Pirenejski pies górski: łagodne olbrzymy o anielskiej cierpliwości

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pyrenaeen Hund steht auf einem Berg

Pirenejski pies górski, a nieco śpiewniej „Chien de Montagne des Pyrénées“, czy prościej „Patou”, ma budzący szacunek wygląd. Nie można sobie wyobrazić górskiego krajobrazu Pirenejów bez oryginalnego psa pasterskiego. Większość psów jednak nie podejmuje się już dziś wyczerpującej pracy przy stadach. Zamiast tego te spore i eleganckie czworonogi mają nowe przeznaczenie - hodowane są jako sympatyczny członek rodziny.

Pirenejski pies górski i jego historia

Pirenejski pies górski to stara rasa francuska, która była znana i ceniona już w średniowieczu. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że psy te istniały w regionie już w okresie brązu. Pirenejski pies górski był pierwotnie chroniącym stado zwierzęciem pasterskim. w XVII Wiek później cieszył się coraz większą popularnością jako pies towarzysz, który pełnił dla właścicieli funkcję reprezentacyjną i prestiżową. Pierwszy systematyczny opis rasy pochodzi z 1897 r., a obecnie obowiązujący wzorzec rasy wciąż jeszcze odnosi się do wersji z 1923 r. Kiedy zainteresowanie psami z czasem spadło, od lat 80. rasa stała się na nowo popularna dzięki turystyce.

Charakter pirenejskiego psa górskiego

Pirenejskie psy górskie uchodzą za łagodne olbrzymy. Ich imponujący wygląd wystarcza całkowicie, aby wzbudzić respekt. W jego naturze jest silny instynkt ochronny w stosunku do swoich właścicieli, w połączeniu z inteligencją i umiejętnością samodzielnej oceny sytuacji i reagowania na nią. Z tym wiąże się pewien upór. Do obcych podchodzi z nieufnością. Ze względu na zasadniczo zrównoważony, przyjazny charakter nadaje się również jako pies rodzinny, który dobrze daje sobie radę z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Jego przystępny i przyjazny charakter czyni go uwielbianym czworonożnym kompanem.

Wychowanie i hodowla pirenejskiego psa górskiego

Podobnie jak w przypadku większości ras psów, których zadaniem było kierowanie stadem, pirenejski pies górski ma silnie rozwiniętą skłonność do samodzielności i autonomii. Wymaga to od Państwa przy wychowaniu psa uporu, cierpliwości i asertywności; od zwierzęcia nie można jednak oczekiwać bezwarunkowego podporządkowania się. Aby zapewnić sobie potrzebny szacunek, należy być konsekwentnym, ale zawsze podchodzić z empatią. Dodatkowo zaleca się udział w kursach dla szczeniąt i wizyty w psiej szkole, aby pirenejski pies górski miał możliwość społecznej interakcji z innymi przedstawicielami rasy. Pirenejski pies górski to bardzo aktywny pies i potrzebuje dlatego dużo ruchu – na przykład w postaci długich wędrówek lub jako towarzysz podczas joggingu i jazdy na rowerze, podczas których może biec bez smyczy. Ze względu na dużą masę ciała ten czworonożny przyjaciel nie powinien jednak dużo skakać. Dlatego też sport dla psów jest dla niego mniej odpowiedni.

Idealnie i zgodnie z jego charakterem jest, kiedy pies ma dostęp do rozległego terenu, na którym może się swobodnie poruszać i pilnować go. Pirenejski pies górski może być również wykorzystywany jako pies myśliwski lub ratowniczy, jeśli będzie odpowiednio przeszkolony. W dużych miastach pies trudno może się rozwijać w sposób uwzględniający potrzeby gatunku; już sam jego rozmiar sprawia, że hodowla jako współlokatora w mieszkaniu jest niepraktyczna.

Obfita sierść pirenejskiego psa górskiego wymaga starannej pielęgnacji. Powinna być szczotkowana kilka razy w tygodniu, aby się nie sfilcowała. W okresie linienia pies mocno gubi sierść, wtedy codzienne szczotkowanie zgrzebłem może ułatwiać ten proces.

Cechy szczególne pirenejskiego psa górskiego

Ze względu na to, że przy hodowli pirenejskiego psa górskiego od dawna jest do dyspozycji szeroka pula genów, w przypadku tej rasy nie stwierdzono rozwoju specjalnych chorób dziedzicznych. Jak większość dużych psów, ten czworonożny przyjaciel niesie jednak ze sobą ryzyko rozwoju dysplazji biodrowej.

Najlepsze produkty dla Państwa pirenejskiego psa górskiego znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

PodsumowaniePirenejski pies górski

Rasa
Pirenejski pies górski
Pochodzenie
Francja
Klasyfikacja
Pies pasterski i chroniący stado
Rozmiar
pies od 70 do 80 cm, suka od 65 odo 75 cm
Waga
od 40 do 60 kg
Budowa ciała
lekko prostokątne ramy z proporcjonalną głową w kształcie litery „V” i krótką szyją, lekko opadający grzbiet, ogon tworzący „flagę”, podczas ruchu noszony jest łukowato nad ciałem
Oczy
bursztynowe, migdałowate, lekko skośne, z „rozmarzonym” wzrokiem
Uszy
trójkątne, zaokrąglone szpice, płasko przylegające i wiszące
Sierść i umaszczenie
gęsta podwójna sierść z długim włosiem okrywowym i dużą ilością podszerstka; biała z opcjonalnymi plamami w kolorze szarym, żółtym lub rdzawym u nasady ogona, głowy i uszu, czasem także na ciele
Cechy szczególne
„technicznie” taki sam, jak mastif pirenejski
Charakter
czujny, łagodny, niezależny
Pielęgnacja
bardzo staranna pielęgnacja sierści
Zdrowie
bez szczególnych zagrożeń dla danej rasy

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa pirenejskiego psa górskiego

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie