Yorkshire Terrier – miniaturowy charakternik

08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Yorkshire Terrier biegnący przez łąkę

Spod kokardki, którą dziarsko nosi na głowie, połyskują pocieszne guziczkowe oczy, którym nikt się nie oprze. To wizerunek Yorkshire terriera znany z telewizji. Można go wziąć za maskotkę, ale zupełnie niesłusznie: Yorkshire terrier to pies o silnym charakterze skory do aktywnej zabawy. Przy tym jest on trudnym współlokatorem dla niedoświadczonych właścicieli, których rezolutny wulkan energii onieśmiela. Jednak jeżeli Yorkshire terrier uzna Państwa autorytet, okaże się wesołym i wiernym psim towarzyszem na dobre i na złe.

Od szczurołapa do dostojnego psa

Yorkshire terrier ma za sobą niemal bajkową historię. Pod koniec dziewiętnastego stulecia mniej uprzywilejowana ludność północno-angielskiego Yorkshire trzymała małego teriera jako psa użytecznego. Jego zadaniem było zagryzanie szczurów i myszy w gospodarstwach, piwnicach oraz powstających wówczas halach fabrycznych. Miejscem pracy Yorkshire terriera były ciemne, wąskie i niewidoczne przestrzenie, gdzie w każdym momencie mógł trafić na oporne gryzonie. Na cudacznego psiaka zwrócili uwagę przedstawiciele wyższych warstw, czyniąc z niego wytwornego psa salonowego. Z ulicy do wyższych sfer: jeszcze dziś Yorkshire terrier cieszy się estymą jako zuchwały, dobroduszny towarzysz. Ten wulkan energii wzbudza pozytywne emocje, służąc do dogoterapii w klinikach, domach spokojnej starości i opieki społecznej.

Usposobienie i charakter Yorkshire terriera

Yorkshire terrier to pies o silnym charakterze. W stosunku do swojego otoczenia jest czujny i odważny, a ponadto pozostaje w stałej gotowości do bronienia siebie i rodziny. To usposobienie w połączeniu z zadziwiająco mocnym głosem to typowe cechy terierów, a zarazem powód, by ten nieustraszony pies nie dostał się w ręce niedoświadczonych właścicieli. W przypadku wczesnej socjalizacji zasadniczo dobrze znosi dzieci i inne zwierzęta. Najwyraźniej nieświadomy swoich rozmiarów, pewny siebie, staje także naprzeciwko większych psów. Swojego ludzkiego „bossa“ Yorkshire terrier darzy uwielbieniem, nagradzając go ogromnym przywiązaniem i pocieszną naturą. Ze względu na aktywny i ożywiony temperament Yorkshire terrier to przeciwieństwo kanapowca: piesek lubi przygody i urozmaicone spacery.

Wychowanie i chów Yorkshire terriera

Jakkolwiek mały – Yorkshire terrier nie jest zwierzakiem dla niedoświadczonych właścicieli. Ten pies wie dokładnie, czego chce i ma własne zdanie. Tego włochatego uparciucha należy już w szczenięcym wieku konsekwentnie wychowywać i prowadzić, a także wyznaczyć mu niezmienne zasady i wyraźne granice, aby nie stał się małym terrorystą. Aby wykorzystać jego ruchliwość i inteligencję, trzeba zapewnić Yorkshire terrierowi dużo aktywności. Jeżeli zapewnią mu Państwo różnorodne zajęcia, będą mieć u boku zrównoważonego i przystępnego psa. Jego poręczny format pozwala trzymać go w mieszkaniu – pod warunkiem, że wystarczająco często będzie wychodzić na zewnątrz, by dać upust swojej energii. To, co u innych psów wyglądałoby niedorzecznie, w przypadku Yorkshire terriera jest znakiem firmowym: długie włosy na głowie stawia się do góry za pomocą kokardki lub klamry, aby pies mógł dostrzec, dokąd niosą go niestrudzone łapy.

Ein Yorkshire Terrier steht auf Asphalt.

Pielęgnacja Yorkshire terriera

Jedwabista, długa sierść Yorkshire terriera wymaga szczególnej pielęgnacji. Oprócz codziennego szczotkowania i czesania psa można w razie potrzeby okazjonalnie kąpać. W tym celu trzeba stosować dostępne w sklepach specjalistycznych odpowiednie szampony dla psów, wzmacniające strukturę włosa teriera. Trzeba zwracać uwagę na karmę: Yorkshire terrier ma bardzo wrażliwy układ trawienny i nie najlepiej znosi zmiany w diecie. Raz wybranej marki karmy – o ile to możliwe – nie należy zmieniać.

Zwróć uwagę także na inne, mniejsze rasy terierów:

  • Cairn terrier: Szkoci mają serce dla terierów i oprócz innych ras, wyhodowali także Cairn Terriera. Pies ten jest wszechstronny, czujny, odważny, a jednocześnie przyjazny dla swojej rodziny.
  • Jack Russell terrier: Jest mały, zwinny i zachwyca swoim zabawnym charakterem. Jack Russell Terrier to uroczy błazen, a zarazem niesamowicie inteligentny czworonóg. Nie można jednak zapomnieć, że ten mały pies wymaga konsekwentnego wychowania i doświadczonego właściciela.
  • Manchester terrier: Manchester terrier jest uważany za jedną z najbardziej pierwotnych brytyjskich ras psów. Jego pasją i zadaniem było polowanie na szczury. Do dziś ten instynkt łowiecki jest wpisany w jego geny, dlatego ten elegancki, czarno-brązowy terier wymaga bardzo odpowiedzialnego wychowania.
  • Norfolk terrier: Norfolk terrier z długim, falowanym futrem i zabawną buzią robi niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie. Trwa to do momentu, kiedy terier zauważy kota i mimo wołań, popędzi w pościgu.
  • Parson Russell terrier: Szukasz energicznego i wesołego psa? Jesteś aktywną osobą, która potrzebuje towarzysza? A może szukasz czworonoga dla rodziny z dziećmi? Jeśli tak, to Parson Russel terrier jest dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że ta rasa wymaga doświadczonego.
  • Terier walijski: Welsh terrier należy do najrzadszych ras terierów na świecie. Jego korzenie mogą sięgać czasów Celtów. W ostatnich dekadach jego zadanie przekształciło się z polowania na psa towarzyszącego. Inteligentne małe psy są uroczymi członkami rodziny.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować