Szczęśliwe psy: jak dostosować zabawy do letnich temperatur
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Gdy temperatura w cieniu przekracza 25°C, jest to dodatkowe obciążenie także dla naszych wiernych czworonogów. W letnie upały psy nie powinny się nadmiernie wysilać. W tym czasie lepiej ograniczyć długie spacery czy wycieczki rowerowe. Nie musi to jednak oznaczać nudy, ponieważ istnieje wiele letnich zabaw, które pozwalają się wyszaleć na dworze.
- Lato, słońce, upał: co to oznacza dla psów?
- Letnia rozrywka dla psów: uwaga na porę dnia i panującą temperaturę
- Spacery nad wodą — dobra rozrywka dla psa w upalnie dni
- Zabawy z psem w ogrodzie: do wody marsz!
- Zabawy z psem w mieście
- Jak urozmaicić zabawy w ogrodzie?
- Letnie zabawy z psem — krótkie podsumowanie
Lato, słońce, upał: co to oznacza dla psów?
W zależności od rasy psy mogą różnie reagować na letnie upały. Podczas gdy krótkowłose rasy pochodzące z południa lubią letnie ciepełko, to dla długowłosych, nordyckich odmian jest ono dużym obciążeniem. Bez względu na pochodzenie ważne jest odpowiednie dopasowanie rodzaju rozrywki do panującej pogody, ponieważ psy nie pocą się tak jak ludzie. Przeszkadza im w tym sierść. Ciepłotę ciała regulują głównie poprzez dyszenie. Niewielkie ilości wilgoci oddają także przez łapy i nos. Ponadto wzmaga się u nich krążenie w małych naczynkach pod skórą, gdzie krew może się schłodzić szybciej niż wewnątrz ciała.
Letnia rozrywka dla psów: uwaga na porę dnia i panującą temperaturę
W letnie upały psy zwykle instynktownie stają się mniej aktywne. Szukają zacienionych miejsc, w których spędzają większość dnia, śpiąc lub drzemiąc. Wiele psów nawet wykopuje sobie dół w ziemi, odkrywając jej chłodniejsze warstwy.
Choć czworonogi same wykazują mniej chęci do figli, to nawet latem wciąż potrzebują ruchu i rozrywki na świeżym powietrzu. Oto najważniejsze zasady obowiązujące podczas letnich zabaw z psem:
- Wybrać odpowiednią porę dnia: oznacza to, że długi spacer najlepiej zaplanować wczesnym rankiem, przed południem trochę się z psem pobawić, a w południe urządzić sjestę.
- Unikać gorących powierzchni: asfalt, kamień czy płytki ogrodowe w letnie upały bardzo mocno się nagrzewają. Stwarza to zagrożenie poparzenia delikatnych psich łap.
- Dostosować dietę: latem najważniejszy jest stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Ilość karmy można nieco zmniejszyć.
- Zażywać ochłody w wodzie: większość psów uwielbia latem chłodzić się w wodzie. Spacer nad jeziorem, kąpiel w ogrodowym basenie, a może chlapanie się wodą z węża — zabawy z wodą to doskonały pomysł na lato.
Spacery nad wodą — dobra rozrywka dla psa w upalnie dni
Lato to czas kąpieli — także dla psów! Wiele czworonogów chętnie wskakuje do stawów i jezior niezależnie od pory roku, jednak latem to coś więcej niż sama przyjemność. Takie kąpiele zapewniają psu ochłodzenie i pozwalają mu wyregulować temperaturę ciała. W wodzie można bawić się w podobny sposób jak na lądzie. Pogoń za piłką i pływanie pozwoli spożytkować energię zwierzęcia bez ryzyka przegrzania.
Niestety niektóre psy nie mogą się przekonać do pływania. Warto jednak się postarać, aby nasz czworonożny przyjaciel zamoczył chociaż łapy. Zabawy w szukanie i aportowanie w wodzie i na brzegu mogą przekonać ostrożnego psiaka, że zabawa (prawie) w wodzie może być jeszcze lepsza niż na lądzie.
Zabawy z psem w ogrodzie: do wody marsz!
Chłodzący efekt wody warto wykorzystać także w ogrodzie. Ci szczęśliwcy, którzy mają własny ogród, mogą stworzyć swojemu psu prawdziwy letni raj. Może dmuchany basenik albo specjalny basen dla psów? Taki sprzęt musi wytrzymać twarde psie pazury i być bardzo stabilny. Świetnie się w tej roli sprawdzi pojemnik na zaprawę murarską z marketu budowlanego. Basen najlepiej ustawić w zacienionym miejscu pod drzewem i regularnie uzupełniać chłodną wodą. Jeśli takie rozwiązanie nie jest możliwe, pomocną alternatywą może być zraszacz do trawnika lub wąż ogrodowy. Łapanie w pysk strumienia wody albo uciekanie przed kroplami ze zraszacza należą do ulubionych psich zabaw.
Wielu psom sprawi też przyjemność stary, zmoczony ręcznik ułożony w cieniu. Mogą się nim bawić, tarzać się po nim, a nawet się pod nim schować dla ochłody.
Zabawy z psem w mieście
Dla opiekunów psów mieszkających w mieszkaniu letnie upały są szczególnym wyzwaniem. Poranny spacer można maksymalnie wydłużyć, ponieważ chodniki nie są jeszcze nagrzane, a parki są jeszcze dość puste. To także najlepszy czas na zabawę. Zabawy w przeciąganie i szukanie są łatwe do zorganizowania na małej przestrzeni i wymagają mniej wysiłku niż bieganie. Tropienie przysmaków w trawie lub w zeszłorocznych liściach sprawia psom szczególnie dużo radości, a przy tym zmusza do wysiłku umysłowego.
Jak urozmaicić zabawy w ogrodzie?
Gdy z biegiem dnia temperatury rosną, psy zwykle same szukają cienia. Ważne jest, aby w tym czasie nie zachęcać zwierzaka do zabaw. Jedyny godny polecenia wyjątek: jedzenie lodów! Jednak skąd wziąć lody dla psa?
Pomysłów mogą dostarczyć lodowe kreacje przyrządzane dla mieszkańców zoo. Dla psów można przygotować taki wariant: do wiaderka wlewamy wodę, dodajemy jogurt lub twaróg, przysmaki dla psa, wątrobiankę, niewielką surową kość lub nieco owoców, mieszamy i wkładamy do zamrażalnika. Świetnie się do tego nadają litrowe kubełki po jogurtach albo inne podobne pojemniki. Podajemy psu tak zamrożoną masę w całości, a ten może ją lizać, skubać i chrupać.
Letnie zabawy z psem — krótkie podsumowanie
- Unikamy spacerów w południe.
- Rezygnujemy ze wspólnego joggingu, przejażdżek rowerem i zabaw z piłką.
- O rozrywkę w upale można zadbać poprzez zabawy umysłowe.
- Pyszne ochłodzenie można zapewnić psu w formie samodzielnie przygotowanych lodów.
- Ochłoda w wodzie sprawia psu radość i jest dla niego zdrowa.