Terier tybetański – sympatyczny wulkan energii z Azji

08.01.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Tibet Terrier im Vordergrund eines Sees.

Terier tybetański nie jest terierem, lecz małym, kędzierzawym psem pasterskim z Wyżyny Tybetańskiej. Jego otwarte, przyjazne i energiczne usposobienie sprawiło, że rasa ta została przyjęta w Europie z otwartymi ramionami. Ten czujny i kochający dzieci pies ma dziś łapy pełne roboty – jest towarzyszem zabawy, komikiem, partnerem na co dzień i pluszowym misiem do przytulania na kanapie. Krótko mówiąc: kochany pupil, który pasuje do wielu rodzin.

Prezent od serca

Dokładne początki rasy pozostają tajemnicą. Te średniej wielkości psy służyły w Tybecie jako psy stróżujące i pasterskie, których głównym zadaniem było alarmowanie ludzi o niebezpieczeństwie. Żyły na podwórkach, w świątyniach lub towarzyszyły stadom bydła w górach. Do dziś uchodzą za rasę nie do zdarcia, która łatwo dostosowuje się do nowych sytuacji. Zgodnie z długą tradycją te długowłose psiaki nie były sprzedawane, lecz oddawane następnym właścicielom w prezencie. To właśnie w ten sposób dwa pierwsze teriery tybetańskie pojawiły się u lekarki w Wielkiej Brytanii. Zostały błędnie sklasyfikowane jako teriery, choć nie miały z nimi nic wspólnego ani pod względem genetycznym, ani pod względem charakteru.

Charakter teriera tybetańskiego

„Zawsze na baczności” – to krótkie i trafne podsumowanie tej rasy. Terier tybetański ma stróżowanie zapisane w genach i nigdy nie traci czujności. Jest pełen energii, aktywny i spragniony uwagi. Długowłosy pies pasterski silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i najchętniej zawsze i wszędzie im towarzyszy. Otwarte, przyjazne usposobienie teriera tybetańskiego sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem w każdych okolicznościach. Wobec nieznajomych zachowuje jednak dystans i ostrożność, nie okazując przy tym agresji. Właściwa socjalizacja w pierwszych miesiącach życia pomoże psu zyskać pewność siebie i nauczyć się prawidłowo funkcjonować na co dzień.

PodsumowanieTerier tybetański

Rasa
Terier tybetański
Pochodzenie
Tybet
Klasyfikacja
Pies towarzyszący
Rozmiar
wysokość w kłębie: 35−41 cm
Waga
8–14 kilogramów
Budowa ciała
zwarta, prostokątna i zrównoważona
Oczy
duże, ciemne i ukryte w sierści
Uszy
zwisające, mocno owłosione uszy średniej wielkości
Sierść i umaszczenie
dwuwarstwowa sierść z gęstym podszerstkiem i falistą, miękką okrywą; w wielu kolorach: od białego po czarny, w różnych odcieniach brązu i złota, trójkolorowa lub w cętki
Cechy szczególne
nie należy do rodziny terierów, lecz psów pasterskich o słabym instynkcie łowieckim i prawie nieliniejącej sierści
Charakter
wesoły, chętny do zabawy, czujny i bardzo inteligentny
Pielęgnacja
bardzo wymagająca pielęgnacja sierści: codzienne szczotkowanie i sporadyczne wizyty u psiego fryzjera
Zdrowie
dla dobra całej rasy hodowcy przeprowadzają testy mające na celu wykrycie niektórych chorób dziedzicznych

Wychowanie i życie z terierem tybetańskim

Terier tybetański w równym stopniu lubi relaks na kanapie, co długie wędrówki przez lasy i pola. Potrzebuje dużej dawki ruchu i zajęć, podczas których spożytkuje nadmiar energii – jak harce w ogrodzie, długie wędrówki, wycieczki rowerowe lub konne. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru jest zadziwiająco energiczny i gorliwy, choć z wiekiem może stać się spokojniejszy. Ten pies pasterski bez problemu nadaje się do mieszkania, pod warunkiem, że zapewni mu się wystarczającą dawkę wysiłku i pracy umysłowej. Terier tybetański z chęcią weźmie udział w psich dyscyplinach sportowych, tj. frisbee dla psów, dog dancing lub agility. Najważniejsze, aby w zabawie towarzyszył mu człowiek — wtedy dopiero poczuje się jak ryba w wodzie.

Pielęgnacja teriera tybetańskiego

Byłoby zbyt pięknie, gdyby nawet pielęgnacja sierści teriera tybetańskiego nie wymagała zbytniego wysiłku. Jedwabista, miękka i długa sierść wymaga codziennego szczotkowania i oczyszczania z zebranych na zewnątrz zabrudzeń, rzepów i gałązek. Kilka razy do roku warto zafundować terierowi tybetańskiemu profesjonalny zabieg pielęgnacyjny polegający na przerzedzaniu sierści i usuwaniu włosów z uszu pupila. Zaniedbanie sierści może prowadzić do tworzenia się stanów zapalnych. Na pielęgnację sierści i uszu należy przeznaczyć co najmniej dwie godziny tygodniowo. Te małe psy pasterskie cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają zwykle od 12 do 15 lat.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego teriera tybetańskiego!

Do produktów dla psów

Inne popularne rasy psów pasterskich, które mogą Cię zainteresować:

  • Briard: C’est la vie – lekkość francuskiego stylu życia odzwierciedla się w radosnym usposobieniu briarda. Jednocześnie pies ten jest uważnym i odpowiedzialnym stróżem stada, gdy jest to konieczne.
  • Owczarek australijski: Ten czworonóg jest pełen energii. Nie nadaje się na zwierzę domowe dla rodziny lub towarzysz rekreacyjny. Jednak jeśli masz doświadczenie i możesz zapewnić mu odpowiednie aktywności, otrzymasz aktywnego i wiernego psa.
  • Border collie: Jako pracoholik wśród psów, Border Collie koniecznie potrzebuje zadania do wykonania, w przeciwnym razie sam je sobie znajdzie. Jednak kiedy ten inteligentny pies ma wystarczająco dużo do zrobienia i może się wyszaleć, staje się wspaniałym towarzyszem i przynosi wiele radości.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie