Czy istnieje u psów tzw. ochrona szczeniąt?

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Zwei Welpen mit ihrer Hundemutter.

Wielu właścicieli psów zachowuje się w sposób całkowicie beztroski, kiedy podczas spaceru ze szczenięciem spotykają inne psy. Zakładają oni, że psu nic się nie stanie, ponieważ jako szczeniak jest on nadal chroniony. Ta tak zwana ochrona szczenięcia oznacza, że ​​większe psy wykazują wyższy poziom tolerancji w stosunku do młodego zwierzęcia ze względu na jego szczenięcy wygląd i zapach, i dlatego nie atakują go ani nie gryzą. Legenda o ochronie szczenięcia trwa, nawet jeśli zostało już udowodnione, że tego rodzaju troska starszych psów o szczenięta odnosi się wyłącznie do ich własnego stada. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak długo utrzymuje się ochrona szczenięcia w stadzie i na co należy zwrócić uwagę, gdy Państwa młody pies spotka innych przedstawicieli swojego gatunku.

Ochrona szczeniąt ograniczona do własnego stada

Prawdopodobnie istnieje jakaś forma ochrony szczeniąt wśród psów, ale jest ona bardzo ograniczona. Obowiązuje ona tylko we własnym stadzie i została zaobserwowana tylko u wilków w ciągu pierwszych ośmiu tygodni życia. Pewna ochrona szczenięcia we własnym stadzie nie oznacza jednak, że zbyt żywiołowe szczenięta nie są upominane przez starsze psy, jeżeli zachowują się niewłaściwie. Dzięki dyscyplinie pies uczy się zachowywać społecznie w grupie i dowiaduje się, gdzie leżą granice.

Należy jednak pamiętać: Jednak ta forma ochrony szczeniąt nie dotyczy obcych psów. Jeśli jesteśmy ze swoim psem poza domem, nie możemy założyć, że nieznajome psy będą pobłażliwe, jeśli szczenię przekroczy granice.

Dobrego zachowania nie należy na ogół mylić z ochroną szczeniąt.

Wiele starszych psów wykazuje cierpliwość w stosunku do młodych psów i szczeniąt ze względu na swoje doświadczenie życiowe i dobre wychowanie. Podczas spacerów i w szkołach dla psów uczyły się one, jak postępować ze szczeniętami i zachowywać spokój. Ale nawet to zachowanie nie może być rozumiane jako ochrona szczeniąt. Wiele starszych psów jest „zirytowanych” zachowaniem młodszych kolegów, ponieważ nie zachowują oni dystansu, poruszają się w nieskoordynowany sposób i są nieprzewidywalni. Często też nie traktują poważnie ostrzeżeń ze strony innych psów. Z tego powodu wolą unikać młodszych przedstawicieli swojego gatunku. Jeżeli Państwa szczenię spotka takiego psa i podczas interakcji przekroczy granice, obcy pies może gwałtownie zareagować, a nawet ugryźć.

Prawidłowe spotkania szczeniaka z innymi psami

Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, gdy szczenię po raz pierwszy spotyka obcego psa. Jeżeli podczas spaceru z młodym psem natkną się Państwo na obcego psa, warto jest podejść do niego razem ze szczenięciem prowadzonym na smyczy. W ten sposób zapobiegną Państwo zbyt gwałtownemu powitaniu starszego psa przez Państwa młodzika. Należy porozmawiać z właścicielem nieznanego psa, aby dowiedzieć się, jak reaguje on na szczenięta.

Jeżeli pies zachowuje się przyjaźnie w stosunku do młodych zwierząt, psy mogą zostać spuszczone ze smyczy, jeżeli jest to dozwolone, i wzajemnie się poznać. Należy dokładnie obserwować zwierzęta podczas tej fazy zapoznawczej, aby mieć pewność, że zabawa nie wymknie się spod kontroli. Jest to również ważne, jeżeli pomiędzy obcym psem a szczenięciem istnieje znaczna różnica w wielkości. Czasami bardzo duży i silny pies może skrzywdzić małego szczeniaka, źle oceniając swoją siłę podczas zabawy.

Bardzo ważne: Jeśli między psami zacznie zgrzytać lub starszy pies upomina szczeniaka, należy interweniować tylko wtedy, gdy podejrzewamy poważne zagrożenie dla swojego zwierzęcia. Poprzez dyscyplinowanie nauczy się on, jak się zachowywać i następnym razem będzie bardziej ostrożny.

Nauka zachowań społecznych dzięki innym psom

W przypadku szczeniąt nie obowiązuje zatem ochrona ze strony innych psów. Jednak niezwykle ważne jest, aby szczeniak miał regularny kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku – w różnym wieku i różnych ras. Spotykając się z innymi psami, mały piesek uczy się rozumieć sygnały innych zwierząt i zachowywać się w odpowiedni społecznie sposób. Jednocześnie spotkanie z innymi psami wzmocni pewność siebie szczeniaka i poszerzy jego horyzonty.

Najlepszym sposobem na wsparcie procesu nauki u psa jest wizyta w szkole dla szczeniąt. Tutaj pod okiem wyszkolonych trenerów nasz pupil spotyka inne szczenięta i może się z nimi bawić, wzmacniając swoje zachowania społeczne, a także wykonywać ćwiczenia z ludźmi, co wzmacnia więź między człowiekiem a psem.

Oprócz uczęszczania do szkoły dla szczeniąt, wskazane jest, aby pies miał możliwość regularnego kontaktu z dorosłym, dobrze wychowanym i zsocjalizowanym przedstawicielem swojej rasy. Może to na przykład być pies znajomego, wspólnie z którym wychodzą Państwo na spacer lub którego Państwa pies może częściej odwiedzać. Poprzez takie spotkania szczeniak wzmacnia swoje zachowania społeczne i uczy się odpowiedniego zachowania wobec innych psów.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować