Budowanie więzi z psem: poprzez karmienie, zabawę i dotyk
05.11.2024 - Czas czytania: 3 minuty
Dowiedz się, jak poprzez karmienie, zabawę i dotyk możesz wzmocnić więź ze swoim psem.
Budowanie więzi: poprzez karmienie, dotyk i mnóstwo zabawy
Budowanie więzi jest niezwykle ważne dla powodzenia relacji. Podobnie jest w przypadku człowieka i psa. Jest wiele sposobów na zbudowanie trwałej i mocnej więzi między psem a właścicielem – a obu stronom przysporzy ogromnych korzyści.
Budowanie więzi poprzez karmienie
Przez żołądek do serca – to stare powiedzenie możesz wykorzystać również do budowania więzi ze swoim pupilem. Zamiast podawać psu suchą karmę w misce, możesz karmić go także z ręki. Wzmacnia to Waszą więź, a pies zapamiętuje: wszystko, co dobre, pochodzi od człowieka. W przypadku karmienia z ręki człowiek nosi karmę przy sobie, na przykład w saszetce biodrowej, a następnie daje ją psu, gdy ten na to zasłuży – na przykład gdy posłusznie przybiegnie na wezwanie podczas spaceru lub pomyślnie wykona małe ćwiczenie. Karmienie z reguły nie odbywa się w domu, ale na zewnątrz. Dzięki temu człowiek może mieć pewność, że pies będzie bardziej zwracał na niego uwagę także podczas spacerów – nigdy nie wie bowiem, kiedy dostanie coś smacznego.
Budowanie więzi poprzez zabawę
Wspólne doświadczenia i przeżycia również wzmacniają więź. Dlatego ważne jest, aby zacząć budowanie relacji jeszcze wtedy, gdy Twój pupil jest szczeniakiem. Brzmi poważnie, ale wcale takie nie jest, ponieważ wystarczy zapewnić mu do tego odpowiednią ilość zabawy. Wspólne harce i szaleństwa to nie tylko przyjemność, ale także wspaniały sposób na budowanie bliskiej relacji ze swoim pupilem.
Budowanie więzi poprzez dotyk
W stadzie wilków osobniki, które się lubią, przytulają się do siebie podczas leżenia. To tak zwane „leżenie kontaktowe” jest również formą wzmacniania relacji i budowania więzi, którą warto także praktykować ze swoim psem. Nie martw się, jeśli nie ma on wstępu na kanapę lub do łóżka: wystarczy położyć się z nim na podłodze na pół godziny i poprzytulać. Więź tworzy się również poprzez głaskanie i delikatny dotyk. Uwalnia to bowiem oksytocynę, hormon przytulania. Dlatego warto poświęcić czas na przytulanie i pieszczoty – to jeszcze bardziej zbliży Ciebie i Twojego psa.
Wiele okazji do wykorzystania
Pies uczy się, że pozytywne rzeczy pochodzą od jego właściciela i że warto zwracać na niego uwagę, ponieważ zawsze dzieje się coś wspaniałego, gdy jego pan lub pani spędza z nim czas. Poprzez proste zabawy, takie jak pierwsze ćwiczenia z aportowania, szczeniak uczy się również współpracy ze swoim dwunożnym przyjacielem. Świetnym pomysłem jest tutaj wykorzystanie dummy na karmę. Woreczek wypełniony jedzeniem można rzucać albo chować. Celem jest, by pies aportował lub go szukał. Nie powinien jednak zatrzymywać go dla siebie, ale przynieść właścicielowi, aby to on otworzył dummy z karmą i dał psu małą nagrodę. W ten sposób stajecie się zgranym zespołem!
Zabawa ze szczeniakiem musi mieć zasady
Nieważne, czy jest to zabawa w przeciąganie, rzucanie piłki, czy wspólne poszukiwanie smakołyków – musi mieć ona swoje zasady. Człowiek rozpoczyna zabawę i to człowiek ją kończy. Później zabawkę powinno się zabrać, dzięki czemu pozostanie ona dla psa interesująca. Swoją więź z psem wzmocnisz również na przykład poprzez zabawę z piłką: pies może gonić za piłką tylko wtedy, gdy powiesz „OK!”. Musi on czekać na Twoją zgodę, co dodatkowo uczy go posłuszeństwa.
Zabawa powinna dawać radość
Oczywiście nie zawsze wszystko powinno odbywać się na poważnie. Oprócz ćwiczeń i treningu, nigdy nie należy zapominać o dobrej zabawie. Raz na jakiś czas możesz śmiało porządnie powygłupiać się ze swoim psem. Wspólne doświadczanie radości również buduje mocną więź! Ważne, abyście spędzali razem przyjemnie czas.