Zapewnianie szczeniętom zajęcia: W ten sposób odpowiednio stymulują Państwo swojego psa!
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Gdy decydujemy się na szczeniaka, chcemy się nim jak najlepiej zaopiekować i dać mu wszystko, czego ten mały odkrywca potrzebuje. Oprócz jedzenia, miejsc do spania i metod wychowawczych często pojawiają się pytania o zabawy z nowym członkiem rodziny: jakie, jak często i jak długo? Po pierwsze, nawet jeśli szczenię jest niezwykle ruchliwe i przez cały dzień chce się bawić, to nadal jest „dzieckiem”. Oznacza to, że oprócz poznawania świata potrzebuje też dużo odpoczynku. Ponadto ciało małego psa nie zostało przystosowane do całodziennych harców. Stawy i kości są wrażliwe i dopiero się rozwijają.
Wprowadzenie się do nowego domu jest wystarczającym zajęciem
Kiedy szczenię zamieszka w Państwa domu, będzie miało ok. 2 miesięcy. Chociaż wiele się już nauczyło od matki i rodzeństwa, musi na nowo odkryć świat, w którym będzie żyło przez następne 10-15 lat. Czeka je bardzo dużo pracy, ponieważ trafia do zupełnie obcego środowiska, pełnego nieznanych zapachów i przedmiotów. Musi poradzić sobie z tęsknotą spowodowaną rozłąką z rodzeństwem i matką i samodzielnie się we wszystkim rozeznać. Oznacza to, że gdy piesek wprowadza się do Państwa, poza zwiedzaniem nowego otoczenia i poznawaniem współlokatorów nie potrzebuje żadnej specjalnej aktywności.
Podstawy prawidłowego zachowania wobec szczenięcia
- Należy pozwolić szczenięciu biegać, ignorować drobne błędy, chwalić, gdy robi coś dobrze, i przytulać się do niego, kiedy na to pozwoli.
- Należy zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa i spokoju oraz czas, aby mógł dojść do siebie.
- Należy pamiętać o regularnym wyprowadzaniu psa na zewnątrz za potrzebą. Nie powinny to być jednak długie spacery. W pierwszych dniach po przeprowadzce nowe otoczenie jest dla szczenięcia wystarczająco ekscytujące.
- Ponadto mały pies potrzebuje regularnego odpoczynku i drzemek. Zasadniczo można stwierdzić, że szczeniak powinien dziennie odpoczywać około 20 godzin i być aktywny tylko przez cztery.
Zapewnianie szczeniętom zajęcia po zadomowieniu
Gdy tylko Państwa zwierzęcy towarzysz się zadomowi, mogą Państwo wspólnie z nim małymi krokami odkrywać świat. Mogą Państwo zabrać go na kilka minut do ogrodu lub na zewnątrz i pozwolić mu się tam bawić. Należy zawsze zapewniać mu bezpieczeństwo w nowym środowisku, zachowując się w sposób spokojny i opanowany. W ten sposób młody pies dowiaduje się, że na nieznanym terenie nie czyha na niego niebezpieczeństwo. Za każdym razem, kiedy wychodzicie pozwiedzać najbliższe otoczenie, należy zachęcać szczeniaka do załatwiania interesów na zewnątrz, chwaląc go lub nagradzając smakołykiem. W okresie od 4. do około 16. tygodnia życia szczeniak jest szczególnie otwarty na poznawanie nowych rzeczy i nawiązywanie pozytywnych połączeń. Z tego powodu powinni Państwo w pierwszej kolejności zapoznać go ze wszystkimi rzeczami, które są teraz częścią jego codziennego życia, a których może jeszcze nie znać.
Zaleca się również, aby młody pies miał jak najwcześniejszy kontakt z nieznanymi osobami i uspołecznionymi przedstawicielami swojego gatunku. Wszystko, co Państwa pies odbierze w tym czasie jako pozytywne doświadczenie, pozostanie z nim także w dorosłym życiu. Tutaj także obowiązuje zasada: Powoli! Jednego dnia mogą Państwo na przykład zabrać swojego psa na krótką przejażdżkę samochodem, a innego przywitać w domu przyjaciela z jego czworonożnym towarzyszem. Powinni Państwo możliwie jak najwcześniej zapoznać psa z weterynarzem, ale to odbywa się w naturalny sposób podczas wizyt związanych ze szczepieniami.
Spacery: krótkie i różnorodne
Szczenięta same znajdują sobie zajęcie podczas spacerów, ponieważ chcą wszystko obwąchać i zbadać. Należy zabierać psa na spacer w różne miejsca, raz na leśną ścieżkę, innym razem na pole, a jeszcze innym na rynek. W ten sposób szybko nauczy się poruszania w różnych środowiskach. Należy jednak pamiętać, że spacery ze szczeniętami powinny być dość krótkie. Przyjmuje się zasadę, że czas trwania jednorazowego spaceru to około pięć minut na każdy miesiąc życia szczenięcia. Oznacza to, że dla 12-tygodniowego psa kwadrans marszu jest całkowicie wystarczający. Następnie wymagany jest czas na odpoczynek, aby nie przeciążać szkieletu i mięśni czworonożnego przyjaciela.
Zajmowanie szczenięcia zabawą
Poza odkrywaniem otoczenia to zabawa z Państwem sprawia szczenięciu największą radość. Mogą Państwo na przykład zacząć od prostych zabaw w szukanie, podczas których będą Państwo chować karmę lub przysmaki w różnych zakamarkach mieszkania. Warto spróbować także rozpocząć z psem naukę aportowania. Innym przykładem zabaw dobrych dla szczeniąt są również zabawy w szarpanie i przeciąganie. Zabawy w szarpanie nie są jednak wskazane w czasie wymiany uzębienia, ponieważ mogą one spowodować nieprawidłowe ustawienie się pozostałych zębów. To dobry sposób, aby wpoić pupilowi respektowanie granic oraz naukę hamowania gryzienia. Jeżeli pies przesadzi podczas zabawy i ugryzie zbyt mocno, należy głośno powiedzieć „Aua” i na chwilę przerwać zabawę. W ten sposób szybko dowiaduje się, że musi się uspokoić, jeżeli chce kontynuować zabawę.
Pierwsze komendy jako sensowne zajęcie dla szczenięcia
Innym sensownym zajęciem będzie nauka pierwszych komend, jak „Siad!” lub „Zostań!”. Wskazane jest również, aby raz w tygodniu odwiedzać ze swoim małym łobuzem szkołę dla szczeniąt. Nie wolno zapominać podczas wszystkich aktywnych zajęć wykonywanych podczas przez Państwa szczenię, że przytulanie i szczotkowanie także należy do przyjemnych zajęć. Także podczas zabawy obowiązuje zasada: Nie wolno doprowadzać do wyczerpania u psa. Zabawa powinna być podzielona na krótkie odcinki, po których następuje chwila odpoczynku. Ponadto pod żadnym pozorem nie można przeciążać szczenięcia.