Szpic niemiecki – powrót czujnego podwórkowca?

28.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Ein Deutscher Spitz schaut direkt in die Kamera.

Przed laty szpic niemiecki był wszechobecny przede wszystkim na wsiach jako pies domowy i podwórkowy, który dobrze pilnował swojego terytorium. Mniejsze szpice spełniały często rolę piesków salonowych u boku swoich pań. Nie tak dawno popularność szpica spadła jednak do tego stopnia, że w 2003 roku został uznany za rasę zagrożoną. Być może u Państwa szpic znajdzie dla siebie miejsce?

Uwaga, szpic!

Szpic jest jedną z najstarszych niemieckich ras psów domowych, choć jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Istnieją dowody na to, że szpicowate psy żyły wśród ludzi już 4000 lat temu. Były szeroko rozpowszechnione jako psy stróżujące w gospodarstwach chłopskich oraz drobnomieszczańskich, dzięki czemu odnalazły swoje miejsce również w literaturze i malarstwie. Szpicem, który przyczynił się do popularności tej rasy był u Wilhelma Busha wierny towarzysz wdowy Bolte, któremu oberwało się za kradzież pieczonego kurczaka przez Maksa i Moryca. Szpic ma opinię ujadającego kundla. W rzeczy samej: psy tej rasy uwielbiają szczekanie. W przypadku psów stróżujących jest to cecha jak najbardziej pożądana, co w dzisiejszych czasach nie znajduje jednak zrozumienia sąsiadów.

Charakter szpica niemieckiego

Naturalna nieufność połączona z pogardą dla przekupstwa i wiernością to cały charakter szpica niemieckiego. To wszystko predestynuje go do pełnienia roli psa stróżującego, który zaciekle broni swojego terytorium i od razu informuje o podejrzanych sprawach. Niezawodnie pilnuje powierzonych mu rzeczy. Po opuszczeniu swojego posterunku szpic niemiecki staje się przyjaznym, kochającym i nieco zaborczym psem, który mocno przywiązuje się do swoich właścicieli i uwielbia pieszczoty. Ogólnie rzecz biorąc, szpic niemiecki postrzegany jest jako pies przyjazny dzieciom.

Wychowanie i chów szpica niemieckiego

Wesoły, rozbrykany i pojętny szpic niemiecki to pies, który stale potrzebuje jakiegoś zajęcia. Dobrze czuje się w roli aktywnego psa stróżującego oraz sprawdza się jako pies rodzinny. Przy pozytywnym nastawieniu oraz życzliwej konsekwencji jego wychowanie nie sprawi problemów nawet osobom początkującym. Opiekując się niemieckim szpicem, nie można być wrażliwym na warunki atmosferyczne: dopiero na powietrzu psy tej rasy czują się naprawdę dobrze, niezależnie od tego, czy świeci słońce, pada deszcz czy też panuje śnieżna zima. Do tego szpic będzie wspaniałym towarzyszem podczas treningów biegowych, konnych i rowerowych.

Uwielbia również agility. Ponieważ jego instynkt myśliwski nie jest do końca rozwinięty, podczas spacerów na łonie natury nie będzie próbował podążać swoimi ścieżkami i łatwo będzie go przywołać. Nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu, zwłaszcza, że lubi sobie poszczekać. Podobnie jak w przypadku pudla, również szpice występują w różnych rozmiarach: od miniaturowych po wilcze. Najpopularniejszym wariantem jest szpic średni, który osiąga wysokość 34-38 cm w kłębie oraz waży do 10 kg. Poza wielkością poszczególne odmiany niczym się jednak od siebie nie różnią.

Ein Deutscher Spitz liegt am Strand

Pielęgnacja szpica niemieckiego

Wbrew pozorom włochata sierść szpica niemieckiego nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Nie jest podatna na zabrudzenia, dzięki czemu wystarczy jej okazjonalne szczotkowanie. Ponadto szpice są niezwykle czyste i same dbają o swoją higienę. Również pod względem zdrowia psy tej rasy są naprawdę wytrzymałe.

Zapoznaj się również z innymi rasami z rodziny szpiców:

  • Eurasier: To interesujący wybór dla rodzin, które szukają serdecznego, aktywnego i towarzyskiego psiaka.
  • Szpic fiński: Szpic fiński jest trudny do przeoczenia, ponieważ zawsze ogłasza swoją obecność głośnym szczekaniem. Sprawdza się jako pies stróżujący, ale ma też wiele innych zdolności.
  • Islandzki szpic pasterski: To rzadka rasa, która zdobywa coraz więcej fanów wśród miłośników czworonogów. Nada się dla osób, które poszukują inteligentnego, energicznego i oddanego towarzysza.
  • Szpic japoński: Nihon Supittsu, jak jest nazywany w Japonii, jest stosunkowo nową rasą w porównaniu z tradycyjnymi rasami. Poza krajem pochodzenia uznawany jest za wyjątkowego i egzotycznego zwierzaka.
  • Kai: Kiedyś używany do polowania na duże zwierzęta w sforze, dziś Kai, nazywany także Kai Inu lub Tora Inu, jest uważany za egzotyczną, intrygującą rasę domową.
  • Samojed: Samojed zachwyca swoim charakterystycznym „uśmiechem“ i jest ceniony przez miłośników psów na całym świecie. Kiedyś służył jako pies pracujący i puszysty ogrzewacz dla syberyjskich ludów koczowniczych.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować