Faza wrażliwości i socjalizacji u szczeniąt

30.12.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Zwei Welpen toben auf moosbewachsenem Waldboden.

Wiele ważnych podstaw późniejszego zachowania psa kształtuje się w fazie wrażliwości. Jest to jedna z faz rozwojowych szczenięcia i trwa mniej więcej od czwartego do ósmego tygodnia życia. Dlatego, jeśli rozważasz wzięcie szczenięcia od hodowcy, ważne jest, aby wybrać pieska tylko z odpowiedzialnej hodowli. To, co zostanie zapisane lub nie zostanie zapisane w mózgu psa w tym czasie, pozostaje na całe życie.

Co dzieje się w mózgu podczas fazy wrażliwości

W fazie wrażliwości w mózgu otwierają się ciągle nowe, tak zwane „okna czasowe”. W tych oknach czasowych doświadczenia lub ich brak są natychmiast kodowane poprzez połączenia zakończeń nerwowych. Zwierzę odwołuje się do tych zapisów przez całe życie i reaguje odpowiednio również później. Ta wiedza o przebiegu fazy wrażliwości w życiu szczenięcia jest absolutnie niezbędna dla hodowcy, który chce oddawać psy przywiązane do ludzi i dobrze znoszące towarzystwo innych psów. Im więcej połączeń powstaje, tym lepiej!

Kształtowanie wrażliwości na różnorodne bodźce

Podczas fazy wrażliwości bardzo ważne jest, aby szczenię poznało inne psy lub zwierzęta, różnych ludzi oraz różne bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki. Dzięki temu później będzie mogło żyć pewnie i bez lęku. Szczenięciu należy dać w tym czasie możliwość wypróbowania wielu rzeczy. Dlatego wybierz hodowcę świadomie. Dowiedz się, jak były wychowywane szczenięta i jakie bodźce mogły poznać. Zobacz, gdzie mogą przebywać szczenięta z miotu i sprawdź, czy maluchy reagują na ciebie z ciekawością i bez strachu. Każdy, kto bierze do siebie szczenię, które ma za sobą optymalną fazę kształtowania, kładzie podwaliny pod szczęśliwą relację człowiek-pies!

Socjalizacja jest kluczowa: pokaż swojemu szczenięciu świat

Po fazie wrażliwości, od ósmego do dwunastego tygodnia życia psa, następuje faza socjalizacji. To, co zostało ukształtowane, musi teraz zostać doświadczone i wypróbowane w różnych sytuacjach. Na wolności, w psich rodzinach szczenięta mają dużo swobody do końca fazy wrażliwości. Na początku fazy socjalizacji to się gwałtownie zmienia. W tym czasie zaczyna się ich wychowanie. Jest to absolutnie konieczne, ponieważ później muszą się włączyć do sfory. Starsze psy wyznaczają w tym czasie bardzo wyraźne granice, ustanawiają tabu i egzekwują je również za pomocą środków dyscyplinarnych. Szczeniak, który trafia pod opiekę człowieka, ten ważny czas w życiu spędza ze swoim opiekunem. Dlatego absolutna konsekwencja w wychowaniu jest wtedy najwyższym priorytetem.

Spotkania z ludźmi, zwierzętami, nowymi sytuacjami

Socjalizacja z ludźmi należy do najważniejszych rzeczy, których twój szczeniak musi się nauczyć w tej fazie. Upewnij się, że to ty inicjujesz pierwszy kontakt obcej osoby z twoim szczeniakiem, aby Twój szczeniak nie czuł się atakowany lub przytłoczony. Jeśli jednak dojdzie do miłej zabawy lub intensywnej sesji przytulania, twój szczeniak na pewno będzie zachwycony. Kontakt z dobrze zsocjalizowanymi przedstawicielami własnego gatunku ma ogromne znaczenie. Jednak maluch może też w kontrolowany sposób poznawać jak najwięcej nowych sytuacji. Ważne jest, aby miał jak najwięcej pozytywnych doświadczeń. Uczyń fazę socjalizacji wspólną przygodą!

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować