Wilczak czechosłowacki – charakter, wymagania, cena

17.06.2024 - Czas czytania: 5 minuty

Wilczarz czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki to krzyżówka owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Wobec obcych okazuje nieufność, czasami też agresję - za swoim właścicielem wskoczy jednak w ogień. Przy konsekwentnym, pełnym szacunku wychowaniu, uwzględniającym potrzeby gatunkowe, będzie wiernym i oddanym towarzyszem wszelakich przygód. Poznaj bliżej owczarka czechosłowackiego – psa, w żyłach którego płynie krew dzikiego wilka!

Najważniejsze informacje o wilczaku czechosłowackim w skrócie

PodsumowanieWilczak czechosłowacki

Rasa
Wilczak czechosłowacki
Pochodzenie
Republika Czeska
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
pies od 26 kg, suka od 20 kg
Waga
wytrzymały i silny
Budowa ciała
wąskie, skośne, bursztynowe
Oczy
wąskie, skośne, bursztynowe
Uszy
trójkątne stojące uszy
Sierść i umaszczenie
żółtoszara lub srebrnoszara gęsta sierść, często z białymi plamami
Cechy szczególne
bardzo nieśmiały, nieufny wobec obcych
Charakter
wierny, inteligentny, wytrzymały, nieustraszony
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści

Wilczak czechosłowacki – pochodzenie rasy

Wilczak czechosłowacki to rasa o stosunkowo krótkiej historii, powstała zaledwie w ubiegłym wieku. W 1955 roku na terenie ówczesnej Czechosłowacji, Karel Hartl podjął się próby połączenie najlepszych cech wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim. Krzyżówka ta podyktowana była potrzebami najwyższej wagi – celem było uzyskanie rasy silnej fizycznie i nieustraszonej, a zarazem pojętnej i posłusznej, która towarzyszyć będzie straży granicznej wspomnianego kraju.

Choć szczenięta z pierwszych miotów krzyżówki nie spełniały do końca oczekiwań, dalsze prace nad udoskonalaniem rasy dały oczekiwane rezultaty – psy, dziś już oficjalnie nazywane wilczakami czechosłowackimi, wykazywały gotowość na szkolenie i pracę u boku człowieka, zachowując jednocześnie pożądane cechy fizyczne dzikich wilków: wytrzymałość, siłę i nieufność wobec obcych.

W 1982 roku wilczak czechosłowacki został zarejestrowany w Czechosłowacji jako rasa. Z kolei na oficjalne uznanie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie FCI (Fédération Cynologique Internationale) hodowcy psa czechosłowackiego musieli czekać ponad 10 lat – a dokładnie do 1999 roku.

Czy wilczak czechosłowacki jest groźny? Charakter psa czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki jest bardzo podobny pod względem charakteru do swojego przodka, wilka karpackiego. Jest inteligentny, nieustraszony i wytrzymały, a zarazem mocno nieufny wobec obcych. Podobnie w przypadku nieznanych sytuacji, owczarek czechosłowacki może czuć się niekomfortowo – doświadczony opiekun, który odpowiednio zapanuje nad sytuacją jest więc niezbędny. Kiedy jednak pies czechosłowacki trafi w ręce odpowiedniego człowieka, którego uzna za swojego przewodnika i przywódcę „stada”, jest niesłychanie oddany, lojalny i wierny.

Owczarki czechosłowackie cechują się wysoką inteligencją, co predysponuje je do szybkiej nauki. Szkolenie nie zawsze może jednak przebiegać po myśli właściciela. Pomimo upływu lat, dzika natura wciąż wybrzmiewa w krwi wilczaków czechosłowackich, przez co często nie wypełniają one poleceń „od ręki”. Pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań (zwłaszcza z wykorzystaniem ulubionych przysmaków dla psa), szkolenie krok po kroku, bez nadmiernego nacisku, lecz z poszanowaniem granic psa, dać może znakomite efekty.

Wobec dzieci wilczak czechosłowacki jest często bardzo cierpliwy i troskliwy. Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich psów, nigdy nie należy zostawiać dzieci samych z czworonogiem. W roli psa rodzinnego rasa ta raczej się sprawdzi, ponieważ w domu z małymi dziećmi bywa zwykle głośno i gorączkowo.

Trzeba także pamiętać, że wilczak czechosłowacki ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki oraz zachowanie związane z życiem w stadzie. Pies tej rasy nie zawsze dobrze toleruje inne wilczaki, dlatego, aby złagodzić ich spotkania, należy dobrze zsocjalizować go jako szczenię.

Jakie potrzeby ma owczarek czechosłowacki?

Wilczak czechosłowacki potrzebuje starannego wychowania i socjalizacji. Rozważając zakup psa tej rasy, warto zdać sobie sprawę, że opieka nad nim nie jest łatwa. O czym trzeba pamiętać?

  • Podstawa to uwzględnienie potrzeb gatunkowych – tylko takie wychowanie da pożądane rezultaty. Wilczak czechosłowacki musi mieć okazję do eksploracji terenu i codziennego ruchu. Najlepiej, jeśli zamieszka w domu z dużym, dobrze zabezpieczonym ogrodem.
  • Owczarek czechosłowacki wymaga od właściciela doświadczenia, a przy tym dość sporej ilości czasu. Psu trzeba zorganizować dzień w taki sposób, by miał okazję do zaspokojenie fizycznych i intelektualnych potrzeb. Dzięki temu, będzie on zrównoważony i nie zdziczeje. Na czas nieobecności warto pozostawić w domu różne zabawki dla psa, które zajmą mu czas i zapewnią zajęcie. Dobrze sprawdzić się mogą zabawki inteligentne lub gryzaki dla psów.
  • Owczarek czechosłowacki potrzebuje urozmaiconej aktywności fizycznej i zajęć umysłowych. Odpowiednie będą dla niego klasyczne długie wędrówki czy wycieczki rowerowe, jak i wspólne treningi – na przykład dogtrekking czy canicross. Wilczak czechosłowacki znakomicie odnajdzie się również w wielu dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak mantrailing lub szukanie po śladzie, gdzie sukces zapewni mu doskonały nos.
  • Idealne relacje między właścicielem a wilczakiem czechosłowackim cechują się wzajemnym szacunkiem. Zwierzę bardzo niechętnie się podporządkowuje, zamiast tego postrzega właściciela jako partnera. Aby zbudować pełne zaufania relacje z psem o tak silnym charakterze i poczuciu niezależności, potrzeba dużo cierpliwości i wyczucia. Przydatne w czasie nauki będą różne akcesoria szkoleniowe dla psów, a w razie potrzeby – pomoc profesjonalnego trenera.

Wilk czechosłowacki - pielęgnacja

Wilczaki czechosłowackie nie są zanadto wymagające w pielęgnacji. Z uwagi na grubą, gęstą sierść, wymagają jednak regularnego szczotkowania. Zwłaszcza w okresie linienia mogą gubić ją w dość sporych ilościach. Podczas jej wymiany najlepiej więc szczotkować psa codziennie.

Ile kosztuje pies rasy wilczak czechosłowacki?

Cena wilczaka czechosłowackiego z rodowodem waha się w zależności od hodowli i lokalizacji.  Zwykle jest to koszt w granicach 4000 – 5000 złotych. Za szczeniaka wilczaka czechosłowackiego z miotu od rodziców utytułowanych zapłacić można jednak nawet i w granicach 6000 – 8000 złotych. Również sam koszt utrzymania psa czechosłowackiego nie jest mały – należy wziąć pod uwagę, że jest to pies rasy dużej, przez co wymaga zdecydowanie większej ilości karmy dla psów. Do tego dochodzą także inne opłaty – za szczepienia, odrobaczanie, ewentualne leczenie weterynaryjne oraz niezbędne akcesoria, takie jak legowisko dla psa, smycz czy miski na karmę i wodę.

Wilczak czechosłowacki hodowla – gdzie kupić psa czechosłowackiego?

Decydując się na zakup owczarka czechosłowackiego, należy z uwagą wybrać odpowiedzialnego hodowcę psów tej rasy.  Adresy renomowanych hodowli znaleźć można na oficjalnej stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Dla kogo sprawdzi się wilczak czechosłowacki?

Wilczak czechosłowacki nadaje się wyłącznie dla tych osób, które mogą włożyć dużo czasu i wysiłku w jego wychowanie. Rasa zalecana jest przede wszystkim dla osób mających doświadczenie w opiece nad psami – owczarek czechosłowacki nie jest bowiem psem, który po prostu „biegnie przy nodze”. Choć prawidłowa socjalizacja na etapie szczenięcym jest niezbędna, także w wieku dorosłym pies potrzebuje sporo uwagi, wychowania, zajęcia i wybiegania.


Najlepsze produkty dla psa czechosłowackiego znajdziesz w Maxi Zoo!

Te owczarki również mogą skraść Twoje serce:

  • Bobtail: Owczarek staroangielski, potocznie znany jako Bobtail, należy do najstarszych ras owczarków w Anglii. Ten pracowity i ruchliwy owczarek o długim futrze pozostaje spokojny i opanowany nawet w stresujących sytuacjach.
  • Harzer Fuchs: Początkowo Harzer Fuchs został hodowany do pracy z bydłem. Obecnie jest głównie wykorzystywany do opieki nad stadem owiec. To odważny i zdeterminowany pies pasterski o swoim własnym charakterze.
  • Komondor: Węgierski Komondor na pierwszy rzut oka wydaje się być dużą pluszową zabawką. Ale nie daj się zwieść! Drzemie w nim nieustępliwy obrońca swojego terytorium i stada.
  • Mudi: Mudi to niezwykle utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu i życzliwej naturze doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest otwarty i przywiązany do ludzi. To świetny towarzysz zabaw dla dzieci.
  • Corgi: Welsh Corgi jest mało znany w naszym kraju. Rasa ta stała się popularna, gdy królowa Elżbieta II zaczęła się nimi zajmować. Psy te posiadają wiele odwagi i pewności siebie, dlatego są wykorzystywane jako psy pasterskie dla krów i kucyków.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa wilczaka czechosłowackiego

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować