Szpic wilczy: od wiernego psa stróżującego do cierpliwego członka rodziny

01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Nahaufnahme eines Wolfsspitz.

Szpic wilczy jest bardzo starą rasą psów pochodzącą z Niemiec. Te wierne i przywiązane zwierzęta są niezwykle czujne i nieufne wobec obcych, dlatego też wcześniej były hodowane w gospodarstwach rolnych jako psy stróżujące i zagrodowe. Ze względu na swoje usposobienie i przywiązanie są cenione jako psy do towarzystwa, zarówno dla rodzin, jak i dla osób samotnych. Szpice z pięknym „wilczym futrem” są inteligentne, ciekawskie i pełne temperamentu.

Pies z historią

Szpic wilczy jest jedną z najstarszych ras Niemiec. Często mówi się, że rasa ta wywodzi się od psa torfowego z epoki kamienia łupanego, co nie zostało jednak udowodnione naukowo. Od średniowiecza do XIX w. szpice wilcze były szeroko rozpowszechnione i wykorzystywano jako psy stróżujące w gospodarstwach rolnych. Początki pierwszego związku hodowców szpicy wilczych datowane są na 1899 r., a jego działalność jest kontynuowana do dziś. Nazwa szpic wilczy (niem. wolfspitz) jest związana ze srebrnoszarym futrem tych psów, które nadaje im wygląd wilków. Dzisiaj reprezentanci tej rasy nie są już tak często spotykani, choć te inteligentne zwierzęta są wspaniałymi i wiernymi partnerami swoich właścicieli.

Charakter szpica wilczego

Szpic wilczy jest czworonogiem, który niesamowicie przywiązuje się do człowieka i jest wyjątkowo szczęśliwy, kiedy może przebywać w jego pobliżu. Z tego powodu nie powinien być często i na długo pozostawiany sam w domu. Zwierzę musi brać aktywny udział w życiu swojej rodziny lub swojego właściciela. Uważny i inteligentny szpic jest podatny na szkolenie i buduje silną więź z człowiekiem. Potrzebuje miłości i robi wszystko, żeby zyskać aprobatę swojego ludzkiego przewodnika. Dobrze zsocjalizowany szpic jest bardzo cierpliwy i przyjaźnie nastawiony również do dzieci.

Wychowanie i hodowla szpica wilczego

Szpic wilczy potrzebuje konsekwentnego i troskliwego wychowania już od wieku szczenięcego. Ponieważ lubi wkradać się w łaski człowieka, zadanie to nie należy do trudnych, o ile pies i jego właściciel od samego początku budują więź opartą na zaufaniu i czułości. Ze względu na swoje przywiązanie do ludzi czworonożny przyjaciel chętnie dostosowuje się do warunków życia swoich właścicieli. Będąc zwierzęciem stadnym, chce brać udział we wszystkich zajęciach członków rodziny, jest przy tym zachłannym pieszczochem. Dla tego psa, który pełnił niegdyś rolę stróża, idealnym rozwiązaniem jest domek lub mieszkanie z tarasem lub ogrodem. Poza tym kocha przygody i długie spacery na łonie przyrody, niezależnie od aury. Dobrze wychowany szpic będzie Państwu bez problemu towarzyszył w restauracji lub na urlopie.

Pielęgnacja szpica wilczego

Gęsta sierść szpica wilczego wymaga regularnego szczotkowania – podczas linienia nawet codziennego, co zapobiegnie jej filcowaniu. Jeśli pies przyzwyczai się do szczotkowania już jako szczenię, będzie traktował ten zabieg jako wyraz troski i uwagi właściciela.

Cechy szczególne szpica wilczego

Ze względu na swoje wcześniejsze zadania związane ze stróżowaniem szpic wilczy jest skłonny do szczekania Jeśli jest znudzony, a jego energia nie zostanie odpowiednio spożytkowana, może być szczekliwy. Tym ważniejsze jest, aby zapewnić psu zajęcie i nie zostawiać zbyt długo samego. Szpice wilcze pod warunkiem dobrej pielęgnacji mogą dożywać 15 lat.

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze produkty dla szpiców wilczych!

Do produktów dla psów

PodsumowanieSzpic wilczy

Rasa
Szpic wilczy
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies stróżujący i towarzyszący
Rozmiar
Wysokość w kłębie ok. 49 cm
Waga
16-25 kilogramów
Budowa ciała
kompaktowa, kwadratowy kształt
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, średniobrązowe, osadzone lekko pod skosem
Uszy
szpiczaste, ustawione blisko od siebie, o ciemnym zabarwieniu
Sierść i umaszczenie
wytrzymała, gęsta sierść z podszerstkiem; umaszczenie: srebrne, czarne, czarno-srebrne, szare, szaro-czarne, szaro-kremowe i czarne
Cechy szczególne
wyjątkowo długo żyjące – długość życia do 15 lat
Charakter
czujny, łagodny, dobroduszny, potrzebujący miłości, wesoły, inteligentny i pojętny
Pielęgnacja
regularne szczotkowanie
Zdrowie
uważany za silną rasę, bez znanych chorób dziedzicznych

Inne rasy, które również mogą Ci się spodobać:

  • Husky syberyjski: Husky syberyjski to pies o bardzo wyrazistym wyglądzie, który koniecznie musi być stymulowany zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Jeśli ci się to uda, zyskasz kochającego i wiernego psa rodzinnego.
  • Akita inu: Generalnie rzecz biorąc, psy są wysoko cenione w Japonii. Są one na tyle doceniane, że niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za „narodowe pomniki przyrody“. W przypadku Akita inu stało się to w 1931 roku. Dziś ten duży pies o charakterystycznym wyglądzie cieszy się międzynarodową popularnością.
  • Alaskan malamute: Alaskan malamute to mocny, zaprzęgowy pies. Pozwalał Inuitom na transport ciężkich ładunków, a do tego był pomocny podczas polowania i łowienia ryb. Psy te są bardzo niezależne, a ich wychowanie jest wymagające. Potrzebują dużo ruchu i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa szpica wilczego

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie