karmy może zwiększyć tempo wzrostu szczeniaka. A to z kolei może doprowadzić do trwałego uszkodzenia kości i stawów. Ostateczna wielkość psa jest uwarunkowana genetycznie i nie można na nią wpływać za pomocą karmienia. Zbyt duża ilość karmy sprawi, że pies będzie rósł szybciej, ale nie będzie większy. Bez problemu znajdziesz odpowiednią karmę dla każdego wieku, rasy, wielkości i konkretnych potrzeb psa, zarówno mokrą, jak i suchą.

Ogólna zasada: karmę należy zacząć zmieniać, gdy pies ma około dziewięciu miesięcy

Wskazówka: Na opakowaniu karmy możesz znaleźć informację jak długo i ile karmy należy podawać. Zasadniczo karma dla szczeniąt powinna być podawana przez około dziewięć miesięcy do roku, po czym należy przechodzić na karmę dla dorosłych psów. Wyjątkiem są tutaj rasy olbrzymie, które powinny być karmione karmą dla szczeniąt czasami nawet do dwóch lat, bo zawierają odpowiednie składniki właściwe dla spokojnego wzrostu kości.

Zmiana karmy – nie za szybko na raz

Jeśli planujesz przejść z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłego psa, postępuj powoli i stopniowo. Każdego dnia zastępuj coraz to więcej karmy dla szczeniąt nową karmą, aż po około dwóch tygodniach w misce znajdzie się tylko nowa karma. Jeśli pies całkowicie odmówi jedzenia, czasami pomaga sztuczka polegająca na podgrzaniu karmy, ponieważ intensyfikuje to jej zapach.

Kiedy zmiana karmy może być koniecznością?

Zmiana karmy może okazać się konieczna, gdy zmienią się warunki życia psa: na przykład pies przechodzi specjalne szkolenie, na którym dużo pracuje psychicznie lub fizycznie; albo musi dojść do siebie po chorobie lub operacji, albo suczka została mamą. Również w takich przypadkach sensowna jest zmiana karmy i dostosowanie jej do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. I odwrotnie, istnieją również produkty dla pulchnych czworonożnych przyjaciół, które pomogą w osiągnięciu zdrowej, szczupłej linii. Ale w żadnym wypadku nie wolno po prostu zmniejszać ilości jedzenia lub głodzić swojego zwierzaka. Jeśli nie masz pewności co do ilości lub składu karmy, spytaj o poradę w swoim sklepie Maxi Zoo lub zapytaj weterynarza.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować