Shar pei: wszechstronny i poważny
30.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Można by pomyśleć, że charakterystyczne fałdy shar pei to zmarszczki. Jeszcze w latach 70. była to najrzadziej spotykana rasa na świecie; w XIX. wieku używano shar pei również do walk psów. Od tego czasu jednak wielu miłośników psów przekonało się o sympatycznym, spokojnym usposobieniu tej pozornie ponurej rasy. Co ciekawe: pierwsze shar pei były znacznie mniej pofałdowane od nowoczesnej odmiany. Nadmiar skóry przeszkadzał im w pracy.
Pochodzenie shar pei
O ich istnieniu w II wieku p.n.e. świadczą rysunki i znaleziska archeologiczne. Kolebką rasy jest południowe wybrzeże Chin. Prości ludzie trzymali shar pei w roli psa myśliwskiego, pasterskiego lub stróża domu. Niemal całkowite wymarcie shar pei w ubiegłym stuleciu po tylu latach popularności spowodowały ogromne podatki nakładane na właścicieli psów w czasach reżimu komunistycznego. W rezultacie w latach 70. hodowca shar pei z Hongkongu zwrócił się do amerykańskich kolegów z prośbą o kontynuację hodowli za oceanem. Plan się powiódł i pierwsze shar pei z hodowli pojawiły się w Polsce u schyłku stulecia.
Charakter shar pei
Shar pei to pies o silnym charakterze, którego nie jest łatwo wytrącić z równowagi. Wobec swoich właścicieli jest wierny, oddany i musi stale upewniać się co do ich uczuć. Swoją chęć przypodobania się ludziom okazuje posłuszeństwem i przyjacielskim nastawieniem. Jest inteligentny i czujny: doskonale pilnuje swojego stada. Jego postawa może wydawać się majestatyczna, a wobec obcych — powściągliwa.
Wychowanie i życie z shar pei
Wrażliwy shar pei wymaga uwagi i troski. Z początku jednak ważniejsza jest konsekwencja i nieustępliwość wobec uporu psa. Gdy shar pei zaakceptuje już Państwa jako przywódcę, nic nie stoi na przeszkodzie zbudowaniu zażyłej relacji z pupilem. W tym celu niezbędne będzie posiadanie solidnego doświadczenie z psami lub jego nabycie. Shar pei chce być zawsze blisko swoich właścicieli i nie powinien zostawać sam przez dłuższy czas. Warto od początku stopniowo ćwiczyć z nim zostawanie samemu w domu. Nie zawsze da się bowiem na co dzień uniknąć sytuacji, w których pupil musi na chwilę zostać w domu bez opieki.
Idealnym rozwiązaniem dla shar pei będzie dom lub mieszkanie z wolnym dostępem do ogrodu — terytorium, którego będzie mógł pilnować. W codziennym programie nie powinno brakować długich spacerów lub wędrówek, podczas których wytrzymały shar pei będzie mógł się wybiegać. Shar pei okazuje zwykle zainteresowanie „poważnymi” zadaniami. Zabawy w stylu agility raczej nie są dla niego.
Pielęgnacja shar pei
Pielęgnacja shar pei nie sprawia problemów. Wystarczy regularne szczotkowanie krótkiej sierści, aby pozbyć się luźnych włosów. Należy jednak starannie kontrolować skórę pod kątem zmian i prawidłowo ją pielęgnować.. Leczenie ewentualnych zmian, które pojawią się między fałdami skóry, może okazać się bardzo pracochłonne.
Cechy charakterystyczne shar pei
Shar pei ma tendencje do różnych chorób spowodowanych przez charakterystyczne fałdy skórne i coraz mniejszą pulę genową rasy. Odpowiedzialni hodowcy dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać nadmiernemu rozwojowi fałd; zgrubienia na ciele FIC (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) uznaje za kryterium wykluczające. Szczególnie problematyczne są dolegliwości oczu, układu oddechowego i układu krążenia spowodowane nadmiarem skóry w okolicy głowy. Do tego dochodzą różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne oraz genetyczna predyspozycja do zachorowania na amyloidozę, autoimmunologiczną chorobę metaboliczną. Innym typowym schorzeniem u shar pei jest obrzęk stawu skokowego. Dlatego ważne jest, aby kupić szczeniaka u odpowiedzialnego hodowcy. Listy sprawdzonych hodowców znajdą Państwo na przykład w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce).
U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego shar pei!
PodsumowanieShar pei
Rasa | Shar pei |
Pochodzenie | Chiny |
Klasyfikacja | Pies myśliwski i stróżujący |
Rozmiar | 44–51 cm |
Waga | 20,4–27,2 kg |
Budowa ciała | średniej wielkości, kwadratowa budowa ciała, krótki odcinek lędźwiowy, płaska czaszka, gruby, wysoko osadzony ogon, fałdy skórne na łopatkach i czaszce, niebieski język |
Oczy | ciemne, w kształcie migdałów |
Uszy | mały, gruby i trójkątny, lekko zaokrąglona końcówka |
Sierść i umaszczenie | krótka, szorstka, nastroszona na ciele, przylegająca na łapach i głowie; akceptowane są wszystkie jednolite kolory oprócz białego |
Cechy szczególne | boi się wody |
Charakter | spokojny, sympatyczny, lojalny, poważny |
Pielęgnacja | nie wymaga wiele wysiłku; wystarczy regularne szczotkowanie |
Zdrowie | Predyspozycja do różnych chorób genetycznych i dolegliwości, których powstawanie ułatwiają fałdy skórne |
Ważna wskazówka na temat hodowli
Orzeczenie wydane w 1999 r. przez rząd federalny Niemiec z udziałem Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt zaleca zakazać hodowli nagich ras, ras ze spłaszczonymi pyskami (tzw. ras brachycefalicznych) oraz innych ras, których budowa ciała (bardzo długi grzbiet, mocno zakrzywione łapy, zmiany kręgosłupa, nadmierny wzrost sierści itd.) uniemożliwia życie w zdrowiu.
Przy doborze odpowiedniej rasy odpowiedzialny właściciel zwierząt, który naturalnie przywiązuje dużą wagę do zdrowego trybu życia czworonoga bez obciążeń, powinien bezwzględnie brać pod uwagę te wskazówki, jak również kwestię doskonałych cech charakteru.
Poznaj także inne psy myśliwskie i towarzyszące:
- Mały münsterländer: Wierne, brązowe oczy, długie opadające uszy i mnóstwo temperamentu – w małym münsterländerze zakochasz się od razu. Jest przywiązany, kocha dzieci i jest radosny. Ale to nie wszystko! Jest także pasjonatem polowania.
- Thai ridgeback: W Tajlandii jest tradycyjnym psem myśliwskim – Thai Ridgeback. Także w Europie ten czworonóg z charakterystyczną strukturą sierści zyskuje coraz więcej fanów. W jego zachowaniu można dostrzec pierwotność i ostrożność, której nie ma wśród innych ras psów.
- Dalmatyńczyk: Ten pies ma charakterystyczne kropkowane umaszczenie. Jednak ta rasa nie zdobywa punktów tylko za ekskluzywny wygląd, ale także plusuje jako elegancki i inteligentny pies do biegania. Dalmatyńczyk jest bowiem doskonałym towarzyszem w uprawianiu sportu.
- Rhodesian ridgeback: Kiedyś bronił domów swoich właścicieli i polował na dzikie zwierzęta, dziś Rhodesian Ridgeback to popularna rasa, która imponuje atletyczną budową ciała i doskonałym charakterem.
- Pudelpointer: Pudelpointer był pierwszym na świecie projektem „Doodle“. Celowe krzyżowanie pudla z angielskim pointerem zaowocowało powstaniem nowej rasy psów myśliwskich, która od kilku lat jest oficjalnie uznawana.