Porady na spacery z psem — urozmaicenie spacerów
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Aportowanie, balansowanie, kąpiele – produkty marki Dogs Creek sprawią, że spacer z psem stanie się przygodą.
Spacery to dla naszych psów największa atrakcja każdego dnia. Ważna jest nie tylko ich długość, ale również to, co na nie ze sobą zabieramy. Marka Dogs Creek, dostępna wyłącznie w sklepie Maxi Zoo, oferuje wytrzymałe, utrzymujące się na wodzie zabawki, a także praktyczne wyposażenie, takie jak składane miski czy wygodne szelki, idealne do aktywności na dworze. Warto z nich korzystać, ponieważ pół godziny zabawy i wysiłku umysłowego może zadowolić naszego czworonoga bardziej niż dwugodzinna przechadzka, podczas której nic się nie dzieje. Przekonają się Państwo sami, że wymyślanie zabaw i zadań do wykonania to świetna rozrywka nie tylko dla psa!
Ćwiczenie aportu z psem
Aby pies nie polował na ptaki lub wiewiórki, warto zająć go zabawą, np. w aportowanie. Uwaga: Z pewnością nie nadają się do tego gałęzie ani kamienie, gdyż mogą spowodować poważne obrażenia! Do aportowania o wiele lepiej jest wykorzystać woreczek z przysmakami, którego pies sam nie otworzy. Wypełniamy woreczek smakołykami i rzucamy go najpierw na małą odległość. Gdy pies wróci z nim do nas, wylewnie go chwalimy, a następnie częstujemy go jednym lub dwoma przysmakami z woreczka.
Następnie zwiększamy odległość rzutu i chwalimy zwierzaka po każdym udanym aporcie. Pies nauczy się w ten sposób, że współpraca z opiekunem to dobra zabawa, która prowadzi do nagrody.
Zabawa w chowanie przedmiotów
Psy uwielbiają pracować nosem. Upodobanie to można wykorzystać do zabawy. Można ukryć przed nim jego ulubioną rzecz, taką jak ukochana zabawka albo przysmak, tak aby musiał ją wywęszyć. Możliwe, że z początku trzeba będzie naprowadzić pupila na trop i wspólnie z nim zbliżać się do ukrytego przedmiotu. Jeśli go odnajdzie, okażmy radość, pochwalmy i nagrodźmy psa. Z czasem wystarczy komenda „szukaj”, aby zwierzę ruszyło na poszukiwania. Stopniowo można będzie zabawę utrudniać — takie kryjówki, jak szpary w murze, rozgałęzienia drzewa lub stosy liści to dopiero wyzwanie!
Mantrailing dla początkujących: krok po kroku
- Mantrailingu dla zabawy może się nauczyć pies w każdym wieku. W tropienie użytkowe z powodzeniem można się bawić również z czworonogami, które nie są do końca sprawne.
- Warto się nauczyć mowy ciała swojego psa i dokładnie ją obserwować. Można wtedy prawidłowo zinterpretować każdy dawany przez niego sygnał.
- Należy ćwiczyć z psem koncentrację na zadaniu i ignorowanie otaczających bodźców, aby był w pełni skupiony na tropieniu.
- Podążanie za zapachem człowieka najlepiej początkowo trenować na krótkich odcinkach i stopniowo zwiększać odległość.
- Tropienie powinno zawsze sprawiać psu przyjemność. W przeciwnym razie należy przerwać trening.
„Mantrailing“ dla początkujących
Psy tropiące nie tylko fantastycznie tropią, ale są również tak wyszkolone, że potrafią zwęszyć człowieka na podstawie części jego odzieży podstawionej im pod nos. Jest to tak zwany mantrailing, czyli tropienie użytkowe. Ze swoim pupilem możemy się zabawić w łatwiejszy wariant polegający na tym, że pies szuka swojego opiekuna. Aby go tego nauczyć, potrzebna jest druga osoba. Przy pierwszych próbach zwierzę może obserwować, jak opiekun oddala się i ukrywa. W pewnym momencie można zwiększyć stopień trudności i schować się poza polem widzenia psa. W ten sposób będzie on musiał użyć swojego węchu, aby podążyć za tropem człowieka. Należy ustalić komendę, której druga osoba użyje jako sygnału do rozpoczęcia poszukiwań. Kiedy zwierzak nas odnajdzie, nie szczędźmy mu pochwał.
Trening agility dla psów
Las stanowi idealny tor przeszkód, gdzie można trenować z psem agility. Rzędy drzew mogą posłużyć jako naturalny slalom, strumienie aż proszą się o to, aby przez nie przeskakiwać, a powalone pnie nadają się do ćwiczenia równowagi, czołgania się lub przeskakiwania. Solidne szelki i wytrzymała smycz zapewnią psu bezpieczeństwo podczas treningu.
Świetnym wyzwaniem dla psa będzie wejście na leżący na ziemi pień — to doskonała okazja, aby poćwiczyć równowagę i koordynację ruchową. Psu pomogą zachęty i nagrody. W ten sposób trening agility w lesie będzie sprawiać mnóstwo frajdy także początkującym!
Zabawy nad wodą
Wiele psów uwielbia szaleć w morzu lub w jeziorze i kąpać się ze swoim opiekunem. Ruch w wodzie przynosi korzyści zwłaszcza psom starszym, które mogą się wybawić, oszczędzając przy tym stawy.
Dummy utrzymujące się na wodzie, piłka lub frisbee to odpowiednie zabawki do aportowania w kąpieli. Przed wejściem do wody najlepiej ściągnąć psu szelki lub obrożę, aby nie zaplątały się w nie glony lub inne przedmioty. Psa należy mieć przy tym zawsze na oku, ponieważ w wodzie, zwłaszcza w rzekach, mogą występować niebezpieczne prądy. Warto też pamiętać, że psy nie lubią pływać z pełnym żołądkiem, lepiej więc nakarmić zwierzę dopiero po kąpieli.