Nauka komend u szczeniąt: o czym należy pamiętać?
05.11.2024 - Czas czytania: 3 minuty
Szczeniak wprowadza się do nowego domu i najpierw musi się w nim zadomowić, poznać nowe otoczenie i nowych członków rodziny. Jednocześnie ważne jest, aby szybko dowiedział się i zapamiętał, co mu wolno, a czego nie. Dlatego szkolenie powinno się rozpocząć jak najszybciej. Mogą w tym pomóc pierwsze komendy, takie jak „nie”. Przede wszystkim jednak należy zapewnić młodemu psu trochę odpoczynku i spokoju, aby mógł przepracować separację od swojego rodzeństwa z miotu, oraz dać mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Pierwsze komendy dla szczeniąt – złote zasady
Podczas nauki komend ważna jest pełna uwaga i skupienie psa.
Złote zasady:
- Pies nie powinien być zmęczony ani znużony, a podczas treningu nic nie powinno odwracać jego uwagi. Z tego powodu zaleca się ćwiczenie pierwszych komend z psem w domu, w cichym pomieszczeniu, bez rozpraszających bodźców.
- Upewnij się też, że nie przeciążasz zbytnio młodego psa, aby podczas treningu nie był sfrustrowany i nie stracił motywacji.
- Idealne są krótkie, pięciominutowe sesje treningowe, kilka razy w ciągu dnia.
- Uważaj również, aby nie traktować psa zbyt surowo. Nauka komend powinna sprawiać psu radość i kojarzyć się z nagrodą, gdy zrobi coś dobrze.
- Zawsze kończ trening z poczuciem sukcesu i pozwól swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpocząć. Dzięki temu będzie mógł na spokojnie przetworzyć to, czego się nauczył.
Pierwsze komendy, których należy stopniowo uczyć swojego małego towarzysza, to „chodź”, „siad”, „leżeć” i „zostań”. Gdy szczeniak je opanuje, znacznie ułatwią one Wasze codzienne życie i funkcjonowanie. Jeśli zaczniesz uczyć szczeniaka komend zaraz po fazie aklimatyzacji, będzie on nadal w fazie socjalizacji, co działa na Twoją korzyść. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym poradniku „Wychowanie psa“.
Nauka komend u szczeniąt: liczy się właściwy moment!
Podczas szkolenia psa zwykle stosuje się zasadę nagradzania i ignorowania. Oznacza to, że pożądane zachowanie nagradza się, a niepożądane ignoruje. Masz tylko dwie sekundy, aby odpowiednio nagrodzić i pochwalić dobre zachowanie psa lub prawidłowe wykonanie komendy. Tylko bezpośrednio po wykonaniu danej czynności pies może skojarzyć nagrodę lub pochwałę z wcześniej wykonanym działaniem. To samo dotyczy odwrotnych sytuacji. Na przykład podczas zabawy można ją na krótko przerwać, gdy tylko pies staje się zbyt gwałtowny lub gryzie zbyt mocno. Jeśli zareagujesz o chwilę za późno, pies nie zda sobie sprawy z tego, za co jest nagradzany lub dlaczego jest ignorowany. Dlatego też wyczucie właściwego momentu jest tutaj kluczowe. Aby nie przytłoczyć i nie przeforsować szczeniaka, należy zacząć od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać poziom trudności.
Nauka komend u szczeniąt: rodzaje nagród
Zwykle podczas kilku pierwszych sesji szkoleniowych używa się przysmaków – dokładnie takich, które pies uwielbia. Jeśli podajesz przysmaki jako nagrodę, odejmuj podawane porcje od całkowitej dziennej porcji karmy, aby nie przekarmić psa. Innym rodzajem nagrody może być pochwała lub krótka zabawa ulubioną zabawką psa. Odkryj, jaka nagroda jest najlepsza dla Twojego psa i zmieniaj formy nagradzania, aby Twój czworonożny przyjaciel był zawsze podekscytowany i zaciekawiony tym, co go czeka po poprawnie wykonanej komendzie. Gdy tylko pies opanuje daną komendę, nie należy go już chwalić za każdym razem, gdy ją wykona. Nagradzaj go jednak od czasu do czasu, aby podtrzymać jego motywację.
Komendy dla szczeniąt: imię psa nie jest jedną z nich
Jednym z najczęstszych błędów w szkoleniu psów jest używanie imienia psa jako komendy. Imię szczeniaka powinno zawsze mówić mu jedynie: „Hej, właśnie o Ciebie chodzi, uważaj, co Ci zaraz powiem lub co powinieneś zrobić!”. Imię zwierzęcia służy zatem zwróceniu jego uwagi na właściciela i zawsze wiąże się z komendą, która po nim następuje: wypowiadasz imię psa, pies patrzy na Ciebie, następnie wypowiadasz komendę – a szczeniak powinien ją wykonać.
Jeśli szczeniak nie miał imienia u hodowcy lub chcesz nadać mu nowe imię, możesz nauczyć go tego za pomocą prostej sztuczki. Poczekaj na moment, w którym szczeniak będzie skupiony i nic nie będzie odwracało jego uwagi. Teraz wypowiedz jego imię dość wysokim i wesołym tonem głosu. Gdy tylko na Ciebie spojrzy, od razu pochwal go entuzjastycznie. Jeśli będziesz wykonywać to ćwiczenie kilka razy dziennie, pies wkrótce powinien za każdym razem odpowiednio reagować na swoje imię. Gdy pies pozna już swoje imię, możesz zacząć ćwiczyć z nim pierwsze komendy.