Welsh corgi pembroke – charakter, zdrowie, pielęgnacja

26.06.2024 - Czas czytania: 4 minuty

Welsh Corgi Pembroke biegający po łące

Welsh corgi pembroke to małe, krótkonogie psy pasterskie z Walii. Choć w Polsce nie cieszą się aż tak dużą popularnością, na brytyjskim dworze królewskim jest ich za to cała gromadka - przed laty podbiły serce Królowej Elżbiety II, która przez długi czas zajmowała się ich hodowlą. Corgi nie należą do psów kanapowych — są spragnione ruchu i potrzebują zajęcia, które uwzględni ich wrodzone zdolności. Poznaj bliżej psy tej rasy i przekonaj się, czy są dla Ciebie!

Najważniejsze informacje o welsh corgi pembroke w skrócie

Podsumowaniewelsh corgi pembroke

Rasa
Welsh corgi pembroke
Pochodzenie
Walia, Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
od 25 do 30 cm
Waga
10-12 kg (psy), 9-11 kg (suki)
Budowa ciała
niska, krzepka, solidna
Oczy
okrągłe, średniej wielkości, brązowe
Uszy
średniej wielkości, postawione
Sierść i umaszczenie
średniej długości, prosta z gęstym podszerstkiem; umaszczenie: czerwone, płowe, sarnie, czarne podpalane, z lub bez białego na łapach, mostku i szyi
Cechy szczególne
rasa trzymana i hodowana dawniej przez Królową Elżbietę II
Charakter
stanowczy, inteligentny, energiczny
Zdrowie
mielopatia zwyrodnieniowa (progresywna choroba rdzenia kręgowego), dysplazja stawów biodrowych (HD), postępujący zanik siatkówki (PRA), choroba von Willebranda (niedobór glikoproteiny, który prowadzi do zwiększonej skłonności do krwawienia)

Corgi – pochodzenie i odmiany rasy

Welsh corgi pembroke, szerzej znane jako psy królowej Elżbiety, to jedna z dwóch, obok cardigan, odmian corgi. Choć jeszcze jakiś czas temu obydwie linie uznawane były za tę samą rasę psów, obecnie uznaje się je za odrębne. W klasyfikacji FCI, odmiany należą do tej samej sekcji – tj. psów pasterskich. Między sobą różnią się przede wszystkim wyglądem. W odróżnieniu od odmiany cardigan, corgi pembroke charakteryzuje się nieco bardziej zwartą sylwetką, niższą wagą oraz — czasami — naturalnie skróconym ogonem. Krajem pochodzenia welsh corgi, jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest Walia.

Corgi należą do najstarszych ras świata – najprawdopodobniej istniały już w X wieku. Od XII wieku pomagały ludziom w zaganianiu bydła i kucyków. Zwłaszcza praca z bydłem wymagała od tych niewielkich czworonogów sporej dawki odwagi oraz asertywności. Pierwsze corgi pojawiły się na wystawach pod koniec XIX wieku. Obie odmiany rasy zostały uznane przez Kennel Club (brytyjską organizację hodowców) w 1925 r., a w 1934 r. oficjalnie wpisano je do rejestru. Pierwsze pieski corgi trafiły do Polski z Niemiec w 1979 roku.

Jak wygląda pies corgi?

Welsh corgi pembroke to rasa małych psów o charakterystycznym wyglądzie. Lisia głowa z dużymi, stojącymi uszami, względnie sporych rozmiarów w stosunku do ciała, osadzona jest na mocnym, krępym tułowiu średniej długości i krótkich nogach. Wzorzec rasy przewiduje wysokość psa w kłębie od 25 do 30 centymetrów. Umaszczenie corgi może mieć kolor od czerwonego i ciemnoszarego przez sarni do podpalanego czarnego, z lub bez białej sierści na łapach, mostku i szyi. Możliwe są również białe znaczenia na głowie i pysku psa.

Czy corgi są mądre? Charakter i usposobienie rasy

Corgi to inteligentny pies o zrównoważonym temperamencie. Jest czujny i bystry, a przy tym nieustraszony i energiczny. Jak przystało na typowego przedstawiciela rasy pasterskiej, welsh corgi pembroke wykazuje spore zapotrzebowanie na aktywność fizyczną i umysłową. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, nie należy do psów kanapowych. Uwielbia za to podejmować wyzwania. Piesek corgi silnie przywiązuje się do człowieka i chętnie wszędzie mu towarzyszy. Potrafi być rozbrykany – nawet w podeszłym wieku!

Czy corgi potrzebuje dużo ruchu? Wychowanie pieska corgi

Szczeniak corgi, jak większość psów pasterskich, potrzebuje konsekwentnego wychowania i jasno ustalonych granic. W przeciwnym razie jako już dorosły pies, chętnie kwestionuje obowiązującą hierarchię.

Corgi dobrze reaguje na pozytywną motywację i za wszelką cenę stara się przypodobać swoim właścicielom. Wrodzony instynkt pasterski, a co za tym idzie, popęd do zaganiania sprawiają, że pomimo krótkich łap, piesek corgi potrzebuje sporej dawki ruchu. Doskonale nadaje się do psich sportów, tj. agility, obedience lub praca na śladzie. Decydując się właśnie na tę rasę, warto pamiętać o konieczności intelektualnej stymulacji czworonoga. Pomóc w tym mogą różne produkty dla psów – w tym specjalne zabawki edukacyjne.

Welsh corgi pembroke – żywienie i pielęgnacja

Welsh corgi pembroke nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie jak w przypadku każdego innego psa, ważna jest regularna kontrola stanu uszu, oczu, pazurów oraz uzębienia. Corgi gubią sierść praktycznie przez cały rok, dlatego wskazane jest codzienne szczotkowanie czworonoga. Z uwagi na gęsty podszerstek, dobrze sprawdzą się przede wszystkim takie produkty do pielęgnacji sierści psa jak pudlówka, a w okresie wzmożonego linienia – furminator. Warto mieć na uwadze, że choć psy tej rasy nie wymagają częstych kąpieli, nisko osadzony tułów stosunkowo łatwo „zbiera” brud w czasie spacerów.

Ponadto, należy również kontrolować wagę czworonoga, ponieważ corgi mają niestety dość spore skłonności do tycia. Żywienie psa powinno opierać się na wysokiej jakości karmie, a ewentualnie podawane przysmaki być wliczone w wydzieloną na dzień porcję. Ilość podawanej karmy dla psa trzeba dostosować do wieku, wagi i aktywności zwierzaka.

Najlepsze produkty dla swojego corgi znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Do produktów dla psów

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Twojego corgiego

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować

Dalsze tematy w skrócie