Na miejsca, gotowi, start!
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Agility może stanowić odpowiednią formę aktywności sportowej podczas uczenia psa właściwego zachowania. Także, aby zapewnić psu wysiłek fizyczny i umysłowy – tak to działa:
Psy i sport? Balou jest najlepszym przykładem tego, jak dobrze te dwa światy do siebie pasują. Ten dalmatyńczyk biegnie jak błyskawica i z radością wskakuje do tunelu. Również ze slalomem radzi sobie bez jakichkolwiek problemów. Nagrodą dla niego są liczne pochwały i smakołyki! Balou jest zwinny i uwielbia agility – to słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza “elastyczność”. W przypadku tej psiej dyscypliny sportu pieski muszą jak najszybciej pokonać tor przeszkód – najlepiej bez błędów. Zadania do wykonania są zróżnicowane: huśtawki muszą do końca opaść, trzeba przeskoczyć przez opony, a także okrążyć pachołki podczas slalomu. Trudne jest to, że ludzie mogą motywować swoich czworonogów wyłącznie za pomocą okrzyków i języka ciała. Dotykanie, nawet za obrożę i smyczą, jest zakazane. Oczywiście dotyczy to tylko zaawansowanych użytkowników.
Trening agility zapewnia urozmaicenie, gdy normalny spacer staje się nudny. Jest on źródłem radości, trenuje umiejętności i szybkość Państwa czworonoga, wzmacnia komunikację, a tym samym więź między człowiekiem a psem. Prawie każdy pies może uczestniczyć w treningu agility – pod warunkiem, że jest zdrowy i sprawia mu to przyjemność. Nie musi od razu zostać uczestnikiem zawodów!
Zabawa ma ogromne znaczenie
Pokonywanie przeszkód, tj. tunele, można ćwiczyć w formie zabawy już ze szczenięciem. Jednak, aby wykonywać skoki i biec slalomem psy powinny być dorosłe. Mając na uwadze fakt, że nie jest łatwo zasygnalizować psu, co ma robić, wskazane jest uczęszczanie na kurs agility prowadzony przez szkółkę dla psów. Gdy tylko Państwa czworonóg zrozumie, o co chodzi, możecie trenować praktycznie wszędzie: w lesie, w ogrodzie, a nawet w salonie.
Wywiad z Kerstin
Kerstin, pracująca w dziale Marketingu Internetowego firmy Fressnapf, zna się na rzeczy – ona i jej pies Labradoodle Ylvi uwielbiają treningi agility.
Jakie wymagania musi spełnić pies?
Pies powinien być zdrowy. Pies pracujący, jak border collie, jest z pewnością łatwiejszy do zmotywowania niż przytulaśny buldog. Jeżeli pies chce spróbować nowych rzeczy – tym lepiej. Ponieważ treningi agility odbywają się zwykle w grupie, pies powinien dobrze dogadać się z pozostałymi czworonogami. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście to, aby drużyna pies-człowiek dobrze się bawiła!
Skąd mój pies wie, co ma robić?
Pieska można zmotywować zabawkami lub smakołykami i w ten sposób ostrożnie zapoznawać go ze sprzętem. Byłam bardzo zaskoczona, jak wiele mogę osiągnąć dzięki własnej mowie ciała. W zależności od tego, jak się poruszam, w jego stronę lub od niego, rozumie on, w którym kierunku powinien iść.
W jaki sposób mówię mojemu psu, żeby przebiegł przez tunel.
Tunel można zsunąć, rozciągnąć, a nawet utworzyć z niego łuk, co jest szczególnie wymagające. Należy zacząć od krótkiego tunelu. Być może korzystają Państwo z pomocy towarzysza, który początkowo przytrzyma psa na miejscu. Należy zajrzeć do tunelu z drugiej strony i przywołać psa. I oczywiście hojnie go nagrodzić.
Czy można ćwiczyć Agility bez sprzętu?
Oczywiście! Lubię też włączać ćwiczenia do spaceru. Pozwalam Ylvi przebiegać pomiędzy moimi nogami, biegać wokół drzewa lub przeskakiwać przez leżące w lesie pnie drzew. Czasami w korzeniach powalonych drzew chowam smakołyk i każę jej go szukać.
Ylvi miała około dwóch lat, kiedy rozpoczęłyśmy agility. Po treningu jest zawsze pozytywnie zmęczona i może spokojnie spać.